واکنش کاخ گلستان به لو رفتن آلبوم‌ها | آلبوم‌های سایه را منتشر می‌کنیم

احسان رستمی‌پور
احسان رستمی‌پور پنجشنبه، ۱۷ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۴:۲۸
واکنش کاخ گلستان به لو رفتن آلبوم‌ها | آلبوم‌های سایه را منتشر می‌کنیم

کاخ گلستان در واکنش به لو رفتن بخشی از آلبوم‌های مخزن این مجموعه از انتشار عمومی آلبوم‌ها خبر داد.

کاخ گلستان با انتشار اطلاعیه‌ای در واکنش به منتشر شدن فایل دیجیتال ۷۴ آلبوم از گنجینه آلبوم‌خانه کاخ گلستان از قصد این کاخ برای انتشار عمومی آلبوم‌های سایه این مجموعه با کیفیت مناسب خبر داد.

در اطلاعیه این کاخ آمده است:

اخیرا بخشی کوچکی از آلبوم عکس‌های تاریخی کاخ گلستان به‌صورت مجازی منتشر شده است که به «آلبوم‌های سایه» شهرت دارند. آلبوم‌های سایه در واقع آلبوم‌های اسکن‌شده از روی نسخه اصل هستند که به‌منظور خدمات‌دهی به پژوهشگران و دانشگاهیان تهیه شده است؛ بنابراین شیء یا آلبومی مفقود نشده است؛ بلکه نسخه دیجیتالی آلبوم‌ها منتشر شده است. برخی از این عکس‌ها، بارها با توجه به تقاضای پژوهشگران داخلی و حتی خارجی، در اختیار آنان قرار گرفته است و موضوع غیرقابل انتشار نبوده است. در راستای خدمت‌رسانی بهتر به جامعه دانشگاهی و پژوهشی و در راستای شعار امسال ایکوم که «موزه‌ها برای آموزش و پژوهش» است، مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان تصمیم به انتشار عمومی «آلبوم‌های سایه» گرفته و مراحل دسته‌بندی عکس‌ها و تغییر نام پوشه‌ها در حال انجام است. با این وجود، انتشار شتاب‌زده و غیرنهایی بخشی از این آرشیو عظیم در دست بررسی است. یادآوری می‌شود طی سالیان اخیر، انتشار دیجیتالی اسناد و تصاویر در موزه‌های دنیا رونق گرفته است و این موضوع، علاوه بر افزایش ارزش و اعتبار یک موزه نزد مخاطبان، افزایش بازدیدکنندگان آن را در پی دارد.

در این اطلاعیه همچنین ذکر شده که انتشار شتاب‌زده و غیرنهایی بخشی از آرشیو این مجموعه در دست بررسی است. «کجارو» روز گذشته در گزارشی به لو رفتن این ۷۴ آلبوم پرداخته بود.

گفتنی است اقدام کاخ گلستان در همراهی با انتشار آلبوم‌های دیجیتال شده این مجموعه، مسیر تازه‌ای برای دسترسی عمومی به گنجینه‌های تصویری و اسنادی دوره قاجار خواهد بود. مدیران سابق کاخ گلستان همواره با اتهام سخت‌گیری در برابر انتشار این مجموعه‌ها روبه‌رو بودند و در صورتی که مدیریت فعلی کاخ این مهم را به مرحله اجرا برساند، اقدام قابل‌توجهی در حوزه موزه‌ای در سطح کشور به شمار می‌رود. 

مطالب مرتبط:

دیدگاه