ممنوعیت اجاره آپارتمان به گردشگران در بارسلون

تیم  کجارو
تیم کجارو شنبه، ۲ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۱۱:۳۲
ممنوعیت اجاره آپارتمان به گردشگران در بارسلون

شهر بارسلون در اسپانیا برای کاهش هزینه‌های مسکن، اجاره آپارتمان به گردشگران خارجی را ممنوع می‌کند.

شهر بارسلون در اسپانیا یکی از مقاصد برتر اروپا است؛ اما محبوبیت آن باعث شده است که مسکن برای ساکنان آن به‌طور فزاینده‌ای غیرقابل دسترس شود. حالا مقامات این شهر اعلام کرده‌اند که تا سال ۲۰۲۸ اجاره آپارتمان را برای گردشگران ممنوع می‌کنند و این اقدام به‌دنبال مهار افزایش هزینه‌های مسکن و قابل سکونت کردن شهر برای ساکنان است.

چاوم کولبونی، شهردار چپ‌گرای بارسلون گفت که تا نوامبر ۲۰۲۸، این شهر مجوز بیش از ۱۰ هزار آپارتمانی را که در حال حاضر به‌عنوان اجاره کوتاه‌مدت تایید شده‌اند، لغو خواهد کرد.

شهردار باسلون در یکی از رویدادهای دولتی شهر گفت:

با چیزی که معتقدیم بزرگ‌ترین مشکل بارسلون است، روبه‌رو هستیم. این بدان معنی است که از سال ۲۰۲۹، آنچه امروز به‌عنوان آپارتمان‌های توریستی در شهر می‌بینیم، دیگر وجود نخواهد داشت. رونق اجاره‌های کوتاه‌مدت در بارسلون، پربازدیدترین شهر اسپانیا توسط گردشگران خارجی، به این معنی است که برخی از ساکنان پس از افزایش ۶۸ درصدی اجاره‌بها در ۱۰ سال گذشته و افزایش ۳۸ درصدی هزینه‌های خرید خانه، قادر به خرید آپارتمان نیستند.

دولت‌های محلی در دهه گذشته محدودیت‌هایی را برای اجاره‌های کوتاه‌مدت در مکان‌هایی مانند جزایر قناری اسپانیا و لیسبون اعلام کرده‌اند.

ایزابل رودریگز، وزیر مسکن سوسیالیست اسپانیا نیز اعلام کرده است از تصمیم مقامات شهر بارسلون حمایت می‌کند.

از سوی دیگر انجمن آپارتمان‌های توریستی بارسلون در بیانیه‌ای گفت:

شهردار اشتباهی مرتکب می‌شود که منجر به فقر و بیکاری بیشتر خواهد شد و این ممنوعیت باعث افزایش تعداد آپارتمان‌های توریستی غیرقانونی می‌شود.

این اقدام به سود هتل‌ها خواهد بود. افتتاح هتل‌های جدید در محبوب‌ترین مناطق شهر توسط یک حزب چپ افراطی حاکم بارسلونا بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۳ ممنوع شد؛ اما شهردار بارسلون اعلام کرده است که می‌تواند محدودیت‌ها را کاهش دهد.

دولت محلی بارسلون در بیانیه‌ای اعلام کرد که پس از اجرایی شدن این ممنوعیت، تیم بازرسی قوی خود را برای شناسایی آپارتمان‌های توریستی غیرقانونی به کار خواهد گرفت.

در سال‌های اخیر اجازه ساخت هیچ آپارتمان توریستی جدیدی در بارسلون داده نشده است و دولت محلی دستور تعطیلی ۹,۷۰۰ آپارتمان توریستی غیرقانونی را از سال ۲۰۱۶ صادر کرده و نزدیک به ۳,۵۰۰ آپارتمان برای استفاده به‌عنوان مسکن اولیه ساکنان محلی بازسازی شده است.

بارسلون اسپانیا که تنها ۱٫۶ میلیون نفر جمعیت دارد، سالانه پذیرای حدود ۲۰ میلیون گردشگر از سراسر جهان است و این حجم گسترده از گردشگران موجب نارضایتی و خشم ساکنان اصلی شهر شده است تا جایی که طی چهار سال اخیر ۱۱ درصد از مردم این شهر را ترک کرده‌اند.

از مهم‌ترین دلایل کاهش جمعیت ساکنان اصلی شهر، افزایش شمار خانه‌هایی است که برای اقامت به توریست‌ها اجاره داده می‌شود و به همین دلیل هزینه مسکن برای اهالی بارسلون به‌شدت بالا رفته است.

به‌عنوان مثال، منطقه «سویتاد بیا» (Ciutat Vella) به‌عنوان قلب قدیمی شهر و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های موردعلاقه گردشگران، در چند سال گذشته به‌دلیل اجاره بهای بالا و سروصدای اذیت‌کننده گردشگران، ۱۳ هزار ساکن خود را از دست داده است. همچنین مردم بارسلون به بسیاری از مناطق معروف شهر وارد نمی‌شوند.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه