هاکاتریپ شیراز، گزارش آخرین روز ماراتون برنامه‌نویسی شیراز

بهداد خسور | شنبه, ۱۵ خرداد ۹۵ ساعت ۱۹:۱۵

سومین روز هاکاتون شیراز با موضوع گردشگری روز پنجشنبه برگزار شد. در پایان این روز پر افت و خیز اتفاقات جالبی رخ داد و داوران پس از مشاهده‌ی ارائه‌ی کار شرکت‌کنندگان درباره‌ی تیم‌های اول تا سوم رقابت تصمیم‌گیری کردند. با گزارش اختصاصی کجارو از روز پایانی هاکاتریپ شیراز همراه باشید.

روز پایانی هاکاتریپ شیراز هم مثل روز دوم از اولین ساعات روز پنج‌شنبه آغاز شد و تیم‌ها آخرین تلاش‌های خود را برای رسیدن به محصولی درخور ارا‌ئه به داوران انجام دادند. فضای روز سوم با روزهای پیش کاملاً متفاوت بود و جدا از استرسی که در تیم‌ها برای رسیدن به نتیجه مشاهده می‌شد، جو دوستانه‌تری بین شرکت‌کنندگان برقرار شده بود.

hackatrip

در روز پایانی هم مربیان از ساعات اولیه در سالن برگزاری رقابت حضور داشتند و تیم‌ها را در مواردی راهنمایی می‌کردند. با نزدیک‌ شدن به ساعات میانی روز طبیعی بود که همه چیز جدی‌تر دنبال شود و همه‌ی تیم‌ها به فکر رسیدن به نتیجه‌ای مطلوب بودند. همین امر باعث شده بود که اعضای تیم‌ها بیشتر دور هم جمع بشوند و برای پیدا کردن راهکارهای بهتر با هم مشورت کنند.

hackatrip

بعضی تیم‌ها هم که بخش زیادی از کارشان به روز آخر کشیده شده بود ترجیح می‌دادند در مکان آرام‌تری کار خود را ادامه بدهند و میز کار خود را به بیرون از سالن برگزاری رقابت برده بودند.

hackatrip

ناهار تیم‌های شرکت کننده توسط تیم برگزار کننده‌ی رقابت بین شرکت‌کنندگان توزیع شد و پس از آن حدود ساعت ۱۵:۳۰ آقای یاسر نظریانی نمایندگان تیم‌ها را در یکی از دو سالن برگزاری ماراتن جمع کرد و نحوه‌ی برگزاری مراسم پایانی و روشی که هر تیم باید به وسیله‌ی آن محصول نهایی رابه داوران ارائه کند برای آن‌ها توضیح داد. تیم‌ها باید برای ارائه‌ی محصولات خود پیش نمایشی از آن را آماده کرده می‌کردند و اپلیکیشن موبایل یا برنامه‌ی تحت وب که در این سه روز تولید کرده بودند را طی یک زمان ۵ دقیقه‌ای به داوران رویداد ارائه می‌کردند و تمام جنبه‌های مهم آن و همچنین روش درآمدی آن را کاملاً توضیح می‌دادند. پس از ارائه، تیم داوری در زمانی ۳ دقیقه‌ای برای رفع ابهامات باقی مانده درباره‌ی هر پروژه سوالاتی از تیم شرکت کننده می‌پرسیدند تا پس از آن امتیاز مورد نظر خود را در لیست وارد کنند.

hackatrip

با پایان توضیحات آقای ناظریانی تیم‌ها یک به یک برای ارائه‌ی آزمایشی به سالن آمفی تئاتر می‌رفتند تا خود را برای ارا‌ئه‌ی اصلی آماده کنند. این پروسه تا ساعت ۱۶:۳۰ ادامه داشت تا اینکه مسئولان برگزاری پایان زمان کدنویسی را اعلام کردند و از تیم‌ها دعوت شد برای مراسم پایانی به سالن آمفی تئاتر بروند.

hackatrip-shiraz

حدود ساعت ۱۷:۰۰ مراسم پایانی ماراتون برنامه‌نویسی سه روزه‌ی شیراز در سالن حکمت دانشگاه شیراز با توضیحات مسئولان برگزار کننده‌ی رقابت و معرفی دوباره‌ی تیم‌های شرکت کننده آغاز شد و قرار شد تیم‌ها با قرعه‌کشی روی سن بیایند و با نشان دادن پیش نمایشی از کار خود درباره‌ی پروژه‌هایی که انجام داده بودند توضیح بدهند.

hackatrip-shiraz

از ۱۶ تیم حاضر در این دوره از هاکاتریپ یک تیم در میانه‌ی راه انصراف داده بود ولی ۱۵ تیم دیگر خود را برای نمایش محصولشان آماده کرده بودند. البته مشخص شد بعضی از تیم‌هایی که روی سن آمده بودند هم چندان آماده نبودند و حتی بعضی از تیم‌ها محصول نهایی را همراه نداشتند و در رمان ۵ دقیقه‌ای که در اختیارشان بود، بدون نمایش محصول به توضیح ایده‌های خود پرداختند که این برای داوران کافی نبود.

hackatrip

فرایند نمایش محصولات تیم‌ها تا حدود ساعت ۱۹:۳۰ ادامه داشت و پس از آن زمان استراحتی ۳۰ دقیقه‌ای برای افرادی که در سالن حضور داشتند در نظر گرفته شده بود تا داوران بتوانند در این مدت درباره‌ی تیم‌های اول تا سوم تصمیم‌گیری کنند. جوایز در نظر گرفته شده توسط علی بابا برای تیم‌های اول تا سوم به ترتیب پنج میلیون تومان، سه میلیون تومان و دو میلیون تومان وجه نقد بود. 

hackatrip

با بازگشت داوران به سالن هیجان به اوج خود رسیده بود و تیم‌های شرکت کننده منتظر بودند تا تکلیف نفرات اول تا سوم مشخص شود. اعلام تیم‌های برتر هاکاتریپ شیراز با مشخص شدن تیم سوم این هاکاتون آغاز شد. نام تیم Newbies به عنوان تیم سوم این رقابت‌ها اعلام شد و این تعجب و تحسین افراد حاضر در سالن را در بر داشت. این تیم ۵ نفره جوان‌ترین تیم شرکت کننده در هاکاتریپ شیراز بود که حتی بعضی از نفرات آن هنوز در مقطع دبیرستان مشغول به تحصیل بودند.

hackatrip-second-team

پس از آن داوران تیم برگزیده‌ی دوم این رقابت را هم اعلام کردند و جایزه‌ی نقدی ۳ میلیون تومانی این دوره از هاکاتریپ به آن‌ها اهدا شد.

hackatrip-shiraz-first-team

و بالاخره با اعلام نام تیم گاما که از تهران برای شرکت در این رقابت‌ها به شیراز سفر کرده بودند به عنوان تیم اول این دوره از رقابت‌ها، پرونده‌ی هاکاتریپ شیراز هم بسته شد.

امیدواریم با پایان هاکاتریپ شیراز شاهد برگزاری برنامه‌های دیگری در این زمینه باشیم تا فرصتی در اختیار توسعه دهندگان جوان قرار بگیرد که بتوانند ظرفیت‌ها و دانش خود را در این زمینه به نمایش بگذارند.

مطالب مرتبط:

منبع کجارو

دیدگاه