حمله حفاران غیرمجاز با لودر به محوطه تاریخی جلفا

تیم  کجارو
تیم کجارو پنجشنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۷:۵۷
حمله حفاران غیرمجاز با لودر به محوطه تاریخی جلفا

باند حفاران غیرمجاز با استفاده از ماشین آلات راهسازی قصد حفاری محوطه تاریخی گاور را داشتند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان جلفا با اشاره به توقف عملیات حفاری غیرمجاز در قلعه «گاور» جلفا از توقیف چهار دستگاه خودروی سنگین راهسازی دخیل در حفاری این محوطه تاریخی خبر داد.

عبدالعلی محمدی ضمن اشاره به اهمیت تاریخی قلعه «گاور» جلفا، اظهار کرد:

با توجه به کسب گزارش‌های مردمی و اعلام دهیاری روستای احمد آباد مبنی بر تخریب محوطه و دیوار قلعه تاریخی «گاور»، عوامل یگان حفاظت میراث فرهنگی جلفا و پاسگاه مرزبانی احمد آباد با کسب دستور مقام قضایی بلافاصله در محل حفاری غیرمجاز حاضر شدند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان جلفا ادامه داد:

در جریان این عملیات، طی هماهنگی با دادستان جلفا چهار دستگاه خودروی سنگین راهسازی شامل بولدوزر، لودر و بیل مکانیکی مشغول در این عملیات تخریب، توقیف شدند. قلعه تاریخی «گاور» که در روستای مارازاد بخش سیه‌رود جلفا واقع شده، کوچک‌ترین تک بنایی‌ است که از دوره اورارتوییان در ایران شناخته شده است و با توجه به جایگاه این قلعه در بالای تپه، این احتمال وجود دارد که در گذشته کاربری نظامی داشته است.

محمدی با اشاره به اهمیت حفاظت از آثار تاریخی گفت:

میراث فرهنگی کشور سرمایه‌ای گران‌بها، جلوه‌ای از تاریخ و تمدن غنی ایران و سرمایه‌ای اجتماعی برای نسل‌های آینده است که شناسایی، احصاء حریم و حفاظت از میراث فرهنگی برای جلوگیری از انجام عملیات‌های تخریبی همچون عملیات غیرمجاز تخریب قلعه «گاور» نیازمند معرفی آثار تاریخی و اهمیت آن‌ها در رسانه‌ها، در راستای شناخت صحیح از تاریخ و تمدن این مرز و بوم است.

مطالب مرتبط:

دیدگاه