بیمه هنرمندان صنایع دستی ابلاغ شد

تیم  کجارو
تیم کجارو سه شنبه، ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۰:۱۵
بیمه هنرمندان صنایع دستی ابلاغ شد

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور از ابلاغ بیمه هنرمندان صنایع دستی خبر داد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور از ابلاغ بیمه هنرمندان صنایع دستی خبر داد و گفت:

امیدواریم این مراحل کنترل و نظارتی تا اوایل خردادماه انجام شود تا بتوانیم در این ماه شاهد عقد قرارداد بیمه این افراد باشیم.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی، مریم جلالی با بیان اینکه از شهریور ۱۴۰۱ بحث بیمه هنرمندان با وجود فرازونشیب‌های زیاد پیگیری شد، تصریح کرد:

این مهم با مکاتبات وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با رئیس‌جمهوری محقق شد و نهایتا در بهمن ۱۴۰۲ با دستور اکید رئیس‌جمهوری بیمه ۱۰ هزار نفر از فعالان حوزه گردشگری و صنایع دستی که از این تعداد هشت هزار نفر هنرمند صنایع دستی و دو هزار نفر راهنمایان گردشگری را شامل می‌شود، در دستور کار قرار گرفت.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور با بیان اینکه بحث تامین اعتبار منجر به طولانی شدن این بحث شد، به‌طوری که تا انتهای سال گذشته طول کشید، گفت:

از بهمن سال ۱۴۰۲ به‌دنبال ابلاغیه از سازمان تامین اجتماعی، لیست اسامی افراد واجد شرایط را جمع‌آوری کردیم. اسامی توسط استان ها ارسال و در چند مرحله پایش شد.

او با بیان اینکه اولویت ما گروه سنی بوده است، اظهار کرد:

با توجه به اینکه اگر سن افراد از ۵۰ سال عبور کند امکان تحت پوشش قرار گرفتن بیمه آن‌ها نیست، بنابراین مقرر شد در این مرحله اولویت سنی ما ۴۰ تا ۵۰ سال باشد و افرادی که سابقه و تاثیرگذاری بیشتری در صنایع دستی دارند مشمول شوند.

جلالی با اشاره به اهمیت و توجه به بحث معیشتی هنرمندان گفت:

افراد برای بیمه شدن علاوه بر مجوز میراث فرهنگی باید کارت فنی حرفه‌ای نیز داشته باشند.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور با اشاره به اینکه قبل از تحت پوشش قرار گرفتن بیمه، فرایند کنترل و بازرسی تامین اجتماعی نیز انجام می‌شود، اظهار کرد:

افراد باید حتما در رشته خود کار کنند، معاینات پزشکی هم انجام دهند و سپس فرایند لازم در سامانه طی می‌شود.

او با بیان اینکه یک شغل زمانی پایدار است که فرد بتواند بعد از بازنشستگی مستمری دریافت کند، گفت:

در صورت درگذشت هنرمند صنایع دستی، خانواده او می‌تواند از مستمری آن استفاده کنند و حتی اگر فرد از کار افتاده شود نیز می‌تواند از این بیمه استفاده کند. همچنین این افراد توسط سازمان تامین اجتماعی و بازرسان ادارات میراث فرهنگی استان ها پایش می‌شوند.

جلالی در پایان خاطرنشان کرد:

امیدواریم مراحل کنترل و نظارت تا اوایل خرداد ماه سال جاری انجام شود تا بتوانیم در این ماه شاهد عقد قرارداد بیمه این افراد باشیم.

مطالب مرتبط:

دیدگاه