کشف کلاه‌خود ۲۵۰۰ ساله در کرواسی

تیم  کجارو
تیم کجارو دوشنبه، ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۵:۳۶
کشف کلاه‌خود ۲۵۰۰ ساله در کرواسی

باستان‌شناسان بقایای یک کلاه‌خود ۲۵۰۰ساله ایلیری‌ (یونان باستان) را در کرواسی کشف کردند.

باستان‌شناسان به‌تازگی با کاوش در شبه‌جزیره «پلژساک» (Pelješac) کرواسی یک کلاه‌خود ایلیری‌ (یونان باستان) را از زیر خاک بیرون کشیده‌اند که قدمت آن به قرن ششم قبل از میلاد بازمی‌گردد.

«انشنت اوریجینز» نوشته است که این شی دومین کلاه‌خود مشابهی بوده که در این محوطه باستان‌شناسی کشف شده است و بینش بیشتری را درباره سنت‌های آیینی و رزمی جوامع باستانی در امتداد ساحل شرقی آدریاتیک ارائه می‌دهد.

این کلاه‌خود در بنایی در نزدیکی تپه‌های خاکسپاری واقع در محوطه باستان‌شناسی کشف شده است و گمان می‌رود پیشکش شده باشد. به این ترتیب، این شی نشان‌دهنده مهارت رزمی ایلیری‌های باستان است و همچنین نشان‌دهنده ساختارهای پیچیده اجتماعی و باورهای معنوی است.

کلاه‌خود ۲۵۰۰ ساله

وجود اشیا مخصوص خاکسپاری، مانند سلاح‌های آهنین که در کنار نخستین کلاه‌خود کشف شده است، نشان می‌دهد این اشیا به جنگجویان اشرافی تعلق داشته‌اند.

کاوشگران علاوه بر کلاه‌خودها، مجموعه قابل‌توجهی از اشیای مخصوص خاکسپاری را در این محوطه کشف کردند که از جمله آن‌ها می‌توان به ۱۵ سنجاق‌سینه برنزی و نقره، زیورآلات برنز مارپیچ، سوزن و صدها مهره شیشه‌ای و کهربایی اشاره کرد. همچنین یک نیم‌تاج برنز و بیش از ۳۰ ظرف به سبک یونانی که بسیاری از آن‌ها در کارگاه‌های معروف آتیک و ایتالیا تولید شده‌اند، نشان‌دهنده شبکه‌های فرهنگی و تجاری گسترده آن زمان است.

این یافته‌ها نه‌تنها از نظر تاریخی، بلکه به‌ خاطر نقش‌شان در رابطه با تعاملات بین تمدن یونان و ایلیری نیز از اهمیت برخوردارند.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه