رد تازه‌ای از قرآن سرقتی ایران در حراج ساتبیز لندن

تیم  کجارو
تیم کجارو چهار شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۱۴:۵۵
رد تازه‌ای از قرآن سرقتی ایران در حراج ساتبیز لندن

برگ تازه‌ای از قرآن تاریخی سرقت شده از ایران در حراج ساتبیز لندن پیدا شد.

مرتضی کریمی‌نیا، پژوهشگر نسخه‌های خطی و قرآنی، می‌گوید ردی از قرآن خطی را که حدود ۲۰ سال پیش در ایران سرقت شد، در حراجی ساتبیز لندن پیدا کرده است.

 این قرآن‌پژوه و مترجم و نسخه‌شناس مصاحف قرآن که حدود دو دهه پیگیر این قرآن مسروقه بوده و ورق‌های جداشده آن را تاکنون در موزه‌های لوور (پاریس)، لوور (ابوظبی)، متروپلیتن (نیویورک) و موز هنر اسلامی (دوحه) و همچنین حراجی‌های ساتبیز، کریستیز و بنهامز شناسایی کرده‌ است، به‌تازگی تصاویری از ورق‌هایی از این قرآن را منتشر کرد و اطلاع داد:

برای چندمین بار، تا یک هفته دیگر، در چهارشنبه ۲۴ آوریل ۲۰۲۴ (۵ اردیبهشت ۱۴۰۳) یک برگ دیگر از قرآن دزدیده‌شده به شماره ۵۴۸ از موزه ملی پارس (شیراز) در حراج ساتبیز لندن به فروش خواهد رسید. این برگ شماره ۴۲ از مجموع ۱۷۲ برگ نسخه و حاوی آیات ۱۷ تا ۲۲ سوره حاقه است.

در حالی که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام داشته پیگیری برای استرداد ورق‌های شناسایی‌شده این قران سرقتی را آغاز کرده است، کریمی‌نیا تاکید کرد:

از وزارت میراث فرهنگی انتظار می‌رود چهار سال پس از افشای این سرقت و فروش برگ برگ آن در حراج‌های مختلف اروپا، اکنون برای افکار عمومی توضیح دهد دقیقا کدام اقدام موثر و عملی را برای حفظ و بازگرداندن این میراث ایرانی انجام داده و نتایج آنچه بوده است.

مدیرکل موزه‌ها در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پیش‌تر گفته بود که امیدوارند با اثبات مالکیت اوراق شناسایی‌شده در حراجی کریستیز، ورق‌های موجود در موزه لوور و دیگر مراکز و حراجی‌ها را هم پس بگیرند.

سرقت این قرآن خطی (کوفی) عصر روز چهارشنبه ۲۷ فروردین سال ۱۳۸۲ شمسی (۱۶ آوریل ۲۰۰۳ میلادی)، در ساعات پایانی وقت اداری انجام شد. چهار سارق مسلح با لباس مبدل وارد موزه ملی پارس در شیراز شدند و با شکستن یکی از ویترین‌های شیشه‌ای موزه، نسخه‌ای از قرآن به خط کوفی را از موزه به سرقت بردند. درباره سرنوشت آن دزدها تاکنون خبری نشده است. نظر کریم‌نیا، پژوهشگر نسخ قرآنی، بر این است که سارقان احتمالا قرآن کوفی را ورق ورق و از ایران خارج کرده‌اند.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه