با مجمع‌الجزایر اسپورادس یونان آشنا شوید

مینا داودی
مینا داودی سه شنبه، ۲۱ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۰۶
با مجمع‌الجزایر اسپورادس یونان آشنا شوید

جزیره‌های اسپورادس یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری یونان هستند که نظر و علاقه بسیاری از مسافران را به خود جلب می‌کنند.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۴/۰۴/۶ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۲/۰۹/۲۱ توسط پوریا محمدی پیوند به‌روزرسانی شده است.

طبق افسانه‌ها، خدایان جزیره‌های اسپورادس را با پرتاب کردن سنگ‌های رنگی در دریای اژه ساخته‌اند. ریشه این افسانه در نام این جزیره‌ها «اسپورادس»، به معنی «پراکنده» و در رنگ تپه‌های سرسبز، آب‌های آبی کبود و سواحل شنی‌ نیز منعکس شده است. مجمع‌الجزایر اسپورادس که در شرق سواحل یونان قرار دارد، دارای چهار جزیره است که هرکدام تجربه‌ سفری منحصربه‌فرد را به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد. از «اسکیاتوس» پرهیاهو با سواحل زیبا و زندگی شبانه‌ تا مناظر بدیع جزیره‌ «اسکایروس» دورافتاده، اسپورادس جاذبه‌های خاصی برای ارائه به بازدیدکنندگان در جست‌وجوی تفریحات به‌یادماندنی در جزیره دارد.

جزیره‌های اسپورادس یونان:

۱. آلونیسوس

 جزیره آلونیسوس که به‌اندازه‌ جزایر دیگر مجمع‌الجزایر اسپورادس توسعه یافته نیست، برخی از جاذبه‌های طبیعی را به رخ می‌کشد و با وجود مسیرهای گسترده‌، ماجراجویان را به خود جذب می‌کند. همانند مرکز پارک ملی آبی، آب‌های حفاظت‌شده‌ اطراف آلونیسوس شفاف است. ساحل سنگ‌ریزه‌ای «مگالی آموس» برای شنا کردن فوق‌العاده است و با اینکه این ساحل نزدیک پاتیتیری، بندر اصلی جزیره، قرار دارد، بازدیدکنندگان اغلب در ساحل تنها هستند. نمایشگاه‌هایی در این ساحل برگزار می‌شود که فرهنگ محلی را نمایش می‌دهند. موزه‌ سنتی آلونیسوس در پاتیتیری، ارزش بازدید دارد و ورودی‌ آن نیز رایگان است. قایق‌های تفریحی روی جزیره مسافران را به جزایر کوچک اطراف می‌برند؛ مانند جزیره کیرا پاناگیا که منزلگاه صومعه‌های قرن دهم میلادی محسوب می‌شود و به‌تازگی بازسازی شده‌ است.

آلونیسوس

عکس‌ از وب‌سایت Touropia

۲. اسکایروس

 اسکایروس، جنوبی‌ترین و بزرگترین جزیره‌ اسپورادس، مکانی متناقض به نظر می‌رسد. موقعیت مرکزی‌ آن در دریای اژه، جزیره را تبدیل به مرکزی دریایی برای خط طولانی تمدن کرده است؛ اما خود اهالی اسکایروس چندان به کنار دریا نمی‌روند. در حالی که بیش از ۳۰۰ کلیسا در این جزیره وجود دارد، اکثر آن‌ها خصوصی هستند. با اینکه این جزیره دارای سواحل زیبای زیادی است، امکانات رفاهی لوکس موجود در دیگر جزایر یونان را ندارد؛ حتی مناظر جزیره نیز ترکیب نامتجانس کوه‌های سنگی، جنگل و زمین‌های کشاورزی است. با وجود قلعه‌ مربوط به قرن ۱۳ میلادی، روستای مربوط به عصر برنز، یک صومعه‌ مربوط به روم شرقی و یک سیاهچال ونیزی، ماجراجویی در تاریخ فرهنگی متنوع و منحصربه‌فرد جزیره بخشی از جذابیت‌های سفر به اسکایروس است.

اسکایروس

عکس‌ از وب‌سایت Touropia

۳. اسکوپلوس

 جزیره‌ دوست داشتنی اسکوپلوس پرجمعیت‌ترین جزیره‌ اسپورادس است. بومیان این جزیره برای حصول اطمینان از اینکه جمعیت روزافزون این جزیره‌ توریستی منابع طبیعی این جزیره را از بین نمی‌برند، فعالیت‌های گسترده‌ای را دنبال می‌کنند. تصمیم برای جلوگیری از افزایش موج جمعیت، زمان فیلمبرداری فیلم «Mamma Mia!» در سال ۲۰۰۸، که زیبایی‌ها و جذابیت‌های این جزیره را به جهانیان نشان داد، اتخاذ شد. با وجود هجوم بازدیدکنندگان جدید، اسکوپلوس یکی از زیباترین جزایر دریای اژه باقی مانده است و مملو از سواحل زیبا، بیش از ۳۵۰ کلیسا و مجموعه‌ای از رستوران‌های دنج، کافه‌های ساده و هتل‌های کوچک است. خانه‌های سفید کنار تپه که مزین به تزیینات رنگی است، به زیبایی اسکوپلوس آفتابی می‌افزاید.

اسکایروس

عکس‌ از وب‌سایت Touropia

۴. اسکیاتوس

 اسکیاتوس، نزدیک‌ترین جزیره‌ اسپورادس به خشکی یونان و یکی از در دسترس‌ترین جزایر برای بازدیدکنندگان است. این جزیره با بیش از ۵۰ ساحل و مجموعه‌ وسیعی از هتل، رستوران و کافه‌ها، پرطرفدارترین منطقه‌ توریستی در اسپورادس به‌حساب می‌‌آید. اکثر افراد برای سواحل زیبا به اسکیاتوس می‌آیند و در این جزیره سواحل شنی زیبا و گسترده‌ای برای آن‌ها وجود دارد. سواحل جنوبی آب آرامی دارند که برای شنا و ورزش‌های آبی مانند کایاک‌سواری و قایق پارویی فوق‌العاده هستند. سواحل شمالی اسکیاتوس که به‌وسیله‌ باد جارو شده‌اند، چندان پرهیاهو نیستند. درون این سواحل شمالی که تنها توسط قایق قابل دسترسی هستند، نزدیک به چندین غار دریایی زیبا وجود دارد که ارزش ماجراجویی دارند.

جزایر اسپورادس

عکس‌ از وب‌سایت Touropia

اگر تاکنون به یونان سفر کرده‌اید و فرصت بازدید از مجمع‌الجزایر اسپورادس را داشته‌اید، تجربه‌های خود را با ما و سایر کاربران کجارو به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط:

منبع Touropia

دیدگاه