بازار طبیعت‌گردی در جهان داغ‌تر می‌شود | پیش‌بینی رشد ۴ برابری تا سال ۲۰۳۵

احسان رستمی‌پور
احسان رستمی‌پور جمعه، ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۰۹:۰۸
بازار طبیعت‌گردی در جهان داغ‌تر می‌شود | پیش‌بینی رشد ۴ برابری تا سال ۲۰۳۵

بازار طبیعت‌گردی در جهان رو به رشد است و افزایش قابل‌توجهی پیدا خواهد کرد.

بازار جهانی طبیعت‌گردی (اکوتوریسم) در سال ۲۰۲۳ ارزشی در حدود ۲۱۰ میلیارد دلار داشته است و پیش‌بینی می‌شود ارزش این بازار در سال ۲۰۳۵، به ۸۲۹ میلیارد دلار برسد. رشد این بازار تحت‌تاثیر افزایش تقاضا برای تجربه سفر پایدار همراه با حفظ محیط زیست و اصالت فرهنگی است.

موسسه «تحقیقات بازار متحد» (Allied Market Research) گزارشی درباره وضعیت طبیعت‌گردی در جهان منتشر کرده است؛ بر اساس این گزارش، بازار مالی این شاخه گردشگری که در سال ۲۰۲۳ حدود ۲۱۰ میلیارد دلار بوده است، در سال ۲۰۳۵ به ۸۲۹ میلیارد دلار خواهد رسید.

طبیعت‌گردی نوعی سفر پایدار به‌منظور کاوش و حفظ محیط‌های طبیعی و فرهنگی است و نوعی از سفر مسئولانه به حساب می‌آید. در این شاخه گردشگری تلاش می‌شود که تاثیرات منفی بر محیط زیست و جوامع محلی به حداقل برسد. 

علاقه‌مندان به محیط زیست به‌طور فعالانه به‌دنبال سفرها و مقاصدی هستند که ردپای کربنی آن‌ها را به حداقل ممکن برساند و از برنامه‌ها و تلاش‌ها در جهت حفاظت محیط زیست حمایت می‌کنند. این بخش از جامعه گردشگری حاضر است تا وقت و منابع خود را برای تجربه‌ها و سفرهایی هزینه کند که ارتباط مسئولانه‌ای با طبیعت دارد و حتی به رشد و حفاظت مقصد نیز کمک می‌کند.

این علاقه باعث شده است که تقاضا برای اکوتوریسم در جهان به‌طور مداوم رو به رشد باشد و از سوی دیگر بازار نیز تلاش کرده است با توسعه ابتکارات برای سفرهای دوست‌دار طبیعت، به این نیاز پاسخ دهد.

گردشگران جهان حالا به‌طور فزاینده‌ای به‌دنبال تعاملات معنادار با فرهنگ‌ها، محیط‌ها و جوامع محلی هستند تا از جاذبه‌های گردشگری معمولی به‌سمت تجربیاتی حرکت کنند که ارتباطات و درک عمیق‌تری ارائه می‌دهند. اکوتوریسم با ارائه فرصت‌هایی به مسافران به‌منظور تعامل پایدار و مسئولانه با طبیعت، این تقاضا را برآورده است و حس قدردانی و احترام به محیط زیست را تقویت می‌کند.

مطالب مرتبط:

منبع traveldailynews

دیدگاه