۷۰ اثر باستانی شوش مرمت شدند

تیم  کجارو
تیم کجارو چهار شنبه، ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۰۹:۲۵
۷۰ اثر باستانی شوش مرمت شدند

اشیای موزه شوش زیر دست مرمتگران رفت.

سرپرست پایگاه میراث‌جهانی شوش گفت:

هفتاد اثر باستانی موزه شوش طی یک طرح تخصصی زیرنظر اداره‌کل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی‌تاریخی کشور و معاونت میراث فرهنگی خوزستان مرمت شد و تحت حفاظت قرار گرفت.

مرمت اشیای موزه شوش

علی بویری اظهار داشت:

با توجه به وضعیت ویترین‌ها و آثار شاخص و منحصربه‌فرد موجود در آن‌ها که گاه سال‌ها بود در وضعیت نامطلوبی قرار داشت و جز پایش‌های موزه‌ای امکان حفاظتی دیگری نداشتند، پس از ارزیابی و اولویت‌سنجی بر اساس پایداری وضعیت و همچنین وضعیت نمایش موزه‌ای بر اساس اولویت‌های استاندارد این حوزه و ارزش‌گذاری بر حفظ آثار تاریخی و حفظ شان و ارزشمندی آثار و نیز احترام به بیننده موزه‌ای، مرمت هفتاد اثر با نظارت معاون میراث فرهنگی استان و کارشناس پایگاه میراث‌جهانی به‌عنوان ناظر مقیم در دستورکار قرار گرفت.

سرپرست پایگاه میراث‌جهانی شوش ادامه داد:

در این راستا، هفتاد شی از بخش‌های مختلف پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی از جنس سفال و شیشه، به‌منظور عملیات حفاظت و مرمت به کارگاه و آزمایشگاه مرمت پایگاه میراث‌جهانی شوش انتقال یافتند و پس از طی فرایند حفاظت و مرمت، به تالارهای موزه و ویترین‌های نمایش برای بازدید عموم برگردانده شدند.

او با اشاره به اینکه آثار تاریخی مرمت‌شده در این طرح شامل اشیایی از دوره‌های تاریخی مختلف از جمله پیش از تاریخ، ایلامی، هخامنشی، اشکانی، ساسانی و اسلامی و از جنس سفال و شیشه بود، افزود:

شاخص‌ترین این آثار، لیوان‌های منقوش، ظرف‌ها و جام‌های پیش از تاریخ موزه بودند که وضعیت حفاظت و مرمتی آن‌ها نامطلوب و به‌علت حساسیت سال‌ها دست‌نخورده باقی مانده بودند؛ در این طرح، اشیای یادشده، بازبینی و مستندنگاری دقیق شدند و پاک‌سازی آثار از رسوبات و آلاینده‌های محیطی نیز انجام شد. همچنین حذف آثار مرمت‌های متعدد و کهنه و الحاقات هم در دستورکار قرار گرفت و اتصالات جدید و مرمت بخش‌های کمبود با تکیه بر استانداردهای جهانی این حوزه و استحکام‌بخشی ساختار نیز روی آن‌ها اجرا شد و برای مشاهده عموم دوباره در موزه قرار گرفتند.

مرمت آثار موزه باستان‌شناسی شوش

بویری خاطرنشان کرد:

موزه باستان‌شناسی شوش در سال ۱۳۴۵، در جوار قلعه و محوطه باستانی شوش گشایش یافت و از شاخص‌ترین موزه‌های ایران به شمار می‌رود که آثار ارزشمندی از دوره‌های مختلف باستانی ایران را در خود جای داده است.

مطالب مرتبط:

دیدگاه