الگوهای جدید پرواز و افزایش آلودگی صوتی هواپیماها

هانیه احمدی
هانیه احمدی سه شنبه، ۲ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۰
الگوهای جدید پرواز و افزایش آلودگی صوتی هواپیماها

با کاهش قیمت‌های بلیط هواپیماها مسافران دلایل زیادی برای خوشحالی پیدا کرده‌اند. اما این مسئله در مورد آن دسته از افراد که در نزدیکی فرودگاه‌ها زندگی می‌کنند کمی متفاوت است و خیلی آن‌ها را خوشحال نخواهد کرد. به‌علاوه که الگوی جدید پروازها که توسط اداره‌ی هوانوردی فدرال (FAA) به‌عنوان بخشی از برنامه‌های نسل آینده آن‌ها بنا نهاده شده است آلودگی صوتی بیشتری تولید کرده و این خبر خوبی نخواهد بود. با کجارو همراه باشید تا جزئیات این مسئله را بررسی کنیم. 

این برنامه برای کمک به نوین کردن کنترل ترافیک هوایی و سیستم‌های هوانوردی توسعه داده شد، مسئله‌ای که سبب کاهش قیمت بلیط‌ هواپیما شده است. با وجود این برنامه، هواپیماهای بیشتری می‌توانند در آسمان پرواز کنند، قیمت سوخت و انتشار کربن هم کاهش می‌یابد، اما با تمامی این مزایا تغییر در اصول سیستم GPS هوایی می‌تواند سبب ایجاد آلودگی صوتی بیشتری شود.

Pamela Whitley معاون مدیر این برنامه جدید به روزنامه سیگنال گفته است:

برای داشتن شبکه GPS، ما از تکنولوژی رادار استفاده کردیم. با وسعت میدان دید رادار شما هر ۸ تا ۱۰ ثانیه به‌روزرسانی خواهید داشت؛ البته با توجه به نوع رادار. در این مدت ۸ تا ۱۰ ثانیه هواپیما از محل دقیق خود خبر ندارد.

این تغییرات به این معناست که هواپیماها می‌توانند بسیار نزدیک‌تر به هم پرواز کنند و الگوهای جدید پرواز به وجود می‌آید که امکان پروازهای مستقیم بیشتری را فراهم می‌کند. اما همان شهرهایی که از افزایش پروازها لذت خواهند برد به همان نسبت هم با افزایش آلودگی صوتی در مراحل اولیه این برنامه مواجه خواهند شد.

 بر طبق نظریه FAA، شکایاتی در قسمت‌هایی مثل فونیکس، آریزونا، شمال کالیفرنیا، واشنگتن دی سی، شیکاگو و بروکلین پدیدار خواهند شد.

از آنجایی که در ۲۰ سال آینده تعداد پروازها دوبرابر خواهد شد و سروصدای ناشی از آن‌ها نیز بدتر می‌شود، امید است که راه حلی برای بهبود این وضعیت پیدا شود. در واقع نه‌تنها با ارزیابی مجدد الگوهای پرواز FAA، بلکه با طراحی موتورهای جدید که بتوانند این آلودگی صوتی زیاد را کاهش دهند.

Charles Hobart، یکی از سخنگوهای یونایتد ایرلاینز به شیکاگو تریبون (Chicago Tribune) گفته است:

یکی از موثرترین راه‌ها برای کاهش سروصدا سرمایه‌گذاری روی هواپیماهای جدیدی است که کم سروصداتر هستند و سوخت کمتری هم مصرف می‌کنند.

برنامه‌ی مصرف کمتر انرژی، تولید کمتر گازهای گلخانه‌ای و سروصدای کمتر، برنامه‌ای است که FAA با برخی شرکت‌ها از جمله GE، هانیول (Honeywell) و بوئینگ دنبال می‌کند تا به‌وسیله‌ی آن بتواند سبب توسعه‌ی موتورهای کم صداتر، با مصرف سوخت کمتر شود. تغییراتی مانند استفاده از مواد سازنده‌ی سبک‌تر و تغییر جریان هوای موتور هم می‌توانند به کاهش صدا کمک کنند.

مطالب مرتبط:

دیدگاه