افتتاح نمایشگاه نقاشی با محوریت بناهای تاریخی

پوریا  محمدی پیوند
پوریا محمدی پیوند جمعه، ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۴:۲۴
افتتاح نمایشگاه نقاشی با محوریت بناهای تاریخی

نمایشگاه نقش‌نگاره رویا با ارائه بیش از ۵۰ اثر از هنرمندان عرصه نقاشی و هنرهای تجسمی با محوریت بناهای تاریخی در باغ‌موزه نگارستان دانشگاه تهران افتتاح شد.

در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه که در محل باغ موزه نگارستان برگزار شد، «رسول وطن‌دوست»، مشاور عالی قائم مقام وزیر میراث فرهنگی و گردشگری و رئیس ثبت ۵۴ کاروانسرای ملی و یونسکو در سخنانی با قدردانی از دست اندرکاران برگزاری این نمایشگاه از جمله مجموعه هنری دل افکن و مدیریت باغ موزه نگارستان اظهار داشت:

سالانه یک یا دو اثر برای هر کشور قابلیت ثبت در میراث جهانی دارد و این مهم نیز در برنامه‌های سالانه وزارت میراث فرهنگی است.

وی با بیان اینکه آثاری که ثبت می‌شوند، جزو نقشه جهان می‌شوند و توجه بیشتری در حفاظت از آن می‌شود، افزود:

پس از ثبت ۵۴ کاروانسرای ایران در فهرست میراث جهانی در حال حاضر ثبت جهانی روستای ماسوله در دست اقدام است که امیدواریم تا پایان امسال به نتیجه برسد و ماسوله نیز جهانی شود.

وطن‌دوست اضافه کرد:

همچنین ثبت غارهای سنگی لرستان و دره خرم آباد برای سال آینده قرار گرفته است و در طرف دیگر نیز به‌دنبال ثبت سیر تحول مساجد ایران از قرون ابتدایی تا قرون معاصر که به مسجد تهران ختم می‌شود، هستیم.

در این مراسم مجید منتظر ظهوری رئیس اداره موزه‌ها و فضاهای فرهنگی دانشگاه تهران با قدردانی از مجموعه هنری دل افکن در برگزاری این نمایشگاه اظهار داشت:

باغ نگارستان دانشگاه تهران میزبان همیشگی اصحاب هنر است و جای بسی خوشحالی است که شاهد گردهمایی هنرمندان نقاش در این مجموعه تاریخی هستیم.

افتتاح نمایشگاه نقاشی با محوریت بناهای تاریخی و ثبت جهانی روستای ماسوله تا پایان سال

وی نمایشگاه نقش‌نگاره رویا را تلفیقی از آموزش و خلاقیت دانست و افزود:

فرهنگ ایرانی بسیار غنی است و باید بیش از پیش برای معرفی آن تلاش کنیم. در این راه اداره معاونت فرهنگی دانشگاه تهران با امکانات در اختیار آماده حمایت و همراهی است.

نمایش بیش از ۵۰ اثر از هنرمندان

مدیر خانه هنر دل افکن نیز با قدردانی از همراهی‌های معاونت فرهنگی دانشگاه تهران و اداره موزه‌ها در برگزاری این نمایشگاه گفت:

در این نمایشگاه بیش از ۵۰ اثر از هنرمندان عرصه نقاشی و هنرهای تجسمی با موضوع و محوریت بناهای تاریخی از جمله کاروانسراهایی که در سال گذشته ثبت جهانی شده‌اند به نمایش گذاشته شده است.

مریم دل افکن گفت:

مدت زمان برگزاری نمایشگاه نقش‌نگاره رویا چهار روز است و علاقه‌مندان می‌توانند از ۲۰ تا ۲۴ اردیبهشت با مراجعه به سالن کمال الملک در باغ موزه نگارستان از این آثار هنری دیدن کنند.

وی با اشاره به برگزاری کارگاه‌های مختلف آموزشی در حاشیه برپایی نمایشگاه توسط استادان عضو خانه هنر دل افکن نمایشگاه گفت:

از تمام علاقه‌مندان برای حضور در این کارگاه‌ها و بازدید از نمایشگاه دعوت می‌شود.

در این مراسم با اهدا لوح سپاس از طرف مجموعه هنری دل افکن و باغ موزه نگارستان از هنرمندان و دست اندرکاران برگزاری این نمایشگاه تجلیل شد.

مطالب مرتبط:

منبع ایرنا

دیدگاه