باستان‌شناسان ویلای رومی استخردار کشف کردند

احسان رستمی‌پور
احسان رستمی‌پور شنبه، ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۰:۵۷
باستان‌شناسان ویلای رومی استخردار کشف کردند

باستان‌شناسان در آلبانی ویلایی رومی با استخر لوکسی سرپوشیده کشف کردند.

کاوش‌های باستان‌شناسی موسسه ملی میراث فرهنگی آلبانی در بندر دورس (Durres) به کشف یک ویلای رومی با استخر لوکسی سرپوشیده منجر شد.

باستان‌شناسان در کاوش بخش مسکونی یک شهر باستانی، موفق به کشف ویلای رومی شدند که به قرن اول تا چهارم میلادی تعلق دارد. فضای داخلی این ویلا دارای یک استخر سرپوشیده است که دیوارهایش با نقاشی مزین و کف آن نیز با کاشی، منبت سنگ مرمر، سنگ و شیشه کفپوش شده است. همچنین باستان‌شناسان در کنار این استخر، حوضچه‌های مربعی شکل کشف کردند که پوشش ضد آب دارد و احتمال می‌دهند این حوضچه‌ها بقایای یک آب‌نمای باستانی باشند. 

ویلا رومی آلبانی

در بخش شمالی محل کاوش‌های نیز یک کف آجری بزرگ، حمام و آثار دیوار کشف شده است. همچنین در بخش غربی باستان‌شناسان تکه‌های از گچ‌بری برجسته کشف کردند که برای تزیین دیوارها و سقف‌ها استفاده می‌شود. این گچ‌بری‌ها نقوش انسانی دارند و نشانی از ثروت ساکنان ویلا هستند.

به اعتقاد باستان‌شناسان، این ویلا در قرن چهارم و  بر اثر زلزله ویران شده است؛ زلزله‌ای که بر اساس منابع باستانی بسیار قوی بود و به این شهر آسیب‌های فراوانی زد.

بندر دورس در دوران باستان توسط استعمارگران یونانی تاسیس و به یک مرکز تجاری مهم تبدیل شد. در قرن چهارم، این شهر با نام «دیراکیوم» (Dyrrachium) به‌عنوان مرکز استان رومی «اپیروس نوا» (Epirus nova) تعیین شد و منطقه اپیروس باستان را تحت پوشش داشت.

مطالب مرتبط:

منبع heritagedaily

دیدگاه