ریزش دیوار قلعه بلقیس | خطر کل قلعه را تهدید می‌کند

کاربران کجارو
کاربران کجارو سه شنبه، ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۰۹:۵۴
ریزش دیوار قلعه بلقیس | خطر کل قلعه را تهدید می‌کند

دیوار مرمت شده قلعه بلقیس اسفراین فرو ریخت.

مدیر پایگاه ملی میراث فرهنگی شهر تاریخی بلقیس اسفراین با اشاره به اینکه شهر تاریخی بلقیس اسفراین دومین بنای خشتی و گلی ایران محسوب می‌شود، از ریزش بخشی از دیوار مرمت شده این بنای تاریخی خبر داد.

حسین رحمانی با اعلام این خبر گفت:

این نگرانی طی دو سه سال گذشته وجود داشت که بخشی از دیوار مرمت شده این بنای تاریخی ریخته شود و حتی مکاتبات لازم نیز انجام شد؛ اما به‌علت عدم اختصاص اعتبار، بحث‌های علاج‌بخشی صورت نگرفت.  ۱۶۰ متر مربع از دیوار مرمت شده ریزش کرد و نگرانی برای ریزش بخش‌های دیگری از دیوار مرمت شده هنوز وجود دارد.

رحمانی ادامه داد:

متاسفانه طی دو سال اخیر هیچ اعتباری برای مرمت این بنای تاریخی اختصاص نیافته است؛ مقداری اعتبار ملی اختصاص یافته که صرف پرداخت حقوق کارکنان شده است.

وی در ارتباط با ریزش بخش‌های مرمت شده این دیوار توضیح داد:

متاسفانه مرمت غیراصولی سبب شد تا این مشکل به وجود آید؛ به‌طوری که بخش‌های مرمتی در پایین دیوار ۱۰ سانتی‌متر و در بالاترین ارتفاع هفت تا ۸۰ سانتی‌متر بوده است.

مدیر پایگاه ملی میراث فرهنگی شهر تاریخی بلقیس اسفراین بیان کرد:

برای مرمت یک بنای تاریخی در ابتدا باید مطالعات لازم انجام شود که چه مصالحی برای آن بنا نیاز است و از مصالحی که در آن بنا به کار رفته استفاده شود یا شبیه آن. به هنگام مرمت این بنای تاریخی از خشت خام و روی آن اندود کاهگل استفاده شد که نباید این مصالح به کار می‌رفت. در دوران صفویه، ایلخانی و سلجوقیان از کاهگل در ملاط استفاده نمی‌کردند که در این بنا استفاده شده است. از سوی دیگر در زمان ساخت این بنا، سازندگان آن به‌خوبی‌ می‌دانستند که در این منطقه موریانه وجود دارد و خطر موریانه‌زدگی بنا را تهدید می‌کند؛ بنابراین از کاهگل استفاده نکرده بودند که در مرمت استفاده شده است. موریانه زدگی و فرسایش، استفاده از خشت و سنگینی بنا سبب شد تا بخش‌هایی از دیوار مرمت شده دومین بنای خشتی و گلی ایران فروریزد.

به گفته رحمانی برای مرمت این شهر تاریخی به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه