برنامه‌ موزه‌های دفینه برای هفته میراث فرهنگی | رونمایی از یک خودرو در موزه خودروهای تاریخی

تیم  کجارو
تیم کجارو جمعه، ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۲۱:۵۰
برنامه‌ موزه‌های دفینه برای هفته میراث فرهنگی | رونمایی از یک خودرو در موزه خودروهای تاریخی

برنامه‌های گروه موزه‌های دفینه برای هفته میراث فرهنگی اعلام شد.

گروه موزه‌های دفینه با تشریح برنامه‌ها و فعالیت‌ها به مناسبت هفته میراث فرهنگی، از رونمایی یک خودرو جدید در موزه خودروهای تاریخی و برگزاری نمایشگاه‌ها و کارگاه‌های آموزشی مختلفی به این بهانه خبر داد.

 احسان بختیاری، دبیر برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری هفته میراث فرهنگی این گروه موزه‌ای که زیرنظر بنیاد مستضعفان مدیریت می‌شوند، درباره این برنامه‌ها که با محوریت شعار سال کمیته بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) با عنوان «موزه ها برای آموزش و پژوهش» برگزار می‌شود، گفت:

امسال در هفته میراث فرهنگی دومین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی موزه‌داری را با عنوان سنجه «بایدها و نبایدهای موزه‌داری در کشور» برگزار می‌کنیم. رویکرد این برنامه هم‌راستا با شعار امسال ایکوم مدنظر قرار داده شده است و با پرداختن به فضای میان‌رشته‌ای همچون حفاظت و مرمت، تاریخ هنر، موزه‌داری، باستان‌شناسی و جامعه‌شناسی مخاطب برگزار می‌شود.

‌او اضافه کرد:

مهمانان این برنامه، اساتید بنام و صاحب‌نظر در این حوزه‌ها از جمله دکتر نمازی، رئیس موزه ملی تاریخ علوم پزشکی؛ دکتر امامی، استاد تمام دانشگاه هنر اصفهان؛ دکتر وطن‌دوست، رئیس اسبق پژوهشکده حفاظت و مرمت؛ دکتر مصطفی ده‌پهلوان، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری؛ دکتر حیدری، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه علم و فرهنگ و محمدرضا کارگر، مدیرکل اسبق موزه‌ها و اموال منقول وزارت میراث فرهنگی هستند.

‌دبیر برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری هفته میراث فرهنگی گروه موزه‌ای دفینه گفت:

از نظرات و تجربه‌های این اساتید بهره خواهیم گرفت تا بتوانیم گام موثری در امر بایدها و نبایدهای موزه‌داری با همت گروه موزه‌های دفینه برداریم.

‌بختیاری افزود:

دومین رویداد که از برنامه‌های اصلی و مهم گروه موزه‌های دفینه است، رونمایی از دو فصلنامه بنیان هنر در موزه زمان خواهد بود. سومین شماره این دو فصلنامه امسال هم‌زمان با هفته میراث فرهنگی منتشر می‌شود. پاسداشت فرهنگ، هنر و تاریخ کشور از ضرورت‌های ارج نهادن بر تلاش پیشینیان، نسل حاضر و آیندگان است؛ به‌نحوی که بتوانیم مجموعه‌ غنی و عظیمی را که در اختیار ما است، در معرض دید عموم قرار دهیم و معرفی کنیم. در کنار آن شیوه‌های مهم و نوین موزه‌داری، نگهداشت و مرمت آثار، اصالت‌سنجی و دیگر فعالیت‌های موزه‌داری از جمله اهداف اصلی گروه موزه‌های دفینه است. طبیعتا توانایی علمی و پژوهشی موجود منجر به تدوین این دو فصلنامه شده است که نتیجه فعالیت‌های علمی و پژوهشی این گروه را در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد.

‌او ادامه داد:

در هفته میراث فرهنگی پردیس موزه‌ای رامسر، یازدهمین جشنواره با عنوان «مهرواره بهارنارنج» را از ۲۹ اردیبهشت تا چهارم خرداد برگزار می‌کند. این رویداد از دیرباز مورد استقبال همگان از جمله فعالان حوزه گردشگری، محصولات فرهنگی، تولیدکنندگان سوغات محلی، هنرمندان، اساتید، افراد بومی و غیربومی و مسئولان قرار گرفته است؛ ازاین‌رو هرساله در حال برگزاری است.

‌بختیاری گفت:

پردیس موزه‌ای دفینه هم در این هفته کارگاهی با عنوان خط و کتابت همراه با نمایشگاهی از جدیدترین آثار استاد «یدالله کابلی» را در روز ۳۱ اردیبهشت ماه افتتاح خواهد کرد که این برنامه تا ۱۵ خرداد ماه در این پردیس موزه‌ای ادامه دارد. وجود آثار خطاطی (شکسته نستعلیق) در موزه هنر اسلامی پردیس دفینه هدف برگزاری این نمایشگاه جانبی را فراهم ساخته است. این پردیس موزه‌ای، در روز سوم خرداد نیز میزبان فعالان فضای مجازی و رسانه‌ای خواهد بود. طبیعتا ارتباط با فعالان این حوزه می‌تواند در معرفی و بهتر شناساندن موزه‌ها تاثیر مثبتی داشته باشد.

دبیر برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری هفته میراث فرهنگی موزه‌های دفینه افزود:

موزه هنر ایران که یکی از موزه‌های فعال در حوزه برگزاری رویدادها است، در هفته میراث فرهنگی امسال با محوریت شعار سال ایکوم، نمایشگاهی از طرح‌های گرافیکی هنرمندان رشته گرافیک را با عنوان «آموزش، موزه و خلاقیت» در روز دوم خرداد افتتاح می‌کند و مقرر است این نمایشگاه به‌مدت دو ماه برپا باشد. همچنین نشست‌های تخصصی مرتبط با موضوع هنری بیان شده برگزار خواهد شد.

‌ او ادامه داد:

موزه زمان هم دو رویداد برگزار می‌کند؛ رویداد هنری «درخت زمان» با بهره‌مندی از تخصص هنرمندان پیکرتراش و مجسمه‌ساز منتخب برگزار خواهد شد. در این برنامه درختان خشکیده موزه پیکرتراشی می‌شوند و فضای بصری موزه را زیباتر خواهند کرد. این برنامه از اول تا پایان خرداد توسط استاد جمشید مرادیان و شاگردان آن‌ها که از اساتید بنام پیکرتراشی هستند، انجام خواهد شد. از آنجا که موزه زمان دارای گچ‌بری‌های فاخری است، برنامه یک روزه دورهمی هنرمندان گچ‌بر نیز روز ۲۹ اردیبهشت در محل این موزه برگزار خواهد شد.

بختیاری ادامه داد:

موزه خودروهای تاریخی ایران نیز در روز ۲۸ اردیبهشت ماه گردهمایی خودروهای کلاسیک را برگزار کرد. این برنامه با هدف پیوند میان موزه و صاحبان خودروهای کلاسیک به برگزاری کارگاه‌های آموزشی مرتبط با صنعت و نگهداری خودرو پرداخت. این رویداد در ایجاد ارتباط بین خانواده‌های خودرویی و علاقه‌مندان به خودرو با موزه موثر خواهد بود. همچنین قرار است از خودرویی به نام «گراهام پیچ» رونمایی شود و در معرض دید عموم علاقه‌مندان قرار گیرد.

‌طبق اعلام روابط عمومی گروه موزه‌های دفینه، دبیر برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری هفته میراث فرهنگی موزه‌های دفینه با بیان اینکه موزه نور و روشنایی یزد در تاریخ ۲۵ اردیبهشت مقارن با روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی برنامه شاهنامه‌خوانی را با محوریت داستان فرود سیاوش، با حضور یکی از اساتید ادبیات و زبان فارسی کشور برگزار کرد، گفت:

در روز ۳۰ اردیبهشت هم نشست نقد و بررسی تکنیکی و محتوایی تابلوی نقاشی سقای کربلا را که هنر استاد صادق تبریزی است، با حضور استاد مهرداد فلاح، شاگرد ایشان، برگزار می‌شود. رویداد هنر آینه‌کاری در معماری ایران هم سوم خرداد با حضور استاد محمد باقر گلپری برگزار خواهد شد. او با سابقه فعالیت در آینه‌کاری این عمارت، تاریخچه و روند بهره‌گیری از این هنر را تشریح خواهند کرد.

مطالب مرتبط:

دیدگاه