کشف ایزد باستانی در فاضلاب رومی

احسان رستمی‌پور
احسان رستمی‌پور شنبه، ۱۶ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۱۵:۴۰
کشف ایزد باستانی در فاضلاب رومی

مجسمه هرمس در شهر باستانی بلغارستان کشف شد.

تیمی از باستان‌شناسان به سرپرستی لیودمیل واگالینسکی (Lyudmil Vagalinski) از موزه ملی باستان‌شناسی بلغارستان، مجسمه‌ای را در شهر باستانی هرکلیا سینتیکا (Heraclea Sintica) کشف کرده‌اند که در طول زمان به‌خوبی حفظ شده است.

هرکلیا سینتیکا توسط فیلیپ دوم مقدونی بین سال‌های ۳۵۶ تا ۳۳۹ قبل از میلاد در جنوب غربی بلغارستان تاسیس شد. زلزله در سال ۴۲۵ میلادی به‌طور گسترده‌ای شهر را تخریب کرد و باعث فروپاشی بیشتر زیرساخت‌های اصلی شد. پس از این فاجعه، شهر به‌سرعت رو به زوال رفت و در سال‌های حدود ۵۰۰ میلادی تقریبا متروکه شد.

 پس از کشف یک کتیبه لاتین که مکاتبات بین امپراتور گالریوس و سزار ماکسیمینوس دوم را مستند می‌کرد، ویرانه‌های این شهر در سال ۲۰۰۲ به‌عنوان هرکلیا سینتیکا شناسایی شدند.

کاوش‌های اخیر در این محوطه باستانی به کشف مجسمه مرمری در سیستم فاضلاب رومی منجر شد. به گفته محققان، این مجسمه بیش از دو متر ارتفاع دارد و احتمالا مربوط به هرمس، ایزد و پیام‌رسان خدایان اساطیر یونان باستان باشد.

باستان‌شناسان احتمال می‌دهند که این مجسمه یا در زمان زلزله بزرگ، به‌منظور حفظ آن از فروپاشی یا شاید در دوره‌های بعد، هنگام طرد نمادهای یونان باستان، به‌منظور پنهان‌سازی در فاضلاب قرار داده شده است. 

باستان‌شناسان به‌دلیل وضعیت خوب این مجسمه، آن را یکی از یافته‌های ارزشمند در سراسر بلغارستان تلقی می‌کنند. 

مطالب مرتبط:

منبع heritagedaily

دیدگاه