نمایش یافته‌های باستانی تپه چمن در موزه آذربایجان

تیم  کجارو
تیم کجارو چهار شنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۳:۴۹
نمایش یافته‌های باستانی تپه چمن در موزه آذربایجان

یافته‌های باستان‌شناسی تپه چمن لیلان در موزه آذربایجان به نمایش درخواهد آمد.

یافته‌های جدید باستان‌شناسی محوطه تاریخی تپه چمن شهرستان لیلان در موزه آذربایجان به مناسبت فرا رسیدن هفته بزرگداشت میراث فرهنگی و روز جهانی موزه‌ها به نمایش در می‌آید.

یافته‌های مسی جدید باستان‌شناسی در تپه چمن شهرستان لیلان که تاریخ استفاده از مس را در ایران به ۹,۰۰۰ سال قبل منتقل می‌کنند، به مناسبت بزرگداشت هفته میراث فرهنگی و روزجهانی موزه‌ها در موزه آذربایجان تبریز به‌نمایش گذاشته خواهند شد.

این مجموعه آثار که متعلق به دوره نوسنگی هستند، با قدمتی ۹,۰۰۰ ساله تغییرات عظیمی در علم باستان‌شناسی ایران ایجاد خواهند کرد؛ به‌گونه‌ای که یافته‌های جدید محوطه تاریخی لیلان منجر به انقلابی عظیم در علم باستان‌شناسی در زمینه تاریخ استفاده از فلز مس توسط بشر خواهد شد.

صفحات مسی که از قبور و اسکلت‌ها به‌دست آمده‌اند، گویای شواهدی تاریخی مبنی بر سکونت انسان در این محوطه است. طی کاوش‌های جدید باستان‌شناسان زیورآلات سنگی، گچی، ابزارآلات باستانی، صفحات مسی و همچنین آثار سفالی متعلق به دوره نوسنگی از این محوطه به‌دست آمده‌اند.

صفحات مسی به‌همراه سایر اشیا و آثار سفالی در روز شنبه ۲۹ اردیبهشت‌ماه سال جاری مصادف با روز جهانی موزه‌ها، در موزه آذربایجان در معرض دید عموم مردم قرار خواهند گرفت.

مطالب مرتبط:

دیدگاه