الواح هخامنشی همزمان با هفته میراث فرهنگی رونمایی می‌شوند

تیم  کجارو
تیم کجارو سه شنبه، ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۴:۴۵
الواح هخامنشی همزمان با هفته میراث فرهنگی رونمایی می‌شوند

الواح هخامنشی بازگشته به ایران به مناسبت هفته میراث فرهنگی رونمایی می‌شوند.

نشست رسانه‌ای برنامه‌های هفته میراث فرهنگی با حضور چهار مدیرکل معاونت میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی امروز سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ در محل سالن فجر این وزارتخانه برگزار شد.

رضا سامه، مدیرکل پایگاه‌های ملی و جهانی، در این نشست گفت:

در هفته میراث فرهنگی کانون توجه ما کودکان و نوجوانان خواهند بود و با دعوت حداکثری از دانش‌آموزان، جشن پایان سال تحصیلی و آغاز تعطیلات تابستانی را در پایگاه‌های ملی و جهانی برگزار خواهیم کرد. همچنین جشنواره عکس کودک با یادگارهای تاریخی را برگزار خواهیم کرد و کودکان عکس‌های سلفی خود با بناهای تاریخی را ارسال خواهند کرد که علاوه بر معرفی عکس‌های برتر، آثار ارسالی در قالب یک دیوار نگاره به نمایش در خواهد آمد. در همین حال مدیران پایگاه‌های ملی و جهانی با حضور در بخش اطفال بیمارستان‌ها ضمن عیادت از کودکان بیمار، از آنان برای بازدید از پایگاه‌ها بعد از بهبودی دعوت به عمل می‌آورند.

مدیرکل پایگاه‌های ملی و جهانی ادامه داد:

نشست سراسری هیئت‌های راهبردی پایگاه‌های ملی و جهانی در محل کاخ گلستان از دیگر برنامه‌های این اداره‌کل به مناسبت هفته میراث فرهنگی است. این در حالی است که از ۱۰ مدیر برتر تجلیل به عمل خواهد آمد و ۱۴ عنوان کتاب شناخت‌نامه پایگاه‌های ملی و جهانی رونمایی خواهد شد.

سامه اضافه کرد:

نشست راهبردی پایگاه‌های میراثی برای اولین بار برگزار می‌شود. ۹۵ هیئت راهبردی در سال گذشته با ۷۰۰ نفر عضو تشکیل شد. حدود ۴۸ مصوبه موثر در سال گذشته داشتیم که در حال پیگیری است. قبلا این چارچوب ساختاری وجود نداشت.

او همچنین در پاسخ به سوالی درباره مهم‌ترین اقدامات برای حفاظت از آثار تاریخی در برابر حوادث طبیعی گفت:

ستادی با عضویت تعدادی از دستگاه‌های مرتبط به‌منظور حفاظت از آثار تاریخی در برابر حوادث طبیعی تشکیل شده است.

۳۶۵ روز سال، روز و هفته میراث فرهنگی است

علیرضا ایزدی، مدیرکل دفتر ثبت آثار نیز در این نشست در سخنانی گفت:

۳۶۵ روز سال برای ما روز میراث فرهنگی و هفته میراث فرهنگی است؛ اما نام‌گذاری هفته‌ای به نام میراث فرهنگی فرصت بسیار مناسبی برای معرفی هرچه بهتر ظرفیت‌های این حوزه و تقویت و ترویج سواد میراثی است. خوشبختانه سواد میراثی در سال‌های اخیر افزایش یافته با این حال نیازمند فعالیت‌های بیشتری در این خصوص هستیم.

او افزود:

یکی از بی‌نظیرترین آثار هنری ایران، تذهیب است که سال گذشته ثبت جهانی شد و به همین منظور مراسمی را با هدف بزرگداشت این هنر در هفته میراث فرهنگی به میزبانی استان فارس در دوم خرداد برگزار خواهد شد و در روز سوم خرداد ضمن برگزاری جشن سالروز آزادسازی خرمشهر، از الواح مرتبط با دفاع مقدس و آثار ثبتی مرتبط با دوران دفاع مقدس به این مناسبت در شهر خرمشهر رونمایی خواهد شد.

میراث فرهنگی، مشارکت مردمی، مسئولیت اجتماعی

فاطمه داوری، مدیرکل حفظ و احیای بناها، محوطه‌ها و بافت‌های تاریخی نیز در این نشست گفت:

هر سال شورای بین‌المللی موزه‌ها یک پیام راهبردی دارد و امسال شعار موزه‌ها برای آموزش و پژوهش انتخاب شده است‌ که تکلیف جدی برای نقش و اهمیت موزه‌ها را مشخص می‌کند. شعاری که برای هفته میراث فرهنگی در نظر گرفته‌ایم، میراث فرهنگی، مشارکت مردمی، مسئولیت اجتماعی است

او با بیان نام‌گذاری روزهای هفته میراث فرهنگی نیز افزود:

شنبه ۲۹ اردیبهشت روز موزه برای آموزش و پژوهش، یکشنبه ۳۰ اردیبهشت به‌عنوان میراث فرهنگی، حقوق عامه، توسعه پایدار، دوشنبه ۳۱ اردیبهشت به‌عنوان میراث دینی و میراث رضوی نام‌گذاری شده است. اول خرداد به‌عنوان میراث زنده، متضمن تاب‌آوری و سازگاری؛ دوم خرداد میراث فرهنگی، الفبای زندگی؛ سوم خرداد میراث فرهنگی، هم‌بستگی، اقتدار و چهارم خرداد به‌عنوان میراث دفاع مقدس شناخته شده است.

داوری در خصوص اهداف برنامه‌های هفته میراث فرهنگی عنوان کرد:

افزایش سواد میراثی جامعه و آگاهی‌رسانی عمومی، کمک به ارتقای هویت ملی و تاب‌آوری و نشاط اجتماعی، مردمی‌سازی و توسعه مفهوم و رویکردهای شناخت، حفاظت و صیانت از میراث فرهنگی با مشارکت مردم، توسعه نقش جوامع محلی در حفاظت از میراث فرهنگی، توسعه و تبیین گستره مسئولیت اجتماعی در این حوزه، توسعه و تبیین مفهوم حقوق عامه در حوزه میراث فرهنگی از جمله این اهداف است.

او افزود:

معرفی، نشر اقدامات و برنامه‌های حوزه میراث فرهنگی، جلب همراهی و مشارکت کلیه مسئولان استانی، اجرای گسترده برنامه­‌های مردم‌محور، جلب مشارکت سمن­‌ها و نهادهای اجتماعی، مشارکت کودکان، نوجوانان و جوانان در برنامه­‌های برگزار شده، تقویت نقش آموزشی و پژوهشی موزه‌ها، پایگاه‌­ها و اماکن تاریخی، تقویت نقش فرهنگی و اجتماعی پایگاه‌ها، موزه‌ها، بناها و محوطه‌های تاریخی از رویکردهای هفته میراث فرهنگی است.

داوری گفت:

در این هفته برنامه‌های ملی نیز داریم. روز ۲۵ اردیبهشت برگزاری سراسری بزرگداشت زبان و ادب فارسی و روز فردوسی است، ۲۹ اردیبهشت بزرگداشت روز موزه و تقدیر از برترین‌های موزه‌داری، افتتاح نمایشگاه الواح هخامنشی و افتتاح هم‌زمان نمایشگاه آثار کمتر دیده شده موزه ملی در ۱۱ استان، همچنین روز ۳۰ اردیبهشت نشست سراسری هیئت‌های راهبردی پایگاه‌های میراث ملی و جهانی در کاخ گلستان و نشست علمی مشترک میراث فرهنگی، مشارکت مردمی و مسئولیت اجتماعی در دانشگاه هنر برگزار خواهد شد.

مدیرکل حفظ و احیای بناها، محوطه‌ها و بافت‌های تاریخی در ادامه افزود:

نشستی با تشکل‌های مردم‌نهاد میراث فرهنگی، نشست وقف میراث ماندگار با همکاری سازمان اوقاف و امور خیریه، نخستین گردهمایی ملی ناظرین و نمایندگان استانی صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی در کاشان، نشست تخصصی طرح‌های جامع حفاظت محدوده‌های تاریخی و مسئله مشارکت اهالی در کاخ گلستان در ۳۱ اردیبهشت برگزار می‌شود.

او تصریح کرد:

روز اول خرداد برنامه سراسری افتتاح و رونمایی از پروژه‌های حفاظت و مرمت و افتتاح هم‌زمان نمایندگی‌های استانی انجمن خیرین میراث فرهنگی و نشست بررسی آیین‌های شادمانه موفق میان ایران و کشورهای حوزه آسیای غربی و مرکزی در کاخ گلستان برگزار خواهد شد.

او ادامه داد:

پاسداشت میراث جهانی تذهیب در شیراز، جشنواره سراسری میراث فرهنگی، الفبای زندگی در اماکن تاریخی موزه‌ها و پایگاه‌ها و نشست پاسداری از میراث ناملموس و مشارکت اجتماعات محلی در کاخ نیاوران در دوم خرداد برگزار خواهد شد. علاوه بر این جشن میراث مقاومت و روایتگری در سوم خرداد در خرمشهر و نشست روایتی نو، دفاع مقدس از منظر میراث فرهنگی در چهارم خرداد در باغ موزه دفاع مقدس برگزار خواهد شد. در روز پنجم خرداد رویداد شب فرهنگی ایران و پاکستان در کاخ گلستان برگزار خواهد شد.

هادی میرزایی مدیرکل موزه‌های کشور نیز در این نشست گفت:

سه خرداد ویژه برنامه پاراتور را با همکاری انجمن‌های معلولان داریم. ویژه برنامه روز جهانی موزه در موزه ملی ایران، افتتاح هم‌زمان نمایشگاه آثار کمتر دیده شده استان‌ها در موزه ملی در ۱۱ استان کشور به‌صورت برخط، نمایشگاه الواح استردادی هخامنشی در موزه ملی ایران در ۲۹ اردیبهشت برگزار می‌شود.

نمایشگاه آثار مجموعه‌داران خصوصی تهران، گفت‌وگو با مجموعه‌داران، موزه‌های خصوصی، نشست پژوهشی موزه شیعه در خصوص میراث رضوی، نمایشگاه سکه‌های ولایتعهدی امام رضا (ع) در موزه بانک ملی ایران به‌همراه سخنرانی در خصوص تحلیل و تبیین سکه‌ ولایتعهدی امام رضا (ع)، نشست میراث فرهنگی، موزه‌ها معرف تاب‌آوری جوامع و پایداری، رویداد مشترک با آتش‌نشانی تهران در خصوص افتتاح فاز اول موزه آتش‌نشانی، مانور برخط در یکی از مجموعه‌ها و انعقاد تفاهم‌نامه، خط بنای ویژه برنامه کودک در کاخ گلستان با همکاری مدرسه معماری ایرانی شامل قصه کاشی، خلاقیت با آجر، شناخت معماری قاجار از دریچه کاخ گلستان، هندسه و نقوش و افتتاح نمایشگاه آثار مجموعه‌داران در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، برنامه همایش دسترس‌پذیری و آموزش گردشگری در موزه‌ها به مناسبت گرامیداشت روز موزه و معلولیت با همکاری ایکوم و میز گردشگری دسترس‌پذیر از دیگر برنامه‌های هفته میراث فرهنگی است که مدیرکل موزه‌های وزارت میراث فرهنگی به آن‌ها اشاره کرد.

مطالب مرتبط:

دیدگاه