معاون میراث: ۱۳ میلیون تومان سرانه مرمت و حفاظت هر بنای تاریخی است

تیم  کجارو
تیم کجارو سه شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۱۶:۰۹
معاون میراث: ۱۳ میلیون تومان سرانه مرمت و حفاظت هر بنای تاریخی است

سرانه حفاظت و مرمت هر بنای تاریخی در سال ۱۴۰۲ تنها ۱۳ میلیون تومان و سرانه حفاظت هر محوطه تنها ۹۰۰ هزار تومان بوده است.

معاون میراث فرهنگی کشور گفت:

در سال ۱۴۰۲ سرانه حفاظت و مرمت برای بناهای تاریخی هر اثر ۱۳۰ میلیون ریال، معادل ۱۳ میلیون تومان و همین طور منابع مالی مصوب برای محوطه‌های تاریخی سرانه هر محوطه برای نگهداری ۹ میلیون ریال، معادل ۹۰۰ هزار تومان بوده است.

علی دارابی قائم‌مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی کشور در مراسم بزرگداشت روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی گفت:

سنت گرامی‌داشت «روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی» که با اهتمام شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌های تاریخی «ایکوموس» شکل گرفته، فرصت مهمی است برای یادآوری «حفاظت از میراث فرهنگی» و «کارکردهای آن» در جهان پر چالش امروز است، چراکه بناها و محوطه‌های تاریخی به‌عنوان نمادهای ملموس میراث فرهنگی، دانش، باور و فنونی را در خود نهفته دارند که درک و فهم آن‌ها می‌تواند از چالش‌ها و مشکلات جامعه بشری، امروزی گره‌گشایی کند.

او افزود:

در سالیان اخیر گفتمان، شعارها و پیام‌های جهانی انتخاب شده برای این روز، نمایانگر کشاکش و درگیری جوامع بشری با تغییرات اقلیمی و بحران‌های طبیعی است و در این مواجهه و چالش لازم است از یک سو میراث گذشتگان را حفظ و صیانت کنیم و از سوی دیگر با تکیه بر این منابع و با خوانش آن این منابع ارزشمند را برای بهبود و کیفیت بخشیدن به زندگی امروز به کار ببندیم.

چالش‌های جهان معاصر تهدیدی جدی برای میراث فرهنگی و بناها و محوطه‌های تاریخی

قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی کشور اظهار کرد:

چالش‌های جهان معاصر چه ناشی از بحران‌های طبیعی و چه ناشی از تعارض‌های اجتماعی و خصومت‌ها باشد، تهدیدی جدی برای میراث فرهنگی و بناها و محوطه‌های تاریخی است و ازاین‌رو باید در تأسی از راهبردهای جهانی، برنامه‌ها و اولویت‌های پیشگیرانه و حفاظت گرایانه برای آن اتخاذ شود.

او افزود:

در نزاع‌هایی که انجام می‌شود، یکی از نگرانی‌های جهانی، شیوه حراست و صیانت از بناها و محوطه‌های تاریخی است. در جنایتی که رژیم صهیونیستی در کشتار مردم بی‌دفاع در غزه انجام داد، تخریب برخی از بناهای تاریخی رخ داد و آقای مهندس ضرغامی، ضمن ابراز نگرانی از نسل‌کشی در غزه، نامه‌ای را برای مجامع جهانی از جمله دبیرکل یونسکو، ارسال و خطر نابودی آثار فرهنگی‌تاریخی ۵ هزارساله در فلسطین را یادآوری کردند.

عزم جدی معاونت میراث فرهنگی برای توسعه حفاظت از آثار تاریخی

دارابی تاکید کرد:

در این ارتباط معاونت میراث فرهنگی در دولت سیزدهم عزم جدی برای توسعه حفاظت از آثار را در دستور کار قرار داده است.

او با اشاره به ثبت ملی ۳۴ هزار ۴۳۷ اثر گفت:

از این میان ۲ هزار و ۵۹۴ شیء، ۱۴ هزار و ۷۳۰ بنا، ۲۱ بافت شهری، ۱۸۳ بافت روستایی، ۱۹ هزار و ۵۹۳ تپه و محوطه تاریخی را شامل می‌شود که در سال ۱۴۰۲ سرانه حفاظت و مرمت برای بناهای تاریخی هر اثر ۱۳۰ میلیون ریال، معادل ۱۳ میلیون تومان و همین طور منابع مالی مصوب برای محوطه‌های تاریخی سرانه هر محوطه برای نگهداری ۹ میلیون ریال، معادل ۹۰۰ هزار تومان بوده است، که واقعا انسان حیرت می‌کند این همه عظمت تاریخی و میراث فرهنگی و تمدنی چگونه با کمترین بودجه و اعتبارات باید نگهداری، حفظ و مرمت شود.

قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی کشور ادامه داد:

از این ۱۴ هزار بناهای تاریخی ۲هزار اثر در مالکیت سایر دستگاه‌های دولتی و یک هزار و ۹۰۰ اثر در اختیار اوقاف قرار دارد که وفق قانون حفظ، احیا و مرمت، مکلفند از این بناها حفاظت کنند.

اختصاص تنها ۹۱ میلیارد تومان برای تملک بناهای تاریخی در سال ۱۴۰۲

دارابی با بیان اینکه اعتبارات در حوزه میراث فرهنگی کفاف نیازها نیست، تصریح کرد:

از ۲۰هزار میلیارد تومان (۲۰ همت) که در سال ۱۴۰۲ نیاز داشتیم تنها ۹۱ میلیارد تومان اختصاص داده شد که ۶۰ میلیارد آن اوراق قرضه است.

او با اشاره به اقدامات مهم حفاظتی در دولت سیزدهم گفت:

با این همه محدودیت‌ها، اما معاونت میراث فرهنگی در دولت سیزدهم برنامه‌ها و اقدامات مهمی را برای توسعه حفاظت از آثار دنبال کرده است که می‌توان به افزایش سواد میراثی جامعه با برنامه‌هایی از جمله برگزاری جشنواره تولیدات چند رسانه‌ای، اهتمام بر مرجعیت بخشی میراث فرهنگی، نهضت معرفی، آموزش و خوانش و روایتگری، اتکا بر آرای صاحب‌نظران و پیشکسوتان و تجلیل از چهره‌های ماندگار میراث فرهنگی، ارتقای جایگاه کشور در مناسبات فرهنگی جهانی و منطقه‌ای که ثبت «یلدا»، «افطار و سنت‌های وابسته آن» در حوزه میراث ناملموس و «۵۴ کاروانسرا» در حوزه میراث ملموس به‌عنوان نمونه‌هایی از این اقدامات هستند.

مطالب مرتبط:

دیدگاه