ساباط تاریخی گراش در آتش سوخت

تیم  کجارو
تیم کجارو شنبه، ۱۲ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۴:۲۶
ساباط تاریخی گراش در آتش سوخت

ساباط تاریخی میرعبدالحسین در بافت تاریخی گراش طعمه حریق شد.

ساباط تاریخی میرعبدالحسین میرزمانی در بافت تاریخی گراش به‌علت آتش‌سوزی دچار آسیب جدی شده است.

در  بامداد شنبه ۱۲ خردادماه ۱۴۰۳ نیروهای آتش‌نشانی گراش دو نوبت برای خاموش کردن آتش‌سوزی به کوچه ساباط میرعبدالحسین اعزام شدند. علت و عامل این آتش‌سوزی مشخص نیست.

بر اساس اعلام محسن حسن‌زاده، روابط عمومی آتش‌نشانی گراش، «نیروهای آتش‌نشانی ساعت ۱۲:۱۳ تا ۱۲:۴۷ نیمه شب و ۷:۱۵ تا ۷:۴۵ صبح روز شنبه ۱۲ خرداد به این محل اعزام شدند و با خاموش کردن آتش از سرایت آن به بخش‌های دیگر و خانه‌های همجوار خودداری کردند.» در این حادثه سمت شرقی ساباط که دارای درهای چوبی بوده است، در آتش سوخت.

ساباط تاریخی گراش

ساباط تاریخی گراش پیش از آتش‌سوزی / عکس: ابوالفضل روانبخش

ساباط میرعبدالحسین در بافت تاریخی گراش و نزدیکی مسجد آخوند قرار دارد. این اثر ثبت ملی نیست؛ ولی به‌عنوان اثر واجد ارزش ثبتی شناخته شده بود که حدود یک ماه پیش با تخریب یکی از خانه‌های همجوار این ساباط در وضعیت بلاتکلیف قرار گرفت.

سید عفیف‌الدین زندوی، رئیس اداره میراث فرهنگی گراش، در مورد آتش‌سوزی در ساباط گفت:

 ساعت دو بامداد پس از اطلاع از آتش‌سوزی از محل بازدید داشتم و مستندسازی کردم. البته مثل اینکه قبلا در چوبی را برده‌اند و تابلوی نرگس شیراز که در این ساباط جلب توجه می‌کرد هم گفته شد توسط مالک برداشته شده است.

زندوی در مورد پیگیری این موضوع گفت: 

امروز صبح از واحد حقوقی اداره‌کل کسب تکلیف کردم. چون این اثر ثبت ملی نشده است، دست ما برای پیگیری بسته است و با توجه به اینکه این ساباط یک گذر شهری است، شهرداری از نظر قانونی می‌تواند موضوع را پیگیری کند.

مطالب مرتبط:

منبع هفت برکه

دیدگاه