بازگشت ۵۵ اثر تاریخی قاچاق از ترکیه به ایران

تیم  کجارو
تیم کجارو پنجشنبه، ۱۷ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۴:۵۴
بازگشت ۵۵ اثر تاریخی قاچاق از ترکیه به ایران

ترکیه ۵۵ اثر تاریخی را به ایران بازگرداند.

ترکیه ۵۵ شیء با منشا ایران را که احتمالا غیرقانونی و قاچاقی به این کشور وارد شده‌ است، تحویل مقامات دیپلماتیک ایران داد.

 بنابر آنچه رسانه‌های ترکیه منتشر کرده‌اند، این آثار از جمله یک شمشیر با قدمت احتمالی ساسانی در ارزروم و ارزنجان توسط نیروهای انتظامی ترکیه، کشف و ضبط شد. همچنین، مشخص شد ۴۲ سکه که به اداره موزه‌های آنتالیا و کوزه برنزی که به اداره موزه‌های باستان‌شناسی استانبول رسیده است، منشا ایرانی دارند. به تشخیص ترکیه برخی از این آثار کشف‌شده احتمالا به عصر مفرغ و آهن تعلق دارد.

بررسی‌ها در ترکیه مشخص کرده است این آثار به‌صورت غیرقانونی از ایران به این کشور رسیده‌اند و برخی از آن‌ها در مرزهای ورودی ضبط شده‌اند. ترکیه طبق «توافقنامه ممنوعیت و جلوگیری از واردات و صادرات غیرقانونی، ترانزیت و انتقال مالکیت از اموال فرهنگی»، سه‌شنبه ۱۵ خردادماه ۱۴۰۳ در یک مراسم رسمی، این ۵۵ شیء را به مقام کنسولی ایران تحویل داد.

بنابر گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، «بیرول اینجه‌جیک‌اوز»، مدیرکل میراث فرهنگی و موزه‌های ترکیه در مراسم تحویل این آثار به ایران گفت که آن‌ها مدت‌ها است در حال انجام یک مطالعه پر زحمت و جامع در زمینه قاچاق آثار هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی و موزه‌های ترکیه همچنین گفت:

ما در ۲۰ سال گذشته بیش از ۲۰,۰۰۰ اثر هنری را به کشورهای‌شان بازگردانده‌ایم و در هفت سال گذشته درمجموع ۷,۸۴۲ اثر به کشورمان آورده‌ایم. ترکیه تاکنون آثاری را به مصر، عراق، چین و قزاقستان بازگردانده است.

مقامات وزارت میراث فرهنگی در ایران هنوز درباره استرداد این ۵۵ اثر اظهارنظری نداشته‌اند. گفته می‌شود این آثار پس از آنکه به ایران رسید، باید در کمیته استرداد اموال تاریخی، مورد بررسی و اصالت‌سنجی قرار بگیرد و مشخص شود چگونه و از چه مبادی خارج شده‌اند. در صورتی‌ که این آثار جعلی تشخیص داده شود، امحا خواهند شد.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه