اعتراض به برج‌سازی در روستای زیارت گلستان

تیم  کجارو
تیم کجارو شنبه، ۳۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۰
اعتراض به برج‌سازی در روستای زیارت گلستان

 ابراهیم کریمی  مدیرکل میراث فرهنگی گلستان از ساخت برج‌های متعدد در روستای زیارت انتقاد کرد و به گفته وی  دیگر کار این روستا از کار گذشته! دلمان به پایلوت گردشگری استان گلستان خوش بود اما روستای زیارت در دل برج‌ها محو شد.

کریمی  با بیان اینکه بافت قدیمی روستای زیارت در استان گلستان در دل برج‌ها، ساختمان‌های بلند و ویلاها به‌طور کامل محو شده بیان کرد: «کار از کار روستای زیارت گذشته و  دیگر اثری از بافت تاریخی در آن وجود ندارد اگر نیز تعدادی خانه قدیمی موجود باشد، زیر سایه برج‌های بلند دیده نمی‌شود. بنا بود که با توجه به ورود کمیسیون ملی اصل ۹۰ و پیگیری‌های استان به بخش‌هایی از ساخت‌وسازها که غیرقانونی بوده و در حریم رودخانه ساخته شده بود، ترتیب اثر بدهند و بخش دیگری از آن به گردشگری تبدیل شود اما هیچ‌وقت پیگیری نشد.»
 

مدیرکل میراث فرهنگی گلستان گفت: «نمی‌توان آمارهایی از ساخت‌وسازهای انجام‌شده ارائه داد؛ چون تعدادی از ساختمان‌ها بدون پروانه ساخته شده‌اند و شمارش آن‌ها به‌صورت دقیق انجام نمی‌شود؛ اگر نیز آماری باشد نمی‌توان گفت که از چه سالی تا چه سالی مجوز ساخت داده شد. چون برخی از آن‌ها مجوز سال‌های قبل را داشته‌اند.»

  وی با بیان اینکه ساخت‌وساز در بافت روستایی ناراحت کننده است، تصریح کرد:
دلمان به این خوش بود که روستای زیارت را می‌توان به‌عنوان پایلوت گردشگری نگه داشت؛ ولی الان گردشگران به روستای زیارت نرفته برمی‌گردند. این روستا پایلوت صنایع دستی نیز بود. آن نیز صنایع دستی که در داخل خانه‌های قدیمی تولید می‌شد؛ اما اکنون این صنایع دستی در داخل برج‌ها و آپارتمان‌ها تولید می‌شود. کارگاه‌هایی که در بافت جنگلی روستا قرار داشت، اکنون به داخل آپارتمان‌ها نقل مکان کرده و آن را تحت‌الشعاع قرار داده است.
کریمی درباره اینکه چرا مسئولان روستا فکری به حال تغییر بافت روستا نکردند، اظهار داشت:
آن‌ها در جایگاهی نیستند که بتوانند کاری کنند. حتما آن‌ها نیز مخالف تغییر غیرهمگون روستا هستند؛ اما این مجوزها در گذشته داده شده و اکنون که برج ها قد کشیده‌اند، شاهدیم که دیگر چیزی از روستا و طبیعت آن باقی نمانده است.
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان گلستان مدعی است که در دو سال گذشته مجوز جدیدی برای ساخت‌وساز در روستای زیارت داده نشده است. وی ادامه داد:
اکنون کار به جایی رسیده که دیگر حتی فرزندان روستاییان زمینی ندارند که به پسرشان بدهند. آن‌ها مجبورند برای فرزندانشان به‌جای زمین کشاورزی، آپارتمان بخرند! چون قبلا با ویلاسازان مشارکت کرده و روی زمین‌هایشان ساخت‌وساز کرده‌اند.
  وی با اشاره به اینکه ویلاهای روستای زیارت در زمین‌هایی ساخته شده که رفتن به آنجا به سخت است، گفت:
شاید در جاده ناهارخوران ساخت‌وساز بسیاری دیده نشود؛ اما تا به روستای زیارت نزدیک می‌شوید، متوجه تغییر بافت خواهید شد.اکنون اگر گردشگری که سالها قبل به روستای زیارت رفته دوباره از اینجا بازدید کند، حتما به حال روستا تاسف می خورد.
منبع: خبرگزاری مهر

مطالب مرتبط:

دیدگاه