هواپیمایی ترکیش ایر؛ معرفی ایرلاین های ایران و جهان

عماد جعفری
عماد جعفری یکشنبه، ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۵
هواپیمایی ترکیش ایر؛ معرفی ایرلاین های ایران و جهان

هواپیمایی ترکیش ایر اولین شرکت هواپیمایی ترکیه است که به‌عنوان هواپیمایی ملی و حامل پرچم این کشور فعالیت می‌کند و یکی از بهترین خطوط هوایی بین‌المللی محسوب می‌شود.

شرکت هواپیمایی ترکیش ایرلاینز به‌عنوان بزرگ‌‌ترین و مهم‌ترین پیمانکار ترانزیت ورود و خروج مسافران هوایی ترکیه است و پروازهایی به بیش از ۲۰۰ فرودگاه بین‌المللی در جهان دارد. این شرکت با داشتن ۲۴۷ مسیر پروازی، چهارمین شرکت بزرگ دنیا از لحاظ مسیرهای پروازی و سومین ایرلاین بزرگ اروپا پس از ایرفرانس و لوفت هانزا از نظر جابه‌جایی مسافر محسوب می‌شود. تعداد زیادی از تورهای ترکیه از مقصد ایران، با استفاده از هواپیماهای این ایرلاین صورت می‌گیرد. 

تاریخچه هواپیمایی ترکیش ایر

هواپیمایی ترکیش ایر، در سال ۱۹۳۳ میلادی، به دستور کمال مصطفی آتاتورک و به‌عنوان یکی از بخش‌های وزارت دفاع این کشور تاسیس شد. در این زمان تنها دو هواپیمای پنج نفره، دو هواپیمای چهار نفره و یک توپولوف ۱۰ نفره همه ناوگان هوایی این دپارتمان را تشکیل می‌داد. پس از دو سال این بخش به سازمانی عمومی به نام مدیریت عمومی ایرلاین‌ها تبدیل شد تا اینکه در سال ۱۹۳۸ به مجموعه وزارت حمل و نقل این کشور منتقل پیدا کرد. بعد از دوران جنگ فعالیت‌های این بخش با ایجاد مسیرهای پروازی بیشتر به شهرهایی چون آنکارا، آتن، بیروت، نیکوزیا و... گسترش یافت.

ترکیش ایر

در سال ۱۹۵۶ دولت ترکیه نام ایرلاین را Turk Hava Yollari (به اختصار THY) تعیین کرد. سپس به اتحادیه جهانی هواپیمایی (IATA) پیوست و یک سال بعد با فروش بخشی از سهام به شرکت بریتیش ایرویز از خدمات فنی این شرکت بهره برد. وقوع هفت حادثه بین سال‌های ۱۹۷۴ تا ۱۹۸۳ این شرکت را در وضعیت بغرنجی قرار داد. تغییر دولت در ۱۹۸۳ و نگاه جدید به این شرکت هواپیمایی سبب تغییرات وسیع و نوسازی ناوگان آن شد.

ترکیش ایر

در سال‌های نخستین قرن بیست و یکم، افتتاح ترمینال جدید در فرودگاه آتاتورک استانبول و عقد قراردادهای همکاری با ایرلاین‌های مطرح جهان، بر وسعت فعالیت‌های این شرکت افزود. در سال ۲۰۰۴ میلادی ۳۶ هواپیمای ایرباس و ۱۵ بوئینگ جدید توسط این شرکت خریداری شدند. علاوه بر این، سرمایه‌گذاری‌های باعث شدند تا موقعیت این هواپیمایی ارتقا پیدا کند. در حال حاضر، هواپیمایی ترکیش با داشتن ۲۴۷ مسیر پروازی، چهارمین شرکت بزرگ دنیا از لحاظ مسیرهای پروازی نیز به شمار می‌رود و رتبه اول پرواز بدون توقف را در اروپا دارد. همچنین، شرکت ترکیش ایرلاینز بر پایه جوایز داده شده توسط شرکت بین‌المللی Skytrax در سال ۲۰۱۵ مالک جایگاه بهترین ایرلاین اروپا و چهارمین ایرلاین برتر دنیا شد.

ترکیش ایر

این شرکت هواپیمایی که بالاترین نرخ رشد را در میان شرکت ‌های هوایی جهان دارد، بخش مهمی از معروفتش به خاطر غذاهایی است که با الهام از غذاهای امپراتوری عثمانی در هواپیما سرو می‌کند.

نشان شرکت هوایی ترکیش ایرلاینز

ترکیش ایر

قبلا آرم این شرکت با زمینه‌ی سفید و نوشته قرمز بود که در سال ۲۰۱۰ برعکس شد. نوشته‌ی Turkish Airlines و نشان پرنده از مشخصه‌های هواپیماهای متعلق به این شرکت هستند.

کلاس های پروازی هواپیمایی ترکیش ایر

سه نوع صندلی کلاس Business، کلاس Comfort و کلاس Economy در پروازهای این شرکت ارائه می‌شود.

کابین کلاس اکونومی (Economy)

ترکیش ایر

در کلاس "اکونومی" فضایی بین ۳۱-۳۲ اینچ (معادل ۷۸ سانتی‌متر) به مسافر ارائه می‌شود که شامل پشتی صندلی ۱۵ سانتیمتری و فضای استراحتی جهت قرارگرفتن پا است. همچنین، بر اساس نوع هواپیما سیستمی دیجیتال شامل ال سی‌دی، Mp3 player، رادیو و... است، که مسافران ‌پروازهای بین‌المللی می‌توانند از بین شمار زیادی از برنامه‌ها، فیلم‌ها و موسیقی ملل، بر حسب علاقه خود، دست به انتخاب بزنند.

ترکیش ایر

در زمینه پذیرایی نیز، این شرکت مجموعه‌ای از غذاهای ملل و سنتی ترکیه (سرد و گرم)، را در وعده‌های مختلف صبحانه، ناهار و شام، بسته به زمان پرواز ارائه می‌دهد. ترکیش ایر جهت رفاه هرچه بیشتر مسافران خود، در پروازهای خارجی، خدمات گسترده‌ای را در زمینه "غذاهای ویژه" از جمله رژیمی، غذاهای مورد تایید مذاهب مختلف و... ارائه می‌کند.

کلاس کامفورت (Comfort)

ترکیش ایر

کلاس "Comfort" یا راحت این شرکت در هواپیماهای B777-300 دارای فضایی با ابعاد ۴۶ اینچ (معادل ۱۱۶ سانتی‌متر) در ۱۹.۵ اینچ (معادل ۵۰ سانتی‌متر) و در سه ردیف (۲-۳-۲) است. از دیگر امکانات این کلاس پروازی می‌توان به مانیتورهای شخصی ۱۰.۶ اینچی، چراغ مطالعه مخصوص هر صندلی و... است.

ترکیش ایر

رستوران بیزینس کلاس با ارائه غذاهای سرد و در ظروف چینی و به‌همراه دسر، میوه و متخلفات دیگر سرو می‌شود.

بیزینس کلاس (Business)

ترکیش ایر

کلاس "بیزینس" با ارائه صندلی‌هایی به طول ۷۵ اینچ (معادل ۱۸۸ سانتی‌متر)، با امکان خواباندن کامل صندلی، چراغ مطالعه، میز مرکزی با دارا بودن قابلیت جابه‌جایی و... به‌همراه خدمات یک رستوران واقعی در زمینه پذیرایی، بالاترین سطح کلاسی این شرکت به شمار می‌رود.

وزن بار مجاز هواپیمایی ترکیش ایر

ترکیش ایر

همان طور که در مورد سایر ایرلاین‌ها نیز ذکر شده است، میزان بار مجاز برای جابه‌جایی به نوع بلیط شما و مبدا و مقصد سفر شما بستگی دارد. پس بهتر است قبل از خرید بلیط هواپیما نسبت به شرایط دقیق میزان بار مجاز اطلاع یابید. میزان بار مجاز پروازهای بین‌المللی ترکیش ایرلاینز برای بیشتر مقاصد به‌صورت زیر است:

  • کلاس تجاری: ۳۰ کیلوگرم
  • کلاس راحت: ۲۰ کیلوگرم
  • کلاس اقتصادی: ۲۰ کیلوگرم

بار مجاز برای نوزاد (تا دو سال) ده کیلوگرم به‌همراه یک کریر جمع‌شدنی است.

ناوگان هوایی ترکیش ایر

ترکیش ایر

با گذشت ۸۳ سال از تاسیس این شرکت هواپیمایی، ترکیش ایرلاینز توانسته تعداد ناوگان خود را از پنج فروند هواپیما به ۳۳۵ فروند شامل خانواده ایرباس (A320، A330، A340، بوئینگ 737، بوئینگ 777، امبرائر ئی-جت، ایرباس A310-300F، امبرائر E-195 و بوئینگ 737-MEX)  تا پایان سال ۲۰۱۶ ارتقا داده و به ۲۵۱ مقصد از ۱۰۵ کشور جهان پرواز کند.

حوادث هواپیمایی ترکیش ایر

ترکیش ایر

به‌طور کلی ۱۵ حادثه در تاریخ ترکیش روی داده که در ۱۴ مورد آن‌ها سرنشینان جان خود را از دست داده‌اند. یکی از مرگبارترین این حوادث، سانحه‌ هوایی مربوط به این شرکت پرواز شماره ۹۸۱ بود که طی آن ۳۴۶ نفر جان خود را از دست دادند. از دیگر حوادث مربوط به ترکیش ایرلاین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در ۱۷ فوریه ۱۹۵۹ هواپیمای چارتر هیئت دولت ترکیه که عازم سفر به انگلستان بود، در فرودگاه Gatwick لندن سقوط کرد. در این حادثه اگرچه نخست‌وزیر جان سالم بدر برد، ولی ۹ نفر از سرنشینان و ۸ نفر از خدمه پروازی جان خود را از دست دادند.
  • ۲۳ سپتامبر ۱۹۶۱ پرواز شماره ۸۳۵ در استان آنکارا سقوط کرد. در این حادثه همه خدمه و مسافران به‌جز یک نفر (۲۵ مسافر و ۴ خدمه) جان خود را از دست دادند.
  • ۸ مارس ۱۹۶۲ طی حادثه‌ای دیگر ۱۸ نفر یعنی کل سرنشینان جان خود را بر اثر برخورد هواپیما به کوه‌‌های Taurus از دست دادند.
  • ۸ ژانویه ۲۰۰۳ هواپیمای عازم دیاربکر با ۸۰ سرنشین سقوط کرد که ۷۵ نفر جان خود را از دست دادند.
  • ۲۵ فوریه ۲۰۰۹ نیز هواپیمای عازم آمستردام هلند دچار حادثه شد که ۹ نفر از ۱۳۵ سرنشین که شامل سه خلبان نیز می‌شد، جان خود را از دست دادند.

مسیرهای پروازی ترکیش‌ ایر در ایران

ردیفمبدا پرواز مقصد پرواز
 ۱تهران (فرودگاه امام)استانبول، رم، لندن، تونس، ونکوور، برلین، مونیخ، استکهلم، مادرید، ژوهانسبورگ، پاریس، سائوپائولو، زوریخ
 ۲مشهداستانبول
۳اصفهاناستانبول
۴اهوازاستانبول
۵تبریزاستانبول
۶شیرازاستانبول
۷کرمانشاهاستانبول

کلیه پروازهای موجود در جدول زیر به‌صورت مستقیم از فرودگاه‌های ایران به فرودگاه‌ شهرهای مقصد و برعکس انجام می‌شود.

مطالب مرتبط:

دیدگاه