مجسمه نادر مرمت می‌شود

تیم  کجارو
تیم کجارو جمعه، ۱۰ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۰
مجسمه نادر مرمت می‌شود

عملیات آسیب شناسی و مرمت مجسمه نادرشاه افشار که در سال‌های گذشته به‌دلیل تاثیر آلاینده های محیطی و فضولات پرندگان بر سطح آن دچار خردگی و ترک شده، آغاز شد.

مجسمه برنزی نادرشاه افشار با ارتفاع ۱۷ متر از سطح زمین یکی از بزرگترین مسجمه های تاریخی و شهری کشور محسوب می‌شود. «محمدرضا کارگر» رییس اداره کل موزه های کشور گفت:

مجسمه نادر یکی از آثار منحصربه‌فرد فرهنگی و تاریخی کشور محسوب می‌شود که اندازه، ارتفاع و نوع قرارگیری و ایستایی آن به گونه ای است که نمونه های مشابه آن را تنها می‌توان در کشور ایتالیا مشاهده کرد.

به گفته‌ی وی، از آنجایی که مجسمه نادر در نزدیکی خیابان اصلی باغ موزه نادری واقع شده، طی سال‌های گذشته به‌دلیل تاثیر آلاینده های محیطی، فضولات پرندگان و صمغ های تولید شده از درختان کاج باعث شده که سطح مجسمه دچار خردگی و ترک های متعدد شود. بر این اساس فاز اول آسیب شناسی و بررسی های پایه ای مجسمه نادر با همکاری و هماهنگی اداره میراث فرهنگی استان خراسان رضوی و پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور از ابتدای سال ۹۴ در حال انجام است و فاز دوم مرمت و آسیب شناسی اثر نیز از نیمه دوم سال جاری آغاز شده است. بر اساس گزارش رییس اداره کل موزه‌های کشور، در حال حاضر مستندنگاری و اسکن سه بعدی تمام زوایای مجسمه مورد بررسی قرار گرفته و از ترک ها و خردگی ها نیز نمونه برداری کامل شده است. وی با بیان اینکه فاز دوم آسیب شناسی و مرمت، مطالعات و تحلیل‌های استاتیکی سازه را مورد بررسی قرار می‌دهد، گفت:

استفاده از این روش میزان تخریب عوامل زیست محیطی را به‌طور کامل ارزیابی می‌کند. همچنین قرار است از مجسمه نادر یک مدل سازی هندسی صورت بگیرد تا میزان فشاری که بر نقاط مختلف اثر وارد می‌شود اندازه گیری شود.

به گفته رییس اداره کل موزه های کشور، پژوهش ها و مطالعات فعلی که روی مجسمه نادر انجام می گیرد نه‌تنها برای استحکام بخشی و جلوگیری از تخریب و فرسایش اثر اهمیت دارد بلکه مطالعات پایه‌ای و اصولی روی این مجسمه به حفظ و نگهداری مجسمه های شهری کمک بسیاری خواهد کرد. او تاکید کرد، در حال حاضر ما با یک اثر نمایشی مواجه نیستیم، چراکه مجسمه نادر به‌لحاظ ارزش تاریخی و نوع ساخت در ایران منحصربه‌فرد است. منبع: خبرگزاری مهر مجسمه نادرشاه و سربازان توسط استاد ابوالحسن صدیقی در موسسه برینی ایتالیا ساخته شده و در سال ۱۳۳۹ روی پایه سنگی به ارتفاع ۱۷ متر در داخل باغ نادری مشهد در جهت شمالی و جنوبی نصب و اجرا شده است. اثر شامل یک مجسمه سواره به ارتفاغ ۵ متر و سربازان همراه آن است که بیش از ۱۴ هزار کیلوگرم وزن دارد.

مطالب مرتبط:

دیدگاه