عکس‌های بیشتری از آلبوم‌های گلستان در راه است؟ | حرکت تازه «ناشناس» منتشرکننده آلبوم‌ها

احسان رستمی‌پور
احسان رستمی‌پور پنجشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۶:۰۳
عکس‌های بیشتری از آلبوم‌های گلستان در راه است؟ | حرکت تازه «ناشناس» منتشرکننده آلبوم‌ها

منبع ناشناس منتشرکننده آلبوم‌های کاخ گلستان حرکت تازه‌ای برای انتشار عکس‌های بیشتر انجام داده است.

منبع ناشناس منتشرکننده آلبوم‌های آلبوم‌خانه کاخ گلستان، پوشه جدیدی برای انتشار عکس‌های بیشتر ایجاد کرده است.

۷۴ آلبوم کاخ گلستان با حدود ۳۲۰۰ قطعه عکس تاریخی ۶ خرداد ماه توسط یک لینک گوگل درایو و توضیح اندکی منتشر شد. این لینک که بین فعالان میراث و تاریخ دست به دست می‌شد، پس از مدتی روی شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت و توجه عموم مردم را به خود جلب کرد.

فرد ناشناسی که این آلبوم‌ها را انتشار داده است، در متن همراه آن «رفتار مجموعه‌دارانی که اسناد مهم تاریخی را حبس می‌کنند»، تقبیح کرده و از دیگران نیز خواسته بود تا حد امکان این آلبوم‌ها را بازنشر کنند.

پس از مدتی سر و صدای انتشار حجم گسترده عکس‌های آلبوم‌خانه کاخ گلستان بلند شد و بسیاری از این اتفاق خوشحال بودند. آلبوم‌خانه کاخ گلستان سال‌ها است به سخت‌گیری انتشار اسنادش معروف است و حتی پژوهشگران فعال نیز بارها نسبت به این سخت‌گیری اعتراض کرده بودند.

کاخ گلستان پس از انتشار این آلبوم‌ها اطلاعیه‌ای صادر کرد، در این اطلاعیه آمده بود:

اخیرا بخشی کوچکی از آلبوم عکس‌های تاریخی کاخ گلستان به‌صورت مجازی منتشر شده است که به «آلبوم‌های سایه» شهرت دارند. آلبوم‌های سایه در واقع آلبوم‌های اسکن‌شده از روی نسخه اصل هستند که به‌منظور خدمات‌دهی به پژوهشگران و دانشگاهیان تهیه شده است.

کاخ گلستان در این اطلاعیه ضمن اشاره به در دست بررسی بودن انتشار شتاب‌زده و غیرنهایی بخشی از آرشیو عظیم این مجموعه، از انتشار آلبوم‌های بیشتر خبر داده بود.

هرچند هنوز خبری از انتشار آلبوم‌ها توسط کاخ گلستان نیست، «منبع ناشناس» که بخش اول آلبوم‌ها را منتشر کرده بود، در اقدامی تازه از سه روز پیش پوشه‌ای برای انتشار بخش دوم آلبوم‌ها ایجاد کرده است.

در این پوشه با نام «آلبوم‌های سایه قسمت دوم» یک عکس کمیاب از آلبوم ۸۹۴ قرار گرفته است؛ شماره آلبومی که در سری نخست آلبوم‌های منتشر شده قرار نداشت.

این عکس مربوط کالسکه ناصری است؛ کالسکه‌ای که مدتی پیش پس از مرمت و ساماندهی در موزه خودروهای تاریخی بنیاد مستضعفان به نمایش گذاشته شد.

عکس کالسکه ناصری از آلبوم خانه کاخ گلستان

از سه روز پیش عکس تازه‌ای به این پوشه جدید اضافه نشده است؛ اما به نظر می‌رسد این اقدام «منبع ناشناس» حاکی از در اختیار داشتن فایل دیجیتال باقی آلبوم‌های کاخ گلستان است.

بر اساس اطلاعات وب‌سایت کاخ گلستان این مجموعه ۱۵۲۰ عدد آلبوم عکس دارد؛ هرچند تعداد آلبوم‌های دیجیتال شده آن مشخص نیست؛ اما برخی منابع آن را دوبرابر آلبوم‌های منتشر شده می‌دانند. با این حال کاخ گلستان هنوز ۷۴ آلبوم در دسترس را هم به‌صورت رسمی منتشر نکرده است. به نظر می‌رسد «منبع ناشناس» در روزهای آینده عکس‌هایی بیشتری در دسترس عموم خواهد گذاشت یا شاید هم با انتشار یک تک عکس اقدامی تبلیغاتی انجام داده است.

مطالب مرتبط:

دیدگاه