گورستان ویژه مرده‌زایی در فرانسه کشف شد

احسان رستمی‌پور
احسان رستمی‌پور دوشنبه، ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۷:۳۱
گورستان ویژه مرده‌زایی در فرانسه کشف شد

باستان‌شناسان گورستانی از نوزدان مرده به‌دنیا آمده را در شهر تاریخی اوسر فرانسه کشف کردند.

باستان‌شناسان موسسه تحقیقاتی «اینرپ» (Inrap) گورستانی خاص را در مرکز تاریخی شهر اوسر فرانسه کشف کردند؛ گورستانی ویژه نوزدانی که مرده به‌دنیا آمدند و همچنین کودکان کم‌سن.

بر اساس اطلاعیه این موسسه، این محل بخشی از گورستان بزرگ‌تر رومی بوده و کاربری اختصاصی آن در قرن‌های اول تا سوم میلادی، دفن موارد مرده‌زایی و کودکان بوده است. کاوش‌های باستان‌شناسان نشان داده‌اند که گورستان در خارج از مرزهای شهر رومی قرار داشت؛ اما در قرن چهارم یک کاستروم (castrum؛ دژ نظامی) روی این محل ساخته شد.

گورستان مرده‌زایی اوسر فرانسه

باستان‌شناسان در این گورستان اجساد جنین‌های مرده یا کودکانی را کشف کرده‌اند که درون ظروف سفالی یا تابوت‌های چوبی یا زیر آمفوراها یا سفال‌های محدب دراز قرار داشتند. در یکی از قبرها سنگ حکاکی شده با نقش گل نیز کشف شده است. کارشناسان متوجه شدند که برخی از گورها، باعث نابودی گورهای قبلی شدند؛ این امر از محدودیت فضای گورستان در زمان دفن یا تخصیص فضای دفن طبق جایگاه کودک مرده حکایت دارد.

وجود تکه‌های شکسته سرامیکی به‌همراه مدفونان نشان‌دهنده پیشکش‌های تدفینی برای مردگان و خدایان است. در اطلاعیه موسسه تحقیقاتی اینرپ آمده که برای محافظت از این کودکان فوت شده در زندگی پس از مرگ، اشیا مخصوصی (مثل تعویذ یا بلاگردان) با اجساد همراه شده‌ است. از جمله این موارد یک مروارید، یک سکه، یک ماسوره و یک فنجان سرامیکی مینیاتوری هستند که در کنار سر یک کودک کشف شده است. 

مطالب مرتبط:

منبع inrap

دیدگاه