تور مجازی: صحرای نامیب

سارا کرایی | پنجشنبه, ۱۱ شهریور ۹۵ ساعت ۲۲:۱۵

صحرای نامیب که در کشور نامیبیا قرار گرفته، به‌عنوان قدیمی‌ترین صحرای دنیا شناخته می‌شود. این صحرای دیدنی که بیش از ۴۰ میلیون سال قدمت دارد از ۲ میلیون سال پیش تاکنون دست نخورده باقی مانده است. با کجارو همراه باشید.    

نامیبیا کشوری آفریقایی است که در همسایگی جمهوری آفریقای جنوبی قرار دارد و قسمت اعظم آن را بخش‌های کوهستانی‌ تشکیل می‌دهند. فلات مرکزی نامیبیا صحرای نامیب است که از یک طرف به اقیانوس اطلس و از سوی دیگر به صحرای کالاهاری می‌رسد، در جنوب با رود تورنج و از شمال با جنگل‌هایی محصور شده است.

صحرای نامیب

تمام بخش غربی نامیبیا را صحرای نامیب پوشانده است و حتی از مرزهای نامیبیا فراتر رفته و بخش‌های جنوبی آنگولا و شمال استان کیپ آفریقای جنوبی را فرا گرفته است. پارک ملی نامیب ناکلوفت (The Namib-Naukluft National Park) بیشتر بخش‌های صحرای نامیب و کوهستان ناکلوفت را شامل می‌شود. مساحت کلی آن ۵۰,۰۰۰ کیلومتر مربع است و یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های ملی دنیا به‌حساب می‌آید (بزرگ‌ترین پارک نامیبیا و سومین پارک بزرگ قاره‌ی آفریقا).

صحرای نامیب

مشهورترین بخش این پارک  سوسوسلی (Sossusvlei) نام دارد. سوسوسلی صفحه‌ای از جنس خاک رس است که بزرگ‌ترین تپه‌‌های شنی دنیا (۳۲۵ متر ارتفاع) را در دل خود جای داده است. رنگ این تپه‌ها بین زرد و نارنجی تا قرمز تیره و قهوه‌ای مایل به قرمز متغیر است. قرار گرفتن این رنگ‌های زیبا در کنار حفره‌های نمکی، تضاد خیره‌کننده‌ای به وجود آورده است. بادهای قوی‌ای که از جهات مختلف در این صحرا می‌وزند، اشکال زیبایی از تپه‌های شنی ایجاد کرده‌اند که توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. در فصل سرما (ماه فوریه) که مدت کوتاهی طول می‌کشد، این دشت بیابانی با آب رود سائوچوب (Tsauchab) پر می‌شود.

صحرای نامیب

پارک ملی ددولی (Deadvlei) در سوسولی قرار دارد. قرن‌ها پیش، در این محل باران‌های فراوانی می‌باریده و آبادی زیبایی پر از درختان زیبا و برکه‌های گوارا وجود داشته است. اما کم‌کم در اثر تغییرات آب‌و‌هوایی، برکه‌ها خشک و بعدها با شن و ماسه پر شدند، درختان زیبا در اثر تابش شدید نور خورشید خشکیدند و بعضی سوختند. اکنون، ددولی دره‌ای بیش نیست، دره‌ای پوشیده از باقی‌مانده‌های درختان و آسمان زیبای آبی و تپه‌های شنی رنگارنگ.

صحرای نامیب

صحرای نامیب یکی از قدیمی‌ترین لایه‌های سطحی زمین است و از تخته سنگی عظیم تشکیل شده که بیش از ۵۰۰ میلیون سال قدمت دارد. قدیمی‌ترین آثار حیات بشر در این صحرا به دوران اولیه عصر حجر باز می‌گردد. این صحرا به ساحل اسکلت هم شهرت دارد؛ دادن چنین نامی به این صحرا بی‌دلیل نیست، چراکه مه غلیظ، تخته‌سنگ‌های غول‌پیکر، طوفان‌های شدید و جریان سرد بنگوئلا در نزدیکی دماغه امید نیک (شبه‌جزیره‌ای صخره‌ای مشرف به اقیانوس اطلس) شرایط خطرناکی برای کشتی‌ها به وجود می‌آورد (بقایای کشتی شکسته‌های بسیاری در آن حوالی دیده می‌شوند).

صحرای نامیب

در وصف زیبایی میراث طبیعی و حتی فرهنگی نامیبیا هرچه گفته شود کم است، باید رفت و زیباترین‌های خلقت را در این سرزمین آفریقایی از نزدیک دید. اما دیدن تصاویر پانوراما هم خالی از لطف نیست.

تور مجازی روزهای فرد، ساعت ۱۰:۱۵ شب در کجارو منتشر می‌شود. برای دسترسی به مقاله‌های این بخش به صفحه‌ی اختصاصی تور مجازی مراجعه کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاه