برنامه‌های روز جهانی موزه ایکوم ایران اعلام شد

احسان رستمی‌پور
احسان رستمی‌پور چهار شنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۶:۱۰
برنامه‌های روز جهانی موزه ایکوم ایران اعلام شد

برنامه‌های ایکوم ایران برای روز جهانی موزه‌ها اعلام شد.

نشست خبری روز جهانی موزه‌ها با حضور «احمد محیط طباطبایی»، رئیس ایکوم ایران و هادی میرزایی، مدیرکل موزه‌های کشور، در خانه هنرمندان برگزار شد.

رئیس ایکوم ایران در ابتدای این نشست با اشاره به حضور مدیرکل موزه‌های وزارت میراث فرهنگی در این جلسه، اظهار داشت:

ایکوم نهاد غیردولتی موزه‌ها است که از دهه ۱۳۷۰ شمسی فعالیت خود را آغاز کرده است و اداره‌کل موزه‌های وزارت میراث فرهنگی نهاد حاکمیتی موزه‌های کشور به حساب می‌آید. با توجه به حواشی پیش آمده پس از انتشار نامه قطع پرداخت حق عضویت دولتی در ایکوم جهانی، حضور مدیرکل موزه‌های کشور در این جلسه برای نشان دادن ادامه همکاری بخش دولتی با ایکوم است. حق عضویت ایکوم جهانی توسط ایکوم ایران که یک نهاد غیردولتی است، پرداخت می‌شود و همکاری‌های این بخش دولتی و غیر دولتی ادامه دارد.

محیط طباطبایی با تاکید بر نقش مهم موزه‌ها در فرهنگ گفت:

موزه مهم‌ترین نهاد ارتباط مردم با میراث فرهنگی است و به همین دلیل روز جهانی موزه‌ها را به‌عنوان مبدا هفته میراث فرهنگی در نظر گرفته‌اند. مفهوم موزه و فرهنگ موزه باید در عموم جاری شود و دید موزه‌ای باعث تاثیر روی فرهنگ عمومی می‌شود. موزه‌ها توانایی حل مشکلات را دارند و اگر امروز مشکل آب و فرونشست زمین را داریم، کافی بود پیش از آن به شواهد تاریخی در موزه‌ها مراجعه می‌کردیم. 

رئیس ایکوم ایران به اهمیت موزه و کودک اشاره کرد و ادامه داد:

یکی از مهم‌ترین شاخص‌های موزه‌ای برای ما، کودک است. به همین دلیل نگاه ویژه‌ای به کودکان در موزه داشتیم و این شاخص را یک شاخص مستقل برای ارزیایی موزه‌ها قرار دادیم. با توجه اهمیت این موضوع، در هفته میراث فرهنگی امسال نشست کودک و موزه‌ها را با همکاری نهادهای فعال در حوزه کودک در کاخ نیاوران تهران برگزار خواهیم کرد.

محیط طباطبایی همچنین با تاکید بر لزوم مناسب‌سازی موزه‌ها برای بازدید معلولان عنوان کرد:

وقتی صحبت از مناسب‌سازی موزه‌ها برای معلولان می‌شود، ذهن‌ها و برنامه‌ها به‌سمت معلولان حرکتی و ایجاد زیرساخت برای حضور آن‌ها در موزه‌ها و محوطه‌های تاریخی می‌رود؛ این در حالی است که ما ۹ گروه مختلف معلولیت داریم که باید برای همه آن‌ها زیرساخت‌های موزه‌ای را مناسب‌سازی کنیم. به همین جهت امسال برنامه‌ای مختص به این موضوع در موزه فرش ایران برگزار می‌شود و انتخاب این موزه نیز به‌دلیل برخی مناسب‌سازی‌های این موزه در جهت استفاده معلولان بوده است.

رئیس ایکوم ایران در تشریح برنامه‌های دیگر به مناسبت هفته میراث فرهنگی اظهار داشت:

نشست معماری و موزه با تمرکز بر ساخت بنای موزه، نشست موزه‌های صنعت با تمرکز بر تشویق واحدهای صنعتی غیردولتی برای راه‌اندازی موزه، نمایشگاه پوشاک و همچنین برگزاری رویداد چشم هفتم میراث فرهنگی از دیگر برنامه‌های ایکوم هم‌زمان با روزجهانی موزه‌ها و هفته میراث فرهنگی است.

هادی میرزایی، مدیرکل امور موزه‌های وزارت میراث فرهنگی نیز در این نشست خبری گفت:

۲۹ اردیبهشت ماه مراسم تجلیل از موزه‌های برتر کشور در موزه ملی ایران برگزار خواهد شد. همچنین رونمایی از الواح هخامنشی بازگشته از آمریکا به مناسبت هفته میراث فرهنگی برنامه‌ریزی شده است. از سوی دیگر ۱۴ نمایشگاه آثار تاریخی و باستانی در ۱۱ استان برگزار خواهد شد که اشیای مربوط به محوطه‌های باستانی هر استان برای نمایش به موزه‌های آن استان خواهد رفت.

مدیرکل امور موزه‌های وزارت میراث فرهنگی همچنین به ۲۰ پرونده قضایی استرداد اموال فرهنگی به ایران اشاره کرد و اظهار داشت:

پرونده بازپس‌گیری قرآن کوفی در یک سال گذشته به جریان افتاده است و ما توانستیم از برگزاری سه حراجی و نمایش یک برگه آن در موزه لوور جلوگیری کنیم. این قرآن در سال ۱۳۸۲ طی یک عملیات مسلحانه از موزه پارس شیراز سرقت شد و در تلاش هستیم تا آن را به کشور برگردانیم. همچنین مکاتباتی برای بازگشت پرتره مظفرالدین شاه که از کاخ گلستان خارج شده نیز در جریان است. 

مطالب مرتبط:

دیدگاه