با تور مجازی به دره مرگ روسیه سفر کنید

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی جمعه، ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۲۱:۰۱
با تور مجازی به دره مرگ روسیه سفر کنید

دره‌ مرگ واقع در کامچاتکا و روسیه، ۴۵ سال قبل کشف شد و در عین زیبایی خارق‌العاده و طبیعت بکرش، قتلگاه حیوانات بومی بسیاری است.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۹/۰۱/۲۰ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۲/۰۷/۱۱ به‌روزرسانی شده است.

بی‌دلیل نیست که به دره‌ کامچاتکا «دره‌ی مرگ» گفته می‌شود؛ این منطقه‌ کوچک که عرض آن بیشتر از ۱۰۰ تا ۵۰۰ متر نیست و طولش به حدود دو کیلومتر می‌رسد، معمولا باعث مرگ پرندگان و حیوانات بسیاری می‌شود. دره‌ مرگ بالاتر از رودخانه‌ «گیزرنایا»‌ (Geyzernaya) و در پایین آتشفشان «Kikhpinych» در منطقه‌ معروف ذخیره‌گاه کرونوتسکی واقع شده است. این ذخیره‌گاه در سال ۱۹۳۴ تاسیس شد؛ هرچند برخی بخش‌های آن تا مدت‌ها مورد کاوش و بررسی قرار نگرفت.

کشف دره‌ مرگ روسیه نیز بعدها رخ داد؛ حتی با وجودی که در آن زمان یک مسیر مشهور گردشگری از همان نزدیکی می‌گذشت و زمین‌شناسان اغلب در جست‌وجوی چشمه‌های آبگرم محلی بودند. تا اینکه دره‌ مذکور بالاخره در سال ۱۹۷۵ کشف شد.در ادامه‌ این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری از این دره در اختیارتان قرار دهیم.

از زمان کشف دره‌ مرگ، کاوش در آن ادامه دارد. زیست‌شناسان در طول چند سال اول، لاشه‌ بیش از ۲۰۰ گونه‌ی جانوری مختلف را پیدا کردند که شامل ۱۲ گونه پستاندار، ۱۵ پرنده و انواع بسیاری از حشرات می‌شد؛ اجسادی که هیچ نشانه‌ای از بیماری یا جراحت در آن‌ها وجود نداشت.

اکثر قربانیان، جوندگان کوچک و گنجشک‌ها بودند؛ هرچند که در میان آن‌ها خرس، روباه، گرگ، کلاغ سیاه و عقاب دریایی استلر نیز به چشم می‌خورد. امروزه عقاب طلایی، سیاهگوش و سگ نیز به این فهرست اضافه شده‌اند. کارشناسان مشخص کرده‌اند که این حیوانات در حدفاصل ماه‌های مه تا اکتبر کشته شده‌اند؛ دوره‌ای که این ذخیره‌گاه پوشیده از برف نیست.

برج دیده بانی در منطقه دره مرگ روسیه

دانشمندان در طول بررسی‌های خود در این دره دچار سردرد، تب، سرگیجه و ضعف شدند. خوشبختانه انسان‌ها زمان کافی برای صعود به بخش‌های بالاتر را دارند؛ جایی که هوای بهتر جریان دارد و می‌توانند خود را از این وضعیت نجات دهند.

حیوانات بومی هنگام عبور از دره مرگ به‌علت خفگی جان خود را از دست می‌دهند

کارشناسان آتشفشان سرانجام توانستند علت این موضوع را پیدا کنند. این دره در مسیر انتشار گاز غلیظی قرار دارد که این منطقه را با سولفید هیدروژن، دی‌اکسید کربن و سایر بخارهای سمی پر می‌کند. دره‌ مرگ مملو از لایه‌های ضخیم گوگرد است و به همین دلیل لاشه‌ی حیوانات برای مدت‌زمانی طولانی از بین نمی‌رود و فعل‌وانفعال باکتری‌ها در اثر این محیط سمی متوقف می‌شود.

مرگ موجودات زنده‌ محلی به‌ترتیب خاصی اتفاق می‌افتد. با آمدن بهار، حیوانات و پرندگان كوچک شروع به گسترش قلمروی زندگی خود می‌كنند و هنگام عبور از دره‌ مرگ، خفه می‌شوند. لاشه‌ی آن‌ها باعث جلب توجه حیوانات بزرگ‌تری نظیر روباه یا عقاب طلایی شده که آن‌ها نیز به سرنوشتی مشابه گرفتار می‌شوند و به‌نوبه‌ خود، طعمه‌ای جذاب و دلچسب برای خرس‌ها و گرگ‌ها خواهند بود.

زیست‌شناسان دریافته‌اند که دخالت در این زنجیره‌ی غذایی از همان ابتدا و برداشتن قربانیان اولیه می‌تواند تعداد نهایی حیوانات مرده را کاهش دهد. با وجود وقوع چنین اتفاق ناراحت‌کننده‌ای، دره‌ی مرگ نیز دست مثل سایر نقاط ذخیره‌گاه طبیعی کرونوتسکی، محلی فوق‌العاده زیبا است که گردشگران می‌توانند در روسیه از آن دیدن کنند. بی‌شک تماشای طبیعتی که قانون بقای خود را دارد، برای هر بازدیدکننده‌ای می‌تواند جذاب و فراموش‌نشدنی باشد. اگر شما نیز تاکنون به کشور روسیه سفر کرده‌اید، تجربیات خود را با ما و سایر کاربران کجارو به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط:

منبع airpano

دیدگاه