سفر در دنیای پس از کرونا چگونه خواهد بود؟

نگین توکلی
نگین توکلی جمعه، ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۰
سفر در دنیای پس از کرونا چگونه خواهد بود؟

به جهان پس از کرونا فکر کرده‌اید؟ اختلال در صنعت سفر و گردشگری به‌علت شیوع دیوانه‌وار این ویروس، برای ماه‌ها ادامه خواهد داشت، اما پس از اتمام این بحران، سفر به چه‌شکل خواهد بود؟

با وجود ممنوعیت‌هایی که هر لحظه برای مقابله با شیوع ویروس کرونا در تمام نقاط جهان، وضع می‌شود، تصور اینکه سفر پس از اتمام این اوضاع چگونه خواهد بود، واقعا دشوار است.

تا تاریخ ۳۱ مارس (۱۲ فروردین ۱۳۹۹)، بیش از ۷۸۰ هزار نفر در جهان به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند و ۳۸ هزار نفر، جان خود را از دست داده‌اند. متاسفانه این آمار لحظه به لحظه در حال افزایش است و طبق گفته‌های متخصصان، کشورهای بسیاری هنوز به پیک بیماری نرسیده‌اند.

سرعت سرسام‌آور جهانی همه‌گیری ویروس کرونا، آن را تبدیل به یک فاجعه باورنکردنی و مخرب می‌کند، اما باید بدانید که صنعت سفر از بحران‌های گذشته عبور کرده است و متخصصان بر این باور هستند که شرایط به‌زودی به حالت عادی برخواهد گشت.

«آدام بلیک» (Adam Blake)، استاد اقتصاد و مدیر گروه پژوهشی دانشکده گردشگری و هتلداری در دانشگاه «بورنماوث» (Bournemouth) در بریتانیا گفت:

مردم تغییری نکرده‌اند، آن‌ها باز هم دوست دارند سفر کنند، اما از این به بعد، آن‌ها در مورد کارهایی که انجام می‌دهند، محتاط‌تر خواهند بود. آن‌ها نه‌تنها به این نیاز دارند که قانع شوند که سفر کردن، مشکلی ندارد و ایمن است، بلکه باید تغییرات واقعی و عینی را در جهت امن‌تر شدن سفر، ببینند و لمس کنند.

در حال حاضر، ما نمی‌دانیم که کی و چگونه این همه‌گیری، خاتمه خواهد یافت. اما طبق گفته‌های تحلیل‌گران، به‌محض بهبود بحران بهداشت عمومی، مسافران برای ترغیب و حرکت به‌سمت سفرکردن، نیاز به دیدن کاهش چشمگیر قیمت‌ها دارند.

کجارو در ادامه قصد دارد، هشت موردی که احتمالا خواسته مسافران در دنیای پس از کرونا است را ذکر کند، زمانی که بالاخره صنعت سفر دوباره موتورهایش را روشن می‌کند و به‌سمت ترمیم و بهبود می‌رود.

۱. کشتی‌های کروز بسیار ارزان خواهند شد، اما ممکن است این مساله برای مشتریان جدید مهم نباشد

دایموند پرینسس

کشتی کروز دایموند پرینسس در قرنطینه در ماه فوریه ۲۰۲۰ در ژاپن. عکس از توموهیرو اوسومی (Tomohiro Ohsumi)

طبق گفته‌های «کریستوفر اندرسون» (Christopher Anderson)، استاد مدیریت بازرگانی در مدرسه هتلداری دانشگاه «کورنل» (Cornell) در شهر «ایتاکا» در ایالت نیویورک، مسافرانی که دوست دارند با کشتی کروز سفر کنند، مطمئنا پس از آغاز دوباره خدمات خطوط کروز با قیمت‌هایی بسیار ارزان روبه‌رو خواهند شد.

اندرسون با اشاره به تیترهای خبری در مورد شیوع ویروس کرونا در کشتی‌ها، محدودیت‌های سفر و بنادری که ممنوعیت ورود دارند، گفت:

چالش اصلی، جذب مشتریان جدید به سفر با کشتی کروز است که برای بقای این صنعت، یک امر ضروری به شمار می‌آید.

یکی از پیشنهادهای اندرسون برای جذب مشتریان جدید، تغییر شکل برخی از کشتی‌های جدیدی که هنوز در حال ساخته‌شدن هستند، بود، تغییراتی چون کابین‌های بزرگ‌تر و حجم مسافر کمتر. وی گفت، کاهش خدمات غذای سلف‌سرویس و حرکت به‌سمت سفارش مجزای غذا برای هر مسافر در طبقه‌های مختلف کروز نیز، ممکن است راه دیگری برای جلب اطمینان مسافرانی که نسبت به سفر با کروز، بدبین هستند، باشد.

۲. تمیزی، بسیار مورد توجه قرار خواهد گرفت

اندرسون گفت:

همه افراد، چه در صنعت کروز و چه در اقامتگاه‌ها و هتل‌ها، باید چگونگی نظارت و تمیز نگه‌داشتن محیطی که مصرف‌کننده با آن در ارتباط است را تغییر دهند و همچنین این به‌روزرسانی‌ها و اطلاعات جدید را با مهمانان خود در میان بگذارند تا سطح آسایش و آرامش آن‌ها را افزایش دهند.

«جان فریتگ» (Jan Freitag)، معاون ارشد گروه لاجینگ اینسایتس (Lodging Insights) در شرکت تحلیل مهمانداری STR، با تاکید بر رعایت اصول بهداشتی، گفت که باید «اقدامات مشهود و جدیدی» برای نشان‌دادن تمیزی اماکن، تعریف شوند.

فریتگ با اشاره به اینکه چه این مساله به‌معنای بودن مایع ضدعفونی‌کننده دست در همه‌جا باشد و چه به‌معنای ضدعفونی‌کردن مرتب سطوح سخت، گفت:

یک سیستم اداری ابلاغ کاملا واضح برای اطلاع مشتریان، وجود خواهد داشت.

۳. قیمت اتاق‌های هتل‌ها قبل از برگشت به حالت عادی، با کاهش شدیدی روبه‌رو خواهد شد

نظافت هتل ها

هتل‌ها، باید به روشنی روش‌های تمیز کردن را با مهمانان خود در میان بگذارند. عکس از فرانک فایر (FRANCK FIFE)

طبق گزارش‌های فریتگ، نرخ قیمت هتل‌ها در ایالات متحده آمریکا در سومین هفته ماه مارس، ۳۰ درصد افت داشته است و مطمئنن قبل از بازگشت به شرایط عادی، این کاهش قیمت ادامه خواهد داشت.

فریتگ گفت:

در گذشته، در زمان بحران‌های بزرگ چون سال ۲۰۰۱، پس از حمله به برج‌های دوقلو در ۱۱ سپتامبر یا پس از اتمام رکود اقتصادی در سال ۲۰۰۹، دو برابر بیشتر، از شروع بحران تا رسیدن به پایین‌ترین نقطه قیمت، زمان برد تا قیمت اتاق‌های هتل‌ها به حالت اولیه بازگردد.

وی، فروپاشی هیچ‌بخشی از صنعت هتلداری آمریکا را پیش‌بینی نمی‌کند، اما اختلال‌هایی در اوضاع این صنعت، رخ خواهد داد که در بیشتر موارد از چشم مهمانان به دور خواهد بود. ممکن است، هتل‌ها در پشت صحنه دست به دست شوند و صاحبان اصلی آن‌ها تغییر کنند، اما کماکان تحت نام همان برند، فعال خواهند ماند.

۴. مسافران ممکن است در هتل‌ها، احساس امنیت بیشتری نسبت به مکان‌های اقامتی اجاره‌ای کنند

اندرسون می‌گوید تنها امیدی که هتل‌ها دارند این است که شاید پس از تمام‌شدن ماجراهای کرونا، مسافران با گزینه‌های اقامتی جایگزینی چون آپارتمان‌های اجاره‌ای ایر بی‌ان‌بی (Airbnb) و دیگر مکان‌های اقامتی اجاره‌ای، احساس راحتی نکنند، زیرا آن مکان‌ها ممکن است برای برقراری ارتباط با مشتری و کسب استانداردهای سختگیرانه نظافت، به مشکل بربخورند.

اندرسون با پیش‌بینی یک تاثیر منفی در زمان کوتاه برای مکان‌های اقامتی اجاره‌ای مانند ای ایر بی‌ان‌بی، گفت:

من به ایمنی و امنیت ناشی از پروتکل‌های معین بهداشت و نظافت نیاز دارم و این نیاز را یک ارائه‌دهنده خدمات اقامتی معین مانند یک هتل، می‌تواند برای من فراهم کند.

۵. جستجو برای بلیط پروازهای ارزان‌تر و هواپیماهای خالی‌تر

اندرسون می‌گوید، مردم با سفر با هواپیما احساس راحتی بیشتری می‌کنند، البته اگر آن‌ها کمتر پر باشند. او می‌گوید:

اگر ما واقعا به‌دنبال بازگشت به حالت عادی هستیم، شرکت‌های هواپیمایی باید با صندلی‌های خالی بیشتر و قیمت‌های بسیار پایین‌تر از آنچه تابستان گذشته بود، پرواز کنند.

ایرلاین‌ها باید با صندلی‌های خالی بیشتر و قیمت‌‌های بسیار ارزان‌تر، پرواز کنند

چندین شرکت هواپیمایی در هفته گذشته اعلام کردند که قصد دارند برخی از خدمات غذا و تنقلات را حذف کنند. آن‌ها همچنین می‌خواهند صندلی‌های وسط را خالی بگذارند تا هزینه‌ها کاهش یابد و تماس افراد روی هواپیما با یکدیگر، کمتر شود.

اندرسون می‌گوید، در ابتدا صنعت سفر تفریحی داخلی راه خواهد افتاد و مطمئنن سفرهای بین‌المللی به تاخیر خواهند افتاد.

۶. سفرهای تجاری ممکن است شرکت‌های هواپیمایی را احیا کنند

در حالی که بسیاری از کسب‌و‌کارها ممکن است با برگزاری جلسه‌ها به‌صورت مجازی راحت‌تر باشند، اما اندرسون پیش‌بینی می‌کند که میل به معامله‌های رو در رو به ترمیم صنعت هوایی کمک خواهد کرد. او می‌گوید:

من باور دارم که مردم نیاز به تعامل دارند و محتمل است که یک مکث طولانی در معاملات معمول تجاری، با برگشت افراد به کارهایشان و برای خلق فرصت‌های جدید، منجر به احیای سفرهای هوایی شود.

۷. مسافران هوایی برای مدتی، از انعطاف‌پذیری بیشتری برای رزرو پرواز، برخوردار خواهند بود

اندرسون انتظار دارد که شرکت‌های هوایپمایی‌ای که در زمان شیوع بیماری، انتخاب‌های رزرو مجدد و لغو را در اختیار مشتریان خود قرار دادند، تا مدتی، نسبت به کنسلی‌ها و تغییر نرخ‌ها، سختگیری نکنند. او می‌گوید:

فکر می‌کنم با ورود به سال ۲۰۲۱، بتوانیم به حالت قبلی بازگردیم.

۸. افزایش درخواست برای سفرهای پایدار، یک ثروت بادآورده احتمالی است

یک روزنه امید برای صنعت سفر در این بحران می‌خواهید؟ به گفته «پیتر گرینبرگ» (Peter Greenberg)، یک گوینده خبری در یک ویدئو، این روزنه، فرصت حل‌کردن مشکل‌هایی که قبل از ویروس کرونا در اولویت ذهنی همه ما قرار داشت، خواهد بود.

اوورتوریسم یا ازدحام بیش از حد گردشگران، سفر پایدار و محیط‌زیست، قبل از شیوع ویروس کرونا، از مهم‌ترین دغدغه‌ها و موضوعات مطرح‌شده در میان مسافران بودند.

گرینبرگ گفت:

ما می‌توانیم پس از پایان این بحران، در یک راه مسئولانه‌تر و اخلاقی‌تر نسبت به صنعت سفر، گام برداریم.

مطالب مرتبط:

منبع edition.cnn

دیدگاه