هشت کاروانسرای جهانی در مسیر واگذاری | ۲۷۰۰ بنای تاریخی در مالکیت سایر نهادهای دولتی است

احسان رستمی‌پور
احسان رستمی‌پور دوشنبه، ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۵:۲۵
هشت کاروانسرای جهانی در مسیر واگذاری | ۲۷۰۰ بنای تاریخی در مالکیت سایر نهادهای دولتی است

اقدامات صندوق توسعه صنایع دستی و احیای بناهای تاریخی تشریح شد.

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی فرهنگی از برنامه‌ریزی برای واگذاری هشت کاروانسرای ثبت جهانی خبر داد.

شهاب طلایی در نشست خبری تشریح اقدامات صندوق توسعه صنایع دستی، فرش دستباف و احیای بناهای تاریخی که صبح امروز در عمارت مسعودیه برگزار شد، اظهار داشت:

سال گذشته سه کاروانسرای ثبت جهانی در استان‌های بوشهر، لرستان و اردبیل برای مرمت و بهره‌برداری آماده واگذاری بود که در این زمینه پیشنهادی از سوی متقاضیان ثبت نشد. امسال نیز پنج کاروانسرای ثبت جهانی دیگر به این لیست اضافه خواهد شد و از این جمع مقدمات واگذاری کاروانسرای تی‌تی گیلان به‌زودی آماده می‌شود.

او با اشاره به اینکه واگذاری بناهای ثبت جهانی برای مرمت، احیا و بهره‌برداری منعی ندارد، افزود:

کاروانسراهای ثبت جهانی ایران مالکیت‌های مختلفی دارد. با این وجود واگذاری آن‌ها برای مرمت و بهره‌برداری هیچ تضادی با ثبت جهانی نخواهد داشت. پیش از ثبت جهانی، کاروانسراهایی مثل بیستون و سعد‌السلطنه در حال بهره‌برداری بودند و اگر تضادی وجود داشت، این بناها ثبت جهانی نمی‌شدند. 

طلایی ضمن تاکید بر حساسیت بهره‌برداری در محوطه‌های ثبت جهانی اظهار داشت:

در سردر قیصریه میدان نقش جهان و در کنار تخت جمشید هم بناهایی با واگذاری، در حال بهره‌برداری و خدمت‌رسانی هستند. یکی از مهم‌ترین مراحل واگذاری در محوطه‌های جهانی باید استعلام اهلیت و صلاحیت بهره‌بردار باشد. در این زمینه همچنین صندوق همواره با هماهنگی پایگاه‌های مربوطه از جمله مدیریت پایگاه‌های میراث جهانی ایران هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهد.

مدیر عامل صندوق همچنین از تلاش برای ثبت روز جهانی بناها در تقویم ملی خبر داد و گفت:

تلاش می‌کنیم تا سال آینده روز جهانی بناها و بافت‌ها را مانند هفته میراث فرهنگی در تقویم ملی ثبت کنیم. هسته اولیه شکل‌گیری صندوق توسعه و احیا، حفظ میراث فرهنگی و احیای بناهای تاریخی بود؛ سال ۹۶ نیز موضوع فرش دستبافت و صنایع دستی به صندوق اضافه شد. سال گذشته یکی از بهترین سال‌ها از زمان تاسیس صندوق توسعه بود که با حمایت‌های وزیر میراث فرهنگی، بالاترین سطح همکاری را با معاونت میراث فرهنگی و ستاد وزارتخانه در ۱۷ سال گذشته داشتیم. سیاست صندوق توسعه و احیا، تعامل با مدیران کل استان‌ها و معاونت میراث فرهنگی است.

طلایی تصریح کرد:

سال گذشته ۱۲۶ بنا به مزایده گذاشته شد و ۴۷ بنا نیز به بخش خصوصی برای احیا و مرمت واگذار شد؛ هدف‌گذاری ما برای سال جاری احیای ۱۰۰ بنای تاریخی از طریق مشارکت مردم و بخش خصوصی است. همچنین ۳۶۰ میلیارد تومان در سال گذشته برای مرمت و احیا، جذب سرمایه توسط مردم بود تا بتوانیم هزینه‌های دولت را در این زمینه کاهش دهیم.

مدیرعامل صندوق توسعه و احیا بیان کرد:

در سال گذشته ۲۵ سفر استانی به ۱۸ استان داشتیم. معتقدیم که نمی‌توان از تهران برای تمام کشور برنامه‌ریزی کرد؛ به همین منظور در سال گذشته برای شفافیت عملکرد صندوق توسعه و احیا، مزایده‌ها را در سه استان با مشارکت مدیران کل استان‌ها برگزار کردیم. تا مردادماه سال گذشته ۳۰ بنای تاریخی که مرمت و احیای آن به‌دلایل مختلفی از جمله حقوقی و غیره متوقف شده بود، تعیین تکلیف شد. همچنین در شهریور ماه سال گذشته از طریق وزارت کشور به شهرداری‌ها، موضوع تغییر کاربری که توسط صندوق توسعه و احیا انجام شده بود، ابلاغ شد تا مشمول مالیات نشوند.

طلایی از تدوین ساختار تشکیلاتی صندوق توسعه و احیا خبر داد و افزود:

یکی از موضوعات مهم دیگری که در صندوق توسعه و احیا پیگیری شد، تدوین ساختار تشکیلات صندوق بود که برای سازمان امور و استخدامی ارسال شده است.

او اظهار کرد:

۱۸۶ بنای تاریخی در روستاها با همکاری دهیاری‌ها و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در سال جاری برای مرمت و مشارکت مردم تعیین تکلیف می‌شود.

مدیرعامل صندوق توسعه و احیا با اشاره به لزوم ارزش‌سنجی بناهای تاریخی گفت:

با انجام این کار موج مرمت و احیا خودش را نشان می‌دهد. همچنین باید بناهای تاریخی با توجه به اینکه تعداد زیادی از آن‌ها مالکان خصوصی دارد، ارزش‌گذاری شود تا مالکان بتوانند برای بیمه کردن یا وثیقه گذاشتن از سند ملکشان استفاده کنند. بیش از ۱۰ هزار بنای تاریخی ثبت ملی شده‌اند و مالکان آن‌ها برای فروش، وثیقه و بیمه دچار چالش شدند.

او درباره مالکیت بناهای تاریخی که در اختیار سایر دستگاه‌ها قرار دارد، گفت:

حدود سه هزار بنای تاریخی در اختیار دیگر نهادهای دولتی است. همچنین بخش زیادی از بناها هم در اختیار نهادهای حاکمیتی قرار دارد. قانون دستگاه‌های دولتی را مکلف کرده است تا بناهای تاریخی که در اختیارشان قرار دارد، با اعتبار خودشان مرمت کنند؛ به همین منظور صندوق توسعه و احیا تعاملات خود را با دستگاه‌ها آغاز کرده است. صندوق به‌دنبال انتفاع مالی نیست؛ بلکه دنبال احیا است. بناهای تاریخی در اختیار سایر دستگاه‌ها در استان‌ها شناسایی شده است. یکی از دستگاه‌های دولتی، صندوق توسعه و احیا را برای کارگزاری مرمت بناهای تاریخی که در اختیارش قرار دارد، در نظر گرفته است که به‌زودی نام دستگاه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

مطالب مرتبط:

دیدگاه