راهنمای انواع وب سرویس های گردشگری ویژه آژانس ها

بخش تبلیغات
بخش تبلیغات چهار شنبه، ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۰
راهنمای انواع وب سرویس های گردشگری ویژه آژانس ها

فرانگر به شما به‌عنوان یک آژانسی که می‌خواهید وارد کسب و کار آنلاین بشوید یک سری توصیه هایی را در این نوشته ارائه می‌دهد و پیش نیازهای لازم را بیان می‌دارد.

وب سرویس پروازهای داخلی

در ابتدای امر شما به غیر از اینکه باید دامنه خریداری کنید، نمادهای مرتبط را تهیه کنید، درگاه پرداخت بانکی تهیه کنید و... موضوع مهم محصولی است که شما می‌خواهید در سایت عرضه کنید. آن پروازِ داخلی یا خارجی یا توری که در آژانس­تان می­‌فروختید را در حال حاضر نیاز دارید که در سایت تان هم داشته باشید. قبل از که شما به سراغ صحبت با شرکت‌های طراحی سایت آژانس هواپیمایی بروید نیاز است تا وب سرویس‌های موردنیاز را تهیه کنید تا روی سایت شما پیاده سازی شوند.  در این نوشته شرکت فرانگر برای انواع وب سرویس ‌ها برای شما آماده کرده‌ایم، از پرواز داخلی شروع می­‌کنیم. کسانی که در حیطه کاری آژانس مشغول به کار هستند، می­‌دانند که برای آژانس فروش پرواز داخلی باید از سازمان هواپیمایی کشور مجوز داشته باشد و سپس با تک تک ارلاین ‌ها قرارداد ببندند، بعد از ثبت قرارداد و ارائه ضمانت­نامه، پید و ساین شان را دریافت کنند و شروع به فروش دستی در داخل آژانس شان کنند.

برای فروش آنلاین هم روال به همین صورت است. اگر شما پید و سایتی از ایرلاینی ندارید، قراردادی ندارید، باید همین روال را انجام بدهید، قرارداد ببندید چون یک سری از ایرلاین­‌ها نسبت به اعتبارتان نسبت به بحث مالی­تان و میزان بحث فروشتان، وب سرویس ارائه می­‌دهند. یک سری ایرلاین­‌ها هستند که وب سرویس ندارند و شما باید از طرق دیگری دسترسی به پروازهایشان داشته باشید.

ما شش ایرلاین در کشور داریم که در حال حاضر با سیستم گابریل کار می­‌‌کنند. سیستم گابریل، سیستمی است که آژانس­‌ها و ایرلاین ‌ها در آن ردیف صندلی هایشان آن تعریف می‌کنند و به اصطلاع یک نام کاربری و رمز به آژانس ‌ها می‌دهند و آژانس­‌ها از طریق آن خودشان می‌توانند وارد محیط شوند. یک محیطی­ست شبیه به داس. آژانس­ها  پیدوساین را می­‌گرفتند و به این شکل خیلی سنتی و برای صدور یک بلیط حداقل بین 3 تا 4 دقیقه زمان می­‌برد تا درخواست بدهند، available چک کند، بعد از available درخواست بزند، رزرو بگیرد، بعد از رزرو باید اسامی مسافرانش را وارد می­‌کرد و منتظر جواب می­‌ماند.

 بعد از اینکه رزرو بسته می‌شد، اسم مسافر را وارد می­‌کرد، یک پیغام برایش می­‌آمد که حالا شماره تلفن مسافر را وارد کند، بعد از شماره تلفن مسافر، یک پیغام می­‌آمد که حالا کانتنت کن آیا اطلاعات درسته؟ بعد یک ایمیل وارد کن و بعد صدرو نهایی را انجام بده. یک پروسه­ای بود که حالا یک کارمندی که دستش خیلی تند است، قاعدتأ چهار یا پنج دقیقه طول می‌کشد تا بخواهد کار را انجام دهد ولی اگر اینترنتی خرید کنید و اگر خیلی کند باشید من فکر نمی­کنم زمان بیشتر از 1 دقیقه و 30 ثانیه طول بکشد اگر هم کند نباشید من فکر میکنم زیر یک دقیقه هم بتوانید آن کار را انجام دهید. شش مورد از ایرلاین­های کشور روی این سیستم هنوز فروش انجام می­‌دهند و آژانس‌­‌ها هم از طریق آن‌ها فروش­شان را انجام می­‌دهند. ایران ایر، آسمان، آسا، قشم، تابان و کارون (نفت). روی سیستم گابریل فروش­شان را انجام می­‌دهند.

شما وقتی که می­‌خواهید فروشتان را آنلاین کنید، نیاز دارید که این شش ایرلاینی که به این حالت به آژانس ‌ها سرویس می­‌دهند را هم داشته باشید.کاری که ما انجام دادیم این بود که به‌وسیله یک سری کد برنامه ای نوشتیم که در آن کاری که کارمند آژانس داخل دفترش انجام می­‌داد را انجام دهد البته با یکسری قابلیت‌های بیشتر. در حالت دستی که در واقع کارمند پرواز را چک می­‌کرد به‌وسیله یک پید و ساین امکان گرفتن یک available وجود داشت. ولی با این سیستمی که الان در بازار موجود است، شما هم‌زمان می­‌توانید ده الی پانزده پرواز را هم‌زمان چک کنید available بگیرید و در نهایت بلیط تهیه کنید.

پس نیاز اولتان برای فروش آنلاین این است که دسترسی به آن ربات­‌ها داشته باشید تا بتوانید پروازهای شش ایرلاین اصلی کشور را در سایتتان داشته باشید. یک سری ایرلاین­های دیگر هستند که روی گابریل نیستند. به‌عنوان مثال اگر بخواهیم نام ببریم ماهان، معراج و کاسپین در این سرویس نیست.

خوب سوال این است که ما وب سرویس گابریل را از شرکت فرانگر تهیه می‌کنیم، بقیه را چکار کنیم؟ بقیه شرکت­‌ها چون سیستم فروش روی گابریل نداشتند خودشان یک سیستم مجزا خریدند. هرکدام از این ایرلاین­‌ها در حال حاضر یک سیستم مجزای فروش برای خودشان دارند که دقیقأ مانند همان روال قبلی یک نام کاربری و رمز به آژانس­‌ها می­‌دهند، بحث قرارداد دارند و ضمانت نامه.قبلا آژانس­‌ها برای اینکه پرواز چک کنند، خیلی کار سختی داشتند. وقتی می­‌خواستند بلیط تهران-مشهد را چک کنند،د یکبار باید با گابریل چک می­‌کردند، یکبار نیز با ماهان، کاسپین و زاگرس و یکبار هم همه چارتری ‌ها را چک می‌کردند ولی در حال حاضر این مشکل رفع شده است.

سازمان هواپیمایی کشوری به همه ایرلاین­‌ها ابلاغ کرده که بخشی از صندلی­های شان را باید حتما به‌صورت سیستمی به فروش برسانند. پس شما اگر می­‌خواهید وارد بحث آنلاین شوید و می­‌خواهید پرواز داخلی راه بیندازید، نیاز دارید که با همه ایرلاین­هایی که در کشور فعالیت می­‌کنند قرارداد ببندید و از هرکدام که می­‌توانید وب سرویس بگیرید. قاعدتأ اگر بخواهید فروش آنلاین داشته باشید باید یک شرکت نرم­افزاری یا یک تیمی که مختص خودتان هست، قرارداد ببندید تا کارتان را انجام بدهد. این وب سرویس­هایی که می­‌گیرید یک پروسه فنی دارد که یک سری داکیومنت به شما می­‌دهند، یک سری دستور است، یک سری کد است به شما می­‌دهند که شما به تیم فنی­تان منتقل کنید.

در بحث داخلی نکته مهم آن، این است که قراردادتان با همه ایرلاین­‌ها باشد. چون شما وقتی در حال حاضر می­‌خواهید وارد بازار شوید، دیگر نمی­توانید با یک محصول وارد بازار شوید. قاعدتأ اگر فقط پروازی ایرلاین‌های محدودی را داشته باشید نمی توانید مشتری جذب کنید به‌دلیل اینکه اکثر سایت­‌ها در حال حاضر با همه ایرلاین­‌ها قرارداد دارند. وقتی مشتری پرواز تهران-مشهد را جستوجو می­‌کند، دوست دارد همه پروازهایی که وجود دارد، همه ساعت­‌ها و همه ایرلاین­‌ها را بررسی کند.  بنابراین چیزی که شما نیاز دارید این است که با همه ایرلاین­‌ها داخلی قرارداد داشته باشید و حالا یک سری­هایشان که گفتم ربات بتوانید بگیرید، یک سری هم، وب سرویس.

ما با ربات استرداد هم داریم انجام می­‌دهیم در ماهان. یک نکته­ای که وجود دارد این است که وب سرویس­هایی که استرداد دارند می­‌دهند هیچ کدامشان کامل نیست یعنی فقط کار فروش را انجام می­‌دهد.

وب سرویس پروازهای چارتری

بخش بزرگی از بازار اختصاص به پرواز‌های چارتری دارد. در بحث چارتری ما سه تا سرویس فعال در کشور داریم که غالب آژانس­های چارترکننده بزرگ کشور از این سیستم­‌ها استفاده می­‌کنند. مقیم،سپهر، راویس یا فراسو، گوهر و پارس از جمله سیستم‌های موجود در بازار هستند. سپهر و مقیم نقش پررنگی در بازار دارند. شما وقتی می­‌خواهید که دسترسی به پروازهای چارتری داشته باشید اولین قدمی که باید باید با شرکت مقیم یک قرارداد ببندید و وب سرویس مقیم را بگیرید که دسترسی ظرفیت پروازی آن داشته باشید. فرایند کار کردن با مقیم به این شکل است که شما یک قراردادی می­‌بندید، محدودیتی هم ندارید یعنی خیلی راحت با همه سایت­های فروش آنلاین قرارداد می­‌بندید. معمولأ برای دریافت سرویس از شما هزینه­ای نمی­گیرند ولی برای هر رزرو هزینه‌ای دریافت می‌شود.

در مدل مالی همکاری آژانس با ایرلاین شما یک ضمانت نامه بانکی می­‌گذارید و هر دوره سرویس 15 روزه تان را به ایرلاین ‌ها پرداخت می­‌کند ولی در بحث چارتری این‌طور نیست. در بحث چارتری مثل سرویس مقیم شما باید روزانه پیش پرداخت بزنید. 50 میلیون 100 میلیون 10 میلیون 5 میلیون نسبت به آن ظرفیت فروش­تان سرویس مبین را شارژ می‌کنید 24 ساعت بعد به شما حساب می‌دهد. هر موقع هم که شارژتان تمام شود خرید نمی­توانید انجام دهید. در این مدل این‌طور نیست که شما بدون اعتبار بتوانید خرید کنید و بعد تسویه کنید.

خریدوفروش از طریق سرویس مقیم انجام می­‌شود ولی استرداد از طریق آژانس انجام می­‌شود یعنی اینکه اگر شما بلیطی را از سرویس مقیم می­‌خرید با آژانس مثلأ کد 105 که نام آژانس روی آن هست اگر مسافر شما میخواست بلیط استرداد کند مقیم می­‌گوید شما اینجا کاری ندارید باید زنگ بزنید به آن آژانس 105 و درخواست استرداد را بدهید. سپس آژانس استرداد را انجام می‌دهد و هزینه توسط مقیم به شما بازگشت داده می‌شود. انجام می­‌شود

در مقیم حدود 250 آژانس وجود دارند ولی در  سپهر چیزی در حدود 1500 آژانس، هرچند با توجه به ظرفیت پروازهای تعریف شده تقریبا سهم بازار هر دو یکسان است نکته دیگر این است که سیستم مقیم گران‌تر از سپهر است است. یکی از دلایل تفاوت  قیمت این است که شما برای سرویس مقیم باید یک سرور تهیه کنید ولی در سیستم سپهر، خیر.

سیستم سومی که در بازار هست سیستم روایس است که بیشتر فعالیتیش در اصفهام است. سیستم راویس است که دقیقأ ساختارش ساختار مقیم است یعنی یک پنل به شما می‌دهد یک سری آژانس به شما می‌دهد. تفاوتش این است برای فروش حتمأ خودتان یکی یکی باید با آژانس­‌ها هماهنگ کنید.

وب سرویس پروازهای خارجی

در حال حاضر پرواز خارجی همانند داخلی بحث سیستمی و چارتری دارد. پرواز سیستمی آن را از چند طریق می‌تواندریافت کرد. بزرگ ترین منبعی می‌توانیم از آن پرواز دریافت کنیم آمادئوس است. سیستم آمادئوس سیستمی است که ایرلاین­هایی از جمله ترکیش، امارات، قطری و ایران ایر در ایران روی آن کار می‌کنند. تهیه وب سرویس آمادئوس کار سختی است و برای گرفتن وب سرویس نیاز اولیه این است که شما با ایرلاین‌های داخلی در ارتباط باشید. پید و ساین داشته باشید، و حداقل یکسال با آن کار کنید.

اگر به حدی رسیدید که ایران ایر تایید کرد آن وقت شما را به آمادئوس ایران معرفی می‌کند و شما همانند وب سرویس گابریل با یک نام کاربری و رمز به پرواز‌ها دسترسی خواهید داشت. پیاده کردن وب سرویس آمادئوس کار خیلی پیچیده­ای ست و خود آمادئوس ایران به شرکت‌های کمی از جمله فرانگر مجوز پیاده سازی وب سرویس را ارائه کرده است.

شما باز به‌خاطر اینکه ظرفیت همه بازار را داشته باشید نیاز است به وب سرویس دیگر دسترسی داشته باشید. دوسه تا سرویس دیگر هست که اصطلاحأ پروازهای low cost carrier، پروازهایی ارزان هستند. وب سرویس پرتو، galileo و ایاتی iati از جمله دیگر وب سرویس هایی هستند که در بحث پروازهای خارجی باید تهیه شوند.

وب سرویس هتل

در بحث هتل، به‌اندازه پرواز، فروش آنلاینی وجود ندارد. زیرساخت فروش آنلاین هتل تازه شروع شده است و تعداد هتل­هایی که فروش آنلاین دارند خیلی پایین است. آمار در صنعت گردشگری خیلی غیرشفاف است شاید بیست درصد کل حجم هتل­های ایران در حال حاضر به‌صورت آنلاین به فروش می‌رسد در عوض تمام هتل‌های خارجی به‌صورت آنلاین هستند. از جمله ارائه دهندگان وب سرویس هتل داخلی می‌توان به مارکوپولو، علاءالدین، جاباما، اقامت 24، پین تا پین، سامیتا، لاماسو و HRC اشاره کرد. برای وب سرویس هتل‌های خارجی که در ایران امکان کارکردن با آن ‌ها وجود دارد می‌توان به BetterBooking، GTA و Jupiter اشاره کرد.

وب سرویس قطار

از جمله ارائه دهندگان وب سرویس قطار می‌توان به شرکت رجا، سفیر و فدک اشاره کرد.

وب سرویس اتوبوس

از جمله ارائه دهندگان وب سرویس اتوبوس می‌توان به شرکت پایانه، سفر 724 و نیرا اشاره کرد.

مطالب مرتبط:

دیدگاه