کشف شواهد سندرم داون در کودک نئاندرتال

احسان رستمی‌پور
احسان رستمی‌پور سه شنبه، ۱۲ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۱۲:۴۱
کشف شواهد سندرم داون در کودک نئاندرتال

شواهدی از سندرم‌ داون در بقایای انسان نئاندرتال کشف شد.

 استخوان‌های گوش داخلی یک کودک نئاندرتال در اسپانیا شواهدی از سندرم‌ داون دارد.

 استخوان‌های کوچک گوش داخلی که از کووا نگرا (Cova Negra) در شرق اسپانیا به دست آمده بود، توسط اسکن‌های پیشرفته با وضوح بالا تصویربرداری شده است. طبق این تصاویر، استخوان‌ها متعلق به یک کودک ۶ ساله نئاندرتال بوده که احتمالا با سندرم داون متولد شده است.

 مرسدس کوندوالورده (Mercedes Conde-Valverde) دیرینه‌انتروپولوژیست از دانشگاه آلکالا و همکارانش معتقدند که این کودک نیازمند برنامه‌ریزی پیچیده و حساس بوده است که توانسته تا ۶ سالگی زنده بماند.

بر اساس گزارش ساینس، این کودک از  آسیب شدید گوش داخلی رنج می‌برده که به احتمال زیاد مرتبط به سندرم داون است. این آسیب شامل کاهش شدید شنوایی و کاهش قابل‌توجه حس تعادل می‌شود. بنابراین، مراقبت‌های لازم برای بقای او در یک دوره چند ساله احتمالا بیش از توانایی‌های مادر بوده و نیاز به کمک سایر اعضای گروه داشته است. اکنون می‌توان گفت این یک مورد شناخته شده در نئاندرتال‌ها از مراقبت اجتماعی از یک کودک با آسیب‌های شدید است.

شواهد مراقبت از افراد بیمار یا مجروح در میان نئاندرتال‌ها برای مدت طولانی شناخته شده بود و در سال‌های اخیر، محققان به‌دنبال درک پیامدهای این رفتار هستند.

مطالب مرتبط:

منبع science

دیدگاه