مقبره کوروش کبیر مرمت می‌شود

تیم  کجارو
تیم کجارو شنبه، ۱۶ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۱۶:۰۱
مقبره کوروش کبیر مرمت می‌شود

مقبره کوروش کبیر در محوطه جهانی پاسارگاد مرمت و ساماندهی می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایعدستی فارس از اجرای ۶ طرح ملی حفاظتی، مرمتی و ساماندهی در محوطه میراث جهانی پاسارگاد خبر داد.

 محمد ثابت اقلیدی با اشاره به اینکه ثبت جهانی پاسارگاد امروز ۲۰ ساله شد، گفت:

این محوطه جهانی شامل بناهای متعددی شامل کاخ، آرامگاه، کاروانسرا، باغ شاهی، پل، کوشکها و... است که با شماره ۱۱۰۶ در سال ۱۳۸۳ در فهرست جهانی قرار گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایعدستی فارس افزود:

طی یک سال اخیر اقدامات موثر و مناسبی در حوزه‌های مرمت، حفاظت و ساماندهی، همچنین اجرای برنامه‌های فرهنگی در این محوطه جهانی انجام‌ شده است. برای نمونه می‌توان به اقداماتی چون بهسازی پلکان دسترسی به استحکامات دفاعی تل تخت، ساخت سایه‌بان، ساماندهی سرویس‌های بهداشتی، پایش عرصه و حرایم مجموعه میراث جهانی پاسارگاد، تعیین مسیر و نظارت بر پروژه انتقال آب خلیج‌فارس به استان فارس و اصفهان و تهیه گزارش و ساماندهی آثار فرهنگی مکشوفه باستانی در این مجموعه جهانی اشاره کرد.

ثابت تقلیدی گفت:

ساماندهی فضای سبز ورودی مجموعه، پاک‌سازی محوطه از علف‌های هرز، افتتاح فاز اول پروژه زیرساخت گردشگری محوطه میراث جهانی پاسارگاد، همچنین پایش عرصه و حرایم مجموعه میراث جهانی پاسارگاد، ساماندهی درب خروجی اضطراری مجموعه، ساماندهی، حفاظت و مرمت برج سنگی، بازنگری عرصه و حرایم مجموعه میراث جهانی پاسارگاد، حفاظت و مرمت نقشه‌های کالک موزه پاسارگاد و نورپردازی و روشنایی محور ورودی و پیرامون محوطه میراث جهانی پاسارگاد را تنها بخش از اقداماتی برشمرد که در یک سال اخیر در این محوطه انجام‌ شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایعدستی استان فارس در ادامه سخنانش به اجرای ۶ طرح ملی حفاظتی، مرمتی و ساماندهی در محوطه میراث جهانی پاسارگاد در سال جاری نیز اشاره کرد و گفت:

طبق برنامه‌ریزی‌ها یکی از این طرح‌های بزرگ و مهم، مرمت آرامگاه کوروش است که در قالب چهار فاز طراحی و تعیین‌ شده و هم‌اکنون فاز نخست آن آغاز شده است؛ طبق پیش‌بینی‌ها فاز نخست طرح اوایل پاییز به پایان می‌رسد.

ثابت اقلیدی در ادامه افزود:

مرمت بلوک‌های سنگی پله‌ها و دیواره بیرونی اتاقک آرامگاه از جمله اقدامات مرمتی است که در این بنا انجام می‌شود. محوطه‌سازی ، ساماندهی و بازچینی بلوک‌های سنگی حیاط مرکزی کاروانسرای مظفری، ساماندهی و استحکام‌بخشی و مرمت صفه برج سنگی، همچنین استحکام‌بخشی و حفاظت جداره آب‌نماهای باغ شاهی و ایجاد زیرساخت‌های گردشگری در محوطه میراث جهانی از پروژه‌های مهمی است که در این محوطه جهانی انجام خواهد شد.

مطالب مرتبط:

دیدگاه