آشنایی با استادیوم وست فالن (سیگنال ایدونا پارک) دورتموند: خانه ی اپرای فوتبال آلمان

هانیه احمدی
هانیه احمدی جمعه، ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۰۰
آشنایی با استادیوم وست فالن (سیگنال ایدونا پارک) دورتموند: خانه ی اپرای فوتبال آلمان

اگر فوتبال باشگاهی در کشور آلمان را دنبال کنید،  به‌طور حتم می‌دانید که یکی از تیم‌هایی که در سال‌های اخیر بسیار خوب عمل کرده و طرفداران زیادی را هم به خود جذب کرده است،  تیم بورسیا دورتموند است. این تیم موفق یک ورزشگاه خانگی زیبا دارد که بزرگترین استادیوم کشور آلمان نیز محسوب می‌شود و در این بخش آشنایی با استادیوم کجارو به آن می‌پردازیم، استادیوم سیگنال ایدونا پارک یا وست فالن استادیون. با ما همراه باشید. 

استادیوم سیگنال ایدونا پارک یا وست فالن 

استادیوم سیگنال ایدونا پارک که تا قبل از سال ۲۰۰۵، وست فالن استادیون نامیده می‌شد، به‌عنوان یکی از محل‌های برگزاری مسابقات جام جهانی ۱۹۷۴ ساخته شد.

تا آن زمان دورتموند بازی‌های خانگی خود را در استادیوم روته ارده (Stadion Rote Erde) برگزار می‌کرد، زمانی ابتدا طرح توسعه‌ی همان استادیوم مطرح شد اما در نهایت تصمیم بر این شد که یک استادیوم جدید ساخته شود. وست فالن استادیون به‌صورت رسمی در نیمه‌ی دوم آوریل سال ۱۹۷۴ با یک بازی دوستانه بین دورتموند و شالکه ۰۴ افتتاح شد. استادیوم تنها دارای یک طبقه بود که برای جای دادن ۵۴ هزار تماشاچی (۳۷ هزار نفر ایستاده) مناسب بود.

وست فالن

استادیوم به‌دلیل فرم مستطیلی‌اش  در زمانی که استادیوم‌های دیگر هنوز به‌صورت کاسه مانند ساخته می‌شدند و البته به‌دلیل جایگاه‌های مجزایش نوع متفاوتی بود و نوید نسل جدیدی از استادیوم‌‌ها را می‌داد. به‌عنوان مثال، استادیوم Lb Rox که در اواخر دهه‌ی ۶۰ ساخته شدد بسیار شبیه به این استادیوم ساخته شده بود.

وست فالن

وست فالن

در طول جام جهانی ۱۹۷۴، وست فالن استادیون میزبان سه بازی از مرحله‌ی گروهی و بازی مرحله‌ی دوم بین هلند و برزیل بود(۲-۰) بود. استادیوم تا اوایل دهه‌ی ۱۹۹۰ بدون تغییرات اساسی باقی ماند، اما زمانی که موفقیت‌های دورتموند افزایش یافت نیاز به توسعه‌ی آن هم احساس شد.

تغییرات از تبدیل بخشی از جایگاه ایستادن تماشاچیان به صندلی‌هایی برای نشستن شروع شد، که طبیعتا ظرفیت آن را هم کاهش می‌داد. اما در سال ۱۹۹۵ ساخت طبقه‌ی دوم در بالای جایگاه‌های شرقی و غربی مطرح شد. مدت کوتاهی پس از آن هم ساخت طبقه‌ی دوم در جایگاه‌های شمالی و جنوبی آغاز شد و در سال ۱۹۹۹ پروژه تکمیل شد. استادیوم می‌توانست ۶۸ هزار تماشاگر را در خود جای دهد و جایگاه جنوبی با ظرفیت ۲۵ هزار نفر ایستاده آن را به بزرگترین تراس در اروپا تبدیل کرده است.

وست فالن

توسعه‌ی بیشتر استادیوم در بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۳ انجام شد، زمانی که چهارگوشه با جایگاه‌ها به هم نزدیک شدند. دو سال بعد و در سال ۲۰۰۵، نام استادیوم به سیگنال ایدونا پارک تغییر کرد به‌دلیل اسپانسر آن. ظرفیت کنونی آن ۸۱,۳۵۹ نفر است (۲۵ هزار نفر ایستاده).

سیگنال ایدونا پارگ

در سال ۲۰۰۱، وست فالن میزبان فینال جام یوفا بین دو تیم لیورپول و دیپورتیو آلاوز بود که با برتری لیورپول خاتمه یافت. در سال ۲۰۰۶، استادیوم سیگنال ایدونا پارک یکی از محل‌های برگزاری مسابقات جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان بود.  استادیومی به‌طور موقت نامش تغییر کرد و با کاهش ظرفیتش به ۶۷ هزار صندلی، میزبان چهار بازی گروهی، یک بازی از مرحله‌ی یک شانزدهم و نیمه نهایی بین آلمان و ایتالیا (۰-۲ ) بود.

راه‌های دسترسی به سیگنال ایدونا پارک

سیگنال ایدونا پارک

سیگنال ایدونا پارک در جنوب دورتموند نزدیک به مرکز کنفرانس Westfalenhallen قرار دارد. مرکز شهر دورتموند و ایستگاه اصلی قطار در حدود سه کیلومتری آن است. استادیوم به‌وسیله‌ی ماشین از هردو مسیر B۱ (شمال، شرق و غرب) یا B54 (جنوب) قابل دسترس است. اگر از B1 می‌آیید، خروجی Im Rabenloh را پیش بگیرید، استادیوم در حدود چندصد متری جنوب قرار دارد. اگر از B54 می‌آیید، خروجی An Der Buschmuhle را پیش بگیرید، به‌سمت شرق برانید تا به یک پیچ برسید که آن را دور زده و به  Strobelallee وارد شوید،  سپس مستقیم حرکت کنید تا به استادیوم برسید. 

وست فالن

سیگنال ایدونا پارک به‌راحتی از طریق قطار نیز قابل دسترس است. از ایستگاه اصلی قطار دورتموند در مرکز شهر در عرض پنج دقیقه شما به محلی می‌رسید که به یک پیاده‌روی کوتاه تا استادیوم نیاز است. قطارها معمولا سه تا چهار بار در ساعت حرکت می‌کنند. گزینه‌ی دیگر این است که شما  مترو(U-Bah) سوار شوید و در ایستگاه وست فالن پیاده شوید از آن ایستگاه تا استادیوم پنج دقیقه پیاده‌روی لازم است. هردو خط ۴۵ و ۴۶ به این ایستگاه می‌روند.

در روزهای مسابقه، یک سرویس مخصوص وجود دارد که تا ایستگاه استادیوم می‌رود که نسبت به دیگر ایستگاه‌ها بسیار به استادیوم نزدیک است. بعلاوه با خط ۴۲ مترو (U-Bahn) می‌توانید به ایستگاه Theodor-fliedner - Heim بروید که از آنجا برای رسیدن به ورزشگاه کمی بیشتر به پیاده‌روی نیاز است.

اقامتگاه، غذا و نوشیدنی  در نزدیکی استادیوم

هتل

سیگنال ایدونا پارک در کنار مرکز کنفرانس Westfalenhallen قرار دارد و این بدین معناست که تعداد کمی هتل کاملا نزدیک به استادیوم وجود دارند. Mercure Hotel Dortmund Messe درست روبه‌روی استادیوم قرار دارد و چشم‌انداز خوبی هم دارد. Arcadia Grand Hotel و Steinberger Dortmund هم دیگر انتخاب‌ها هستند. انتظار پرداخت شبی بیش از ۱۰۰ یورو را داشته باشید. اما هتل‌های Gildenhof و B&B Hotel Dortmund Messe انتخاب‌های ارزان‌تری هستند. برای اطلاع از تمامی هتل‌های نزدیک به سیگنال ایدونا پارک اینجا را چک کنید.

از آنجایی که استادیوم از مرکز شهر دورتموند قابل دسترس است، بنابراین شما می‌توانید در مرکز شهر هم اقامت داشته باشید. شاید دورتموند خیلی شهر جذابی نباشد، اما گزینه‌های سرگرمی بیشتری در شهر نسبت به حوالی استادیوم وجود دارد و هتل‌های ارزان‌تری هم در آنجا یافت می‌شوند. برای اطلاع از تمامی این گزینه‌ها این سایت را بررسی کنید.

اگر شما قصد دارید بیش از یک روز بمانید، احتمالا دوسلدورف انتخاب بهتری است برای یافتن محل اقامت. S-Bahn(نوعی قطار سریع السیر که بیشتر در آلمان معمول است و با این نام شناخته می‌شود) خط S1 و قطارهای منطقه‌ای از طریق ایستگاه اصلی قطار دورتموند هردو شهر را به هم متصل می‌کنند.

بلیط بازی‌های بورسیا دورتموند

فروشگاه باشگاه

خریداری بلیط بازی‌های  دورتموند به‌صورت آنلاین، توسط شماره تلفن ۰۰۴۹۱۸۰۵۳۰۹۰۰۰ (بلیط آنلاین )، یا به‌صورت حضوری از BvB Fanwelt  یعنی فروشگاه باشگاه در استادیوم یا یکی از مراکز فروش در منطقه‌ی دورتموند امکان‌پذیر است.

موفقیت‌های اخیر دورتموند سبب شده است که تمامی بلیط‌های بازی این تیم در ورزشگاه سیگنال ایدونا استادیون به‌طور کامل برای هر مسابقه به فروش برسد و در بیشتر بازی‌های لیگ هم بلافاصله پس از آنکه بلیط‌ها برای فروش گذاشته می‌شود به‌طور کامل خریداری می‌شوند.

سیگنال ایدونا پارک

بنابراین توصیه‌ی ما این است برای خرید بلیط برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید و زمانی که بلیط‌ها برای فروش گذاشته می‌شوند نسبت به خرید اقدام کنید. در برخی موارد که بلیط‌ها به‌طور کامل فروخته نشده‌اند، می‌توانید در باجه‌ی بلیط فروشی در استادیوم در حدود چهار ساعت و نیم قبل از شروع مسابقه آن را تهیه کنید. 

رنج قیمت بلیط‌ها از ۳۱.۲۰ یورو برای یک صندلی در گوشه‌های بالا تا ۵۴.۴۰ یورو برای یک صندلی مرکزی در جایگاه اصلی متغیر است. بلیط برای جایگاه جنوبی (محل ایستادن) ۱۶.۷۰ یورو قیمت دارد. قیمت بلیط‌ها برای بازی‌های مقابل شالکه و بایرن ۲۰ درصد افزایش می‌یابند.

نقشه‌ی صندلی‌های استادیوم را می‌توانید در اینجا ببینید.

تور استادیوم سیگنال ایدونا پارک

تور باشگاه

باشگاه بورسیا دورتموند توری را در نظر گرفته که شامل بازدید از اتاق‌های رختکن، تونل عبور بازیکنان، مناطق VIP، محل مصاحبه (mixed zone) ، زندان استادیوم و موزه‌ی باشگاه دورتموند یا Borusseum club museum (شامل اتاق کاپ‌ها).

تور در حدود ۹۰ دقیقه طول می کشد یا ۱۲۰ دقیقه برای تورهایی که بازدید از جایگاه جنوبی را نیز دارند. تور معمولا دو یا سه بار در روز و اغلب در ساعات ۱۲ ظهر، ۲ بعدازظهر، ۴ بعداز ظهر است البته در فصل‌های مختلف برنامه‌ریزی متفاوت است. در آخر هفته‌ها هم یک تور اضافه وجود دارد که تور به زبان انگلیسی را نیز در بر دارد.

موزه دورتموند

در روزهای مسابقه هیچ توری وجود ندارد. موزه‌ی باشگاه هم روزانه از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ بعدازظهر باز است. بلیط‌ها به‌صورت آنلاین هم قابل خریداری هستند، در Borusseeum یا در هر یک از مراکز فروش بلیط روز مسابقه در منطقه‌ی دورتموند. 

دورتموند

قبل از شروع تور هم می‌توانید بلیط‌ها را تهیه کنید. البته ظرفیت هر تور ۴۰ نفر است بنابراین بهتر است زودتر از شروع تور در محل باشید. قیمت تور ۱۲ یورو است که شامل بازدید از موزه نیز می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر با شماره‌ی تماس بگیرید 004923190206600 یا به این آدرس ایمیل بزنید stadiontour@bvb.de

مطالب مرتبط:

منبع stadiumguide

دیدگاه