سه گردشگر اسپانیایی در افغانستان کشته شدند

تیم  کجارو
تیم کجارو شنبه، ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۵:۵۸
سه گردشگر اسپانیایی در افغانستان کشته شدند

سه گردشگر اسپانیایی در افغانستان کشته شدند.

سه گردشگر اسپانیایی و یک غیرنظامی افغان بر اثر تیراندازی در ولایت بامیان در مرکز افغانستان کشته شدند.

 پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا در پیام‌رسان اجتماعی ایکس نوشت که از خبر قتل گردشگران اسپانیایی در افغانستان شوکه شده است و وزارت خارجه این کشور اعلام کرد که واحد اورژانس کنسولی به‌طور کامل بسیج شده است و به قربانیان و خانواده‌هایشان کمک می‌شود.

چهار مظنون در بامیان که از مهم‌ترین مناطق توریستی افغانستان است، دستگیر شدند و مقامات گفتند که تحقیقات در جریان است. هنوز مسئولیت این حمله به عهده گرفته نشده است.

عبدالمتین قانی، سخنگوی وزارت داخله طالبان بدون اشاره به ملیت قربانیان خارجی گفته بود که در این حمله چهار خارجی و سه افغان زخمی شده‌اند.

منطقه کوهستانی بامیان یکی از محوطه‌های ثبت‌شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است و تندیس‌های بودا در بامیان واقع شده است. این آثار تاریخی در سال ۶۰۰ میلادی ساخته شدند و یکی از آن‌ها ۵۳٫۳۴ متر و دیگری ۳۶٫۵۶ متر ارتفاع داشت؛ اما مارس ۲۰۰۱ میلادی طالبان هر دو این مجسمه‌ها را تخریب و بخشی از ۱۴۰۰ سال از فرهنگ و تاریخ افغانستان را پاک کرد.

روزنامه گاردین سال گذشته نیز در گزارشی اعلام کرد که طالبان در فاصله چند متری صخره‌ای که مجسمه‌های بودای بامیان را در خود جای داده است، کار ساخت‌وساز یک مجتمع گردشگری را آغاز کرده است؛ باستان‌شناسان و کارشناسان هشدار داده‌اند این کار می‌تواند آسیب دائمی به این محوطه ثبت‌شده در فهرست میراث جهانی وارد کند.

از زمان تصرف افغانستان در سال ۲۰۲۱، طالبان قول داده‌اند که امنیت را بازگردانند و تعداد اندک اما رو به رشدی از گردشگران را به این کشور تشویق کنند.

حمله اخیر یکی از جدی‌ترین حملات بود، از زمانی که نیروهای خارجی این کشور را ترک کردند و طالبان کنترل آن را به دست گرفتند.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه