خرید جت شخصی برای عموم مردم آزاد است

تیم  کجارو
تیم کجارو شنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۵:۱۱
خرید جت شخصی برای عموم مردم آزاد است

خرید جت خصوصی برای عموم مردم آزاد است.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه خریدوفروش هواپیماهای جت هفت نفره برای عموم آزاد است، گفت:

در حال حاضر هم بسیاری از مردم از این فضا استفاده می‌کنند و تاجرها، برخی از مسئولان، تیم‌های ورزشی و تیم‌های اقتصادی از متقاضیان جت‌های خصوصی هستند.

محمد محمدی‌بخش درباره فعالیت هواپیماهای فوق‌سبک در ایران به «ایلنا» اظهار داشت:

در حال حاضر ۲۵۰ فروند هواپیمای فوق سبک در ایران فعالیت دارند که البته از این هواپیماها برای مسیر سفر استفاده نمی‌کنند؛ بلکه اغلب برای پروازهای تفریحی و آموزشی کاربرد دارند. با توجه به محدودیت‌هایی پروازی امکان پرواز این هواپیماها غیر از پروازهای آموزشی و تفریحی تعریف شده وجود ندارد. هرچند این وسیله برای پروازها (در قالب سفر) در مسافت‌های تعریف شده توانمند هستند، در حال حاضر اجازه این ماموریت را به این هواپیماهای کوچک نمی‌دهیم.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه مالک هواپیماهای فوق‌ سبک می‌تواند افراد حقیقی باشد؛ اما بهره‌بردار حتما باید حقوقی باشد، گفت: 

البته به این هواپیماها اجازه فعالیت به‌عنوان حمل و نقل عمومی داده نمی‌شود و ملاحظات خاص خود را دارد؛ اما هواپیماهای بیزنس جت ۶ و ۷ نفره مانند هوکر و فالکن از انواع هواپیماهایی هستند که پروازهایی در قالب سفر و جابه‌جایی‌ها در مسافت دور را هم دارد. هرچند تعداد سرنشینان این هواپیما محدود است، جزو هواپیماهای سبک محسوب نمی‌شوند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه خریدوفروش هواپیماهای جت برای عموم آزاد است، گفت:

متقاضیان می‌توانند نسبت به خرید بیزنس جت اقدام کنند و افراد متقاضی استفاده از این ناوگان هم می‌توانند با شرکت‌های دارنده این هواپیماها وارد قرارداد شوند و در حال حاضر هم بسیاری از مردم از این فضا استفاده می‌کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه برای این ناوگان بلیطی فروخته نمی‌شود و عرضه آن در سازوکار دیگری تعریف شده است، ادامه داد:

معمولا تاجرها، برخی از مسئولان، تیم‌های ورزشی و تیم‌های اقتصادی از این هواپیماها استفاده می‌کنند. هر فردی می‌تواند مالک این هواپیماها باشد و خرید برای عموم آزاد است؛ اما اپراتور آن باید از مجوزهای لازم برخوردار باشد و فرآیندهای اخذ گواهینامه صلاحیت پروازی، تعمیر و نگهداری و عملیاتی و امنیتی را بگذراند.

مطالب مرتبط:

منبع ایلنا

دیدگاه