جزییات افزایش قیمت بلیط موزه‌های کشور | موزه ملی ۵۰ هزار تومان، تخت جمشید ۴۰ هزار تومان

احسان رستمی‌پور
احسان رستمی‌پور چهار شنبه، ۱ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۲۰:۱۳
جزییات افزایش قیمت بلیط موزه‌های کشور | موزه ملی ۵۰ هزار تومان، تخت جمشید ۴۰ هزار تومان

قیمت بلیط موزه‌ها و اماکن تاریخی تحت مدیریت وزارت میراث فرهنگی در سراسر کشور افزایش پیدا کرد.

وزارت میراث فرهنگی از صبح یکم فروردین ۱۴۰۳ بدون اعلام عمومی، قیمت بلیط موزه‌ها، اماکن تاریخی و محوطه‌های باستانی تحت مدیریت خود را افزایش داد.

پیش از این تغییر قیمت بلیط موزه‌های کشور با تصویب هیئت وزیران و بر اساس توازن سراسری در کشور اعلام می‌شد؛ این بار اما وزارت میراث فرهنگی در سکوت خبری، قیمت‌ها را بر اساس موزه‌های مختلف گران کرده است. بررسی‌ها کجارو نشان می‌دهد افزایش قیمت بلیط موزه‌ها برای بازدیدکنندگان داخلی از دو برابر تا بیش از پنج برابر بوده است. همچنین برخلاف رویه سابق، هنوز افزایش قیمت بلیط برای بازدیدکنندگان خارجی اعلام و اعمال نشده و فعلا بلیط موزه‌ها برای گردشگران خارجی با قیمت سابق به فروش می‌رسد.

افزایش بلیط در حال صورت گرفته که همچنان هیچ اطلاع‌رسانی درباره آن صورت نگرفته است. کجارو بر اساس نرخ بلیط در سامانه رسمی فروش بلیط موزه‌ها، جزییاتی از وضعیت قیمت‌های جدید به دست آورده است.

بلیت موزه

بر این اساس قیمت جدید بلیط موزه ملی ایران که شامل بخش موزه ایران باستان و موزه دوران اسلامی است، ۵۰ هزار تومان تعیین شده است. قیمت بلیط این موزه پیش از این ۱۰ هزار تومان بود که افزایش پنج برابری داشته است.

بلیت موزه

بلیط کاخ گلستان که پیش از این به‌صورت یک مجموعه کامل و با قیمت ۴۶ هزار تومان برای بازدیدکننده داخلی به فروش می‌رسید، اکنون به ۲۵۰ هزار تومان رسیده است. گفتنی است که امکان خرید تکی بلیط بخش‌های مختلف کاخ گلستان دوباره مهیا شده است. بر این اساس قیمت ورودی جدید کاخ ۳۰ هزار تومان و بخش اصلی کاخ شامل تالار سلام، تالار آینه، تالار ظروف و تالار عاج نیز ۳۰ هزارتومان در نظر گرفته شده است. قیمت بلیط بخش‌های دیگر کاخ از جمله شمس‌العماره، عمارت بادگیر، عمارت چادرخانه، عمارت الماس و موزه مردم‌شناسی هرکدام ۲۰ هزار تومان است.

بلیت موزه

مجموعه بلیط کاخ موزه‌های سعدآباد نیز افزایش بیش از پنج برابری داشته است. نرخ‌نامه جدید نشان می‌دهد که هزینه ورودی کاخ سعدآباد از ۵ هزار تومان به ۳۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است. همچنین بلیط کاخ سبز و کاخ ملت که پیش از این هرکدام ۵ هزارتومان بود، اکنون به نفری ۳۰ هزار تومان رسیده است. موزه هنرهای زیبا مجموعه سعدآباد نیز پیش از این ۴ هزارتومان هزینه بلیط داشت که اکنون این مبلغ به ۳۰ هزار تومان رسیده است. همچنین قیمت موزه نظامی که به‌تازگی پس از هشت سال بازگشایی شده، برای هر بازدیدکننده داخلی ۳۰ هزارتومان هزینه دارد. باقی مجموعه‌های کاخ سعدآباد از جمله موزه برادران امیدوار، موزه ظروف، موزه پوشاک، موزه آب و موزه میرعماد، موزه فرشچیان، موزه آشپزخانه سلطنتی و موزه سلاح‌های دربار که پیش از این هرکدام ۴ هزارتومان قیمت دارد، در نرخ‌نامه جدید هرکدام ۲۰ هزار تومان برای هر بازدیدکننده داخلی قیمت خورده است.

قیمت بلیط ورودی مجموعه فرهنگی کاخ نیاوران نیز به ۳۰ هزارتومان افزایش پیدا کرده است. همچنین قیمت بلیط کاخ اصلی نیاوران نیز ۳۰ هزارتومان تعیین شده است. باقی موزه‌های این مجموعه از جمله کوشک احمدشاهی، موزه جهان‌نما و کتابخانه سلطنتی نیز هر یک به قیمت ۲۰ هزارتومان برای بازدیدکننده داخلی هزینه دارد.

موزه آبگینه و سفالینه، موزه فرش و موزه رضا عباسی از مجموعه موزه‌های پر بازدید شهر تهران نیز با افزایش نرخ، برای هر بازدیدکننده داخلی ۳۰ هزارتومان هزینه خواهد داشت.

بلیت موزه

بررسی نرخ‌های جدید نشان می‌دهد که بلیط مجموعه تخت جمشید به‌عنوان یکی از پربازدیدترین محوطه‌های سطح کشور که بیش از این ۵ هزارتومان بود، اکنون به ۴۰ هزار تومان رسیده است. بر همین اساس بلیط ورودی مجموعه پاسارگاد نیز ۳۰ هزار تومان تعیین شده است. همچنین قیمت بلیط مجموعه حافظیه که تا این لحظه رکورددار بازدید گردشگران بوده، از ۵ هزارتومان به ۳۰ هزارتومان افزایش پیدا کرده است. قیمت بلیط ورودی مجموعه باستانی نقش رستم نیز ۳۰ هزارتومان برای هر بازدیدکننده ایرانی تعیین شده است. بلیط ورودی ارگ کریمخانی شیراز نیز یه ۳۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است. قیمت مجموعه جهانی کاخ فیروزآباد نیز ۳۰ هزار تومان تعیین شده است.

بلیت موزه

قیمت بلیط کاخ پر مخاطب عالی قاپو در میدان نقش جهان اصفهان و همچنین کاخ چهلستون ۳۰ هزار تومان شده است. پیش از این قیمت این دو بنا هرکدام ۵ هزار تومان بود. قیمت بلیط مسجد امام (شاه‌عباسی) و مسجد شیخ لطف‌الله در مجموعه ثبت جهانی میدان نقش جهان نیز برای هر بازدیدکننده داخلی ۳۰ هزار تومان تعیین شده است.

قیمت بلیط ورودی مجوعه ثبت جهانی سازه‌های آبی شوشتر ۱۰ هزارتومان و همچنین قیمت بلیط مجموعه ثبت جهانی چغازنبیل در خوزستان ۲۰ هزار تومان تعیین شده است. قیمت بلیط ورودی مجموعه جهانی شوش ۱۰ هزار تومان و همچنین قیمت بلیط کاخ آپادانا در این مجموعه نیز ۱۰ هزار تومان تعیین شده است. 

قیمت بلیط باغ جهانی پهلوان پور در مهریز یزد، ۳۰ هزار تومان و قیمت بلیط ورودی زندان اسکندر در بافت تاریخی شهر یزد نیز ۲۰ هزار تومان برای هر بازدیدکننده تعیین شده است.

بررسی‌های کجارو نشان می‌دهد که حداقل قیمت بلیط محوطه‌های ثبت جهانی کشور به ۳۰ هزار تومان رسیده است. با وجود عدم اطلاع‌رسانی وزارت میراث فرهنگی، بازدیدکنندگان می‌توانند پس از مراجعه به موزه‌ها و اماکن از سامانه‌های فروش بلیط قیمت جدید را مشاهده و بلیط‌های خود را خریداری کنند.

مطالب مرتبط:

دیدگاه