چرا آش رشته تلخ می‌شود و فوت و فن‌هایی برای رفع تلخی آن

بخش تبلیغات
بخش تبلیغات سه شنبه، ۱۰ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۰
چرا آش رشته تلخ می‌شود و فوت و فن‌هایی برای رفع تلخی آن

چرا آش رشته تلخ می‌شود و چگونه می‌توانیم این تلخی را از بین ببریم؟

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ کجارو در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

یکی از اصیل‌ترین غذا‌های ایرانی آش رشته است که همه ما طعم بی‌نظیر آن را در خانه مادر بزرگ‌هایمان یکپار چشیده‌ایم. ولی زمانی که نوبت به پخت این غذا در منزل خودمان می‌رسد با مشکلات متعددی روبه‌رو می‌شویم. از شل شدن آش رشته و تیره شدن رنگ آن تا موارد مشابه مشکلاتی است که در هنگام پخت با آن سر و کار داریم. ولی کار ما زمانی مشکل می‌شود که آش رشته تلخ شود. آنگاه به مشکلی جدی برخورد می‌کنیم و ممکن است طعم آن دیگران را اذیت کند. ولی چرا آش رشته تلخ می‌شود و چگونه می‌توانیم این تلخی را از بین ببریم؟ با ما همراه باشید تا به پاسخ این دو سال مهم پی ببریم.

علت تلخ شدن آش رشته چیست؟

۱. همان طور که می‌دانید در ترکیب آش رشته از سبزی‌های متعددی مانند شنبلیله، تره و مرز استفاده می‌شود. اگر میزان هرکدام از این سبزی‌ها بیش از حد نیاز شود، مطمئنا تلخی آش رشته را به‌همراه خواهد داشت. برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید پیشنهاد می‌کنیم مقاله آش رشته در مجله اسنپ اکسپرس را مطالعه کنید تا میزان دقیق مواد اولیه مورد نیاز برای تعداد افراد مختلف را مشاهده کنید.

۲. مورد بعدی که سبب تلخ شدن آش رشته می‌شود، نعنا داغ است. زمانی که شما می‌خواهید درون غذا از نعنا استفاده کنید و روی آش را نیز با نعنا تزیین کنید باید توجه داشته باشید که نعنا در حالت عادی تلخ است و اگر بیش از حد روی غذا یا داخل آن از این ماده استفاده شود، سبب تلخی آش شما خواهد شد.

رپورتاژ

۳. زردچوبه نیز اگر بیش از حد در غذا ریخته شود و در هنگام تفت خوردن با پیاز بسوزد، تلخی اش شما را به‌همراه خواهد داشت. استفاده از زردچوبه را به‌اندازه کافی کم کنید تا با این مشکل مواجه نشوید.

۴. دیگه موردی که سبب تلخ شدن آش رشته می‌شود، سوختن پیاز داغ است. زمانی که دارید پیاز را در قابلمه تفت می دهید، اگر بسوزد و سیاه شود در طعم نهایی غذایی شما تاثیر بسزایی خواهد داشت.

۵. کشک نامرغوب نیز دیگر دلیلی است که باعث تلخ شدن آش رشته می‌شود. توجه داشته باشید باید از کشک سالم و با کیفیت در آش رشته استفاده کنید.

چگونه تلخی آش رشته رو از بین ببریم؟

رپورتاژ

حال که با دلایل تلخی آش رشته آشنا شدید، بهتر است از چند ترفند برای از بین بردن تلخی مطلع شوید:

۱. استفاده از آبلیمو و آبغوره در صورت سوختن پیاز می‌تواند به کاهش تلخی آش رشته کمک کند. کمی آب نارنج نیز می‌تواند در این امر موثر باشد.

۲. نمک شاید در حالت عادی باعث شور شدن غذا شود ولی اگر غذای شما تلخ شده، برای کاهش میزان تلخی می‌توانید از نمک استفاده کنید. بیشترین مورد کاهش تلخی غذا در هنگام سوختن پیاز است که اضافه کردن نمک سبب بهبود آن می‌شود.

۳. اضافه کردن مواد اولیه جدید نیز می‌تواند باعث کاهش تلخی غذا شود. به‌عنوان مثال اگر آش تلخ شده و دلیل آن افزودن بیش از حد زردچوبه باشد، می‌توانید مقداری آب جوش به آن اضافه کنید و سپس رشته آش را بیشتر کنید.

۴. شاید در حالت عادی وجود سیب‌زمینی در آش رشته مرسوم نباشد ولی برای رفع تلخی آن می‌توانید کمی سیب‌زمینی یا هویج اضافه کنید. البته اگر دوست داشتید می‌توانید در انتهای پخت سیب‌زمینی را از غذا جدا کنید، کما اینکه وجود آن در طعم نهایی تاثیری نخواهد داشت.

۵. اگر آش رشته شما به‌دلیل کیفیت نامناسب سبزی یا پیاز تلخ شد، بهتر است از ادویه کمتری مانند زردچوبه و فلفل در آن استفاده کنید تا در انتهای پخت میزان تلخی آن کمتر شود.

مطالب مرتبط:

دیدگاه