سفر در اسکاندیناوی (قسمت دوم: مالمو)

یاسمن حشمتی
یاسمن حشمتی دوشنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۰۰
سفر در اسکاندیناوی (قسمت دوم: مالمو)

مالمو سومین کلانشهر سوئد و یکی از جذاب‌ترین کشورهای منطقه اسکاندیناوی است. در ادامه سفر به اسکاندیناوی، به معرفی شهر تاریخی و قرون وسطایی مالمو می‌پردازیم.

کشور سوئد، یکی از قدیمی‌ترین کشورهای زیبای قاره سبز است که گردشگران در سفر به اسکاندیناوی از آن بازدید می‌کنند. شهر مالمو، جنوبی‌ترین شهر کشور سوئد است که در منطقه اسکونه (Skane) واقع شده است. مالمو بزرگ‌ترین شهر منطقه اسکونه و سومین شهر بزرگ سوئد است. این شهر، جزو اولین شهرهای صنعتی سوئد بوده است و بسیار نزدیک به کشور دانمارک است. با قطار از مالمو تا کپنهاگ (پایتخت کشور دانمارک) تنها حدود ۳۰ دقیقه سفر است.با کجارو همراه باشید تا شما را با این شهر قرون‌وسطایی آشنا کنیم.

آنچه در ادامه این مقاله می‌خوانید:

بهترین جاهای دیدنی مالمو

۱. پل ارسند 

پل ارسند مالمو

یکی از نکته‌‌های جالب درباره زندگی در شهر مالمو، تفاوت محل زندگی و کار مردم این شهر بین دو کشور سوئد و دانمارک است؛ بسیاری از مردم در شهر مالمو زندگی و در کپنهاگ کار می‌کنند. بین مالمو و کپنهاگ پلی به نام «ارسند بریج» (Øresund Bridge) وجود دارد که این دو شهر را به هم وصل می‌کند و نیمی از این پل در زیر آب است. این پل به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی سوئد مطرح است. اگرچه شما در هنگام سفر از مالمو به کپنهاگ هرگز متوجه بخش دیدنی این پل نخواهید شد؛ چراکه در صورت سفر با قطار یا ماشین منطقه زیر آب رفته پل، تونلی بسته است که در آن حرکت می‌کنید. بنابراین تنها راه دیدن زیبایی این پل از بالا است.   

۲. برج ترنینگ تورسو

برج ترنینگ تورسو (Turning Torso) از دیگر جاذبه‌های دیدنی مالمو است. معماری این برج به‌شکل پیچ مانند و ارتفاع آن ۱۹۰ متر است که در کشوری مانند سوئد که به هیچ عنوان عادت به ساخت برج و آسمان‌خراش ندارند، جذابیت خاص خود را دارد. این برج در حدود ۱۵ سال پیش افتتاح شد و بسیاری از گردشگران برای دیدن آن به مالمو می‌آیند.

مالمو اسکاندیناوی

۳. میدان لیلا تورگ

میدان کوچک (Lilla Torg) یکی دیگر از جاهای دیدنی مالمو است. در این میدان تنوع رستوان، کافه و مکان خرید بسیار زیاد است و شما می‌توانید با هر طبع و سلیقه‌ای در آنجا، جایی برای نشستن، لذت بردن و خرید کردن پیدا کنید.

۴. قصر مالمو

قصر مالمو

اگر به مالمو سفر می‌کنید حتما به بازدید قصر مالمو (Malmöhus castle) بروید. در این قصر موزه‌های هنر، شهر، تاریخ طبیعی و یک آکواریوم زیبای کوچک برای بازدید وجود دارد. در کل، قصر ها در کشورهای اسکاندیناوی بسیار جالب هستند چراکه ساخت اکثر آن‌ها به قرون‌وسطا برمی‌گردد. تاریخ این قصر به ۱۴۳۴ سال پیش می‌رسد. در حدود قرن ۱۹ این قصر به‌عنوان زندان و ضراب‌خانه سکه‌های دانمارکی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

۵. پارک شهر مالمو

یکی دیگر از جاهای دیدنی مالمو، پارک شهر (Kungsparken and Slottsträdgården) است. این پارک علاوه بر زیبایی منحصربه‌فرد خود شامل آسیاب‌های بادی قدیمی است که دیدن آن‌ها خالی از جذابیت نیست. این پارک که در قلب شهر واقع شده است. در سال ۱۸۷۲ بازگشایی شد و در آن زمان پارک اسکار نام گرفت. بازدید از گالری هنری مالمو (Malmö Konshall) نیز در این پارک، برای علاقه‌مندان به هنر خالی از لطف نیست. این گالری یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌ها و گالری‌های اروپا است که از سال ۱۹۷۵ بازگشایی شده است. در این گالری چوب، بلور و... برای بازدید وجود دارد.

۶. موزه مدرن

موزه مدرن مالمو

بازدید از موزه مدرن (Modern Museet) نیز جذابیت خاص خود را دارد. به‌خصوص که به آن استکهلم کوچک در مالمو گفته می‌شود. این موزه نیز در سال ۲۰۰۹ بازگشایی شده است و در سفر به اسکاندیناوی نباید بازدید از آن را از دست داد. 

۷. کلیسای سن پیترز

دیدن کلیسای «سنت پیترز» را قویا توصیه می‌شود. این کلیسا در قرن ۱۴ میلادی ساخته شده است و معماری خاص خود را دارد. همچنین مالمو شهربازی جالبی برای کسانی دارد که می‌خواهند یک بعد از ظهر شاد را تجربه کنند.

اگر می‌خواهید که تجربه یک زندگی سوئدی را داشته باشید، بسیاری از بومی‌های شهر مالمو در اقامتگاه یا رستوران خود از مهمانان به سبک سوئدی پذیرایی می‌کنند و شما می‌توانید تجربه خاصی را داشته باشید.

کلیسای سن پیترز مالمو

رستوران‌گردی در مالمو

اگر می‌خواهید که تجربه یک زندگی سوئدی را داشته باشید، بسیاری از بومی‌های شهر مالمو در اقامتگاه یا رستوران خود از مهمانان به سبک سوئدی پذیرایی می‌کنند و شما می‌توانید با این سبک زندگی از نزدیک آشنا شوید. خوردن غذاها و شیرینی‌های سوئدی در این شهر توصیه می‌شود؛ به‌ خصوص که سوئدی‌ها عاشق نوشیدن قهوه و خوردن شیرینی هستند. آن‌ها در طول روز حتما یک‌بار در جایی نشسته و به خوردن شیرینی و نوشیدن قهوه مشغول می‌شوند که به آن فیکا (Fika) می‌گویند. یکی از معروف‌ترین شیرینی‌های سوئدی،سملر (Semlor) است که شیرینی با خامه است.

مسیر سفر به مالمو

برای سفر از ایران به مالمو بهترین راه سفر به شهر کپنهاگ است. در قسمت زیرین فرودگاه کپنهاگ، ایستگاه قطار وجود دارد که به‌راحتی می‌توانید از آنجا بلیط سفر به مالمو را تهیه کنید و بعد از ۳۰ دقیقه در مالمو باشید. بهترین قطار برای سفر در منطقه اسکونه قطار ارسند تگ (Oresund tag) است؛ اما اگر بلیط این شرکت حمل‌ونقل را پیدا نکردید، از شرکت SJ می‌توانید بلیط تهیه کنید.

مالمو اسکاندیناوی

بهترین زمان سفر به مالمو

همیشه فصل‌های بهار و تابستان فصل‌های خوبی برای سفر به سوئد هستند؛ اما به یاد داشته باشید که شما به‌ندرت گرما را در سوئد تجربه خواهید کرد. برای همین همیشه با خود کت گرم داشته باشید و یادتان باشد که شهر مالمو، بادهای بسیار شدیدی دارد که تجربه آن بادها نیز خود خاطره‌ای خاص خواهد بود. در ضمن می‌توانید برای تجربه‌ای متفاوت در شهر مالمو دوچرخه کرایه کرده و شهر را با آن بازدید کنید.

 

مطالب مرتبط:

منبع کجارو

دیدگاه