مرتفع‌ ترین پل شیشه‌‌ ای جهان را با تور مجازی ببینید

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی دوشنبه، ۳۰ مرداد ۱۴۰۲ ساعت ۲۱:۰۱
مرتفع‌ ترین پل شیشه‌‌ ای جهان را با تور مجازی ببینید

پل ژانگجیاجی با ۳۰۰ متر ارتفاع به‌عنوان مرتفع‌ترین پل شیشه‌‌ای جهان شناخته می‌شود که تور مجازی آن نیز به همان اندازه‌ بازدید حضوری می‌تواند جذاب و مهیج باشد.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۹/۰۱/۲۲ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۱/۰۸/۰۱ به‌روزرسانی شده است.

قدم‌زدن روی «پل شیشه‌‌ای ژانگجیاجی» ‌(Zhangjiajie Glass Bridge) درست مثل پیاده‌روی در آسمان است و این حس به شما دست می‌دهد که هیچ چیزی زیر پایتان قرار ندارد و در حال پرواز بر فراز زمین هستید. ایده‌ ایجاد چنین حس نفس‌گیری از مدت‌ها قبل مورد توجه بوده است؛ به‌عنوان مثال در بخشی از «تاور بریج» لندن که در اواخر قرن نوزدهم ساخته شد، از شیشه استفاده شده است؛ هرچند کار ساخت‌وساز اولین پل تمام شیشه‌ای در قرن ۲۱ کلید خورد؛ زیرا در این برهه‌ زمانی، فناوری می‌توانست ایمنی و استحکام پل را تایید و تضمین کند. با ما همراه شوید تا یک تور مجازی در مرتفع‌ترین پل شیشه‌ای دنیا داشته باشیم.

امروزه پل‌های شیشه‌ای در گوشه‌وکنار دنیا، از اتریش تا کانادا به چشم می‌خورند؛ اما چین از نظر کمیت و کیفیت رکورددار است. برخی از پل‌ها بر فراز رودخانه‌ها و دره‌های چشم‌نواز ساخته شده‌اند که بلندترین آن‌ها را می‌توان پل شیشه‌‌ای ژانگجیاجی دانست که در سال ۲۰۱۶ در استان «هون‌آن» افتتاح شد. این پل که ۶ متر عرض و ۴۳۰ متر طول دارد، در حدفاصل بین دو کوه ساخته شده که حدود ۳۰۰ متر از سطح زمین بالاتر است و تا سال ۲۰۱۸ طولانی‌ترین پل جهان محسوب می‌شد.

در فوریه همین سال بود که «پل شیشه‌ای هونگیاگو» (Hongyagu Glass Bridge) در استان «هبئی گوی» سبقت را از این پل ربود؛ هرچند از آنجا که ارتفاع آن فقط ۲۱۸ متر است، پل ژانگجیاجی همچنان مرتفع‌ترین پل شیشه‌ای جهان به شمار می‌رود و گردشگران بسیاری در تور چین از آن دیدن می‌کنند.

مهندسان برای ساخت پل ژانگجیاجی که از جاهای دیدنی چین به حساب می‌آید، چهار ستون پشتیبان روی لبه‌ دیواره‌های دره نصب و سپس اسکلت فولادی و ۱۲۰ پنل شیشه‌ای را متصل کردند. هر یک از این پنل‌ها شامل سه لایه شیشه‌ سکوریت است.

پنل‌های شیشه‌ای به‌کار رفته در پل، ۲۶ برابر مستحکم‌تر از پنل‌های چوبی هستند

در پروژه‌ اولیه‌ پل قرار بود که از چوب استفاده کنند؛ اما یک نفر پیشنهاد استفاده از شیشه را مطرح کرد و محاسبات نیز نشان داد که پنل‌های شیشه‌ای با قطر پنج سانتی‌متر باعث می‌شوند که سطح پل، ۲۵ برابر مستحکم‌تر شود. از آنجا که این پل شیشه‌ای، چشم‌انداز اطراف را منعکس می‌کند، با طبیعت ادغام شده است.

با استفاده از آب‌سردکن‌های خاص به‌طور مصنوعی در اطراف پل، مه درست کرده‌اند که همین امر،  این حس را به بازدیدکنندگان می‌دهد که مشغول قدم‌زدن در بالای ابرها هستند. با پوشش شیشه‌ای در کف، گردشگران می‌توانند نه‌تنها از نمای بی‌نظیر کوه‌ها و آبشارهای اطراف لذت ببرند؛ بلکه ضمن قدم‌زدن روی آن شاهد چشم‌اندازی معرکه از دره زیبای زیر پای خود خواهند بود.

تصویر ۳۶۰ درجه از فراز پل ژانگجیاجی

در پل شیشه‌‌ای ژانگجیاجی امکاناتی برای بانجی جامپینگ وجود دارد؛ فعالیت فوق‌العاده مهیجی که علاقه‌مندان می‌توانند با استفاده از طناب از ارتفاع ۲۶۵ متری به پایین بپرند. این پل همچنین منظره‌ای خارق‌العاده از «پارک جنگلی ژانگجیاجی» را پیش روی بازدیدکنندگان قرار می‌دهد؛ پارکی که رسما به‌عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این پارک به‌طور غیررسمی، «پارک آواتار» نام‌گذاری شده و با اینکه فیلم آواتار در مکان‌های دیگری فیلم‌برداری شده است؛ اما گفته می‌شود که جیمز کامرون برای ساخت فیلم خود از این محل الهام گرفته بود.

پل ژانگجیاجی در بخش طراحی و معماری، ۱۰ رکورد جهانی به ثبت رسانده است. برای نشان‌دادن استحکام پل، کامیونی به وزن دو تن در روز افتتاحیه‌ از روی آن عبور کرد که این آزمایش موفقیت‌آمیز بود. در حال حاضر، ۸۰۰ نفر می‌توانند نیز‌زمان روی این پل بایستند؛ در حالی که تعداد بازدیدکنندگان روزانه‌ آن نباید بیشتر از ۸۰۰۰ نفر باشد.

برای حفظ امنیت بیشتر، به گردشگران پوشش‌های مخصوصی برای کفش می‌دهند که میزان آسیب به شیشه‌های کف را به کمترین حد ممکن می‌رساند. شما نیز اگر تاکنون تجربه گذر از پل‌های شیشه‌ای را دارید، آن را با ما و سایر کاربران کجارو به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط:

منبع airpano

دیدگاه