برپایی جشنواره حلوا مسقطی در لار | رونمایی از سند ثبت ملی مسقطی

تیم  کجارو
تیم کجارو سه شنبه، ۲۱ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۰۹:۲۰
برپایی جشنواره حلوا مسقطی در لار | رونمایی از سند ثبت ملی مسقطی

جشنواره حلوا مسقطی لاری برگزار می‌شود.

هم‌زمان با برپایی جشنواره حلوا مسقطی لاری، سند ثبت ملی این جشنواره و نشان اصالت حلوا مسقطی لاری رونمایی می‌شود.

 محمدعلی جمشیدی، دبیر علمی جشنواره حلوا مسقطی لاری گفت:

این جشنواره تنها رویدادِ ثبت‌شده حوزه گردشگری خوراک و سوغات در استان فارس بوده که به ثبت ملی رسیده است. این اقدام، باعث معرفی لار به‌عنوان مقصد سفر و رونق گردشگری می‌شود.

او به ثبت این جشنواره در تقویم رویدادهای گردشگری کشور اشاره کرد و افزود:

فرایند پیگیری ثبت جشنواره حلوا مسقطی لاری، هم‌زمان با برنامه‌ریزی برای برگزاری جشنواره، در شهریورماه سال گذشته آغاز و پس از پیگیری یک‌ساله در سطح اداره‌کل و وزارت میراث فرهنگی، این مهم با همراهی رئیس فدراسیون گردشگردی خوراک و مسئولان لارستان محقق شد.

دبیر علمی جشنواره حلوا مسقطی لاری اضافه کرد:

مسلما ثبت جشنواره حلوا مسقطی لاری در تقویم رویدادهای گردشگری کشور در وزارت میراث فرهنگی و گردشگری به معرفی داشته‌های فرهنگی و گردشگری لارستان و تثبیت جایگاه لارستان به‌عنوان مقصد سفر کمک زیادی خواهد کرد. در واقع، ورود گردشگران به هر منطقه باعث رونق اقتصادی و توسعه کسب‌وکارهای محلی خواهد شد. جشنواره حلوا مسقطی لاری تنها رویدادِ ثبت‌شده در حوزه گردشگری خوراک و سوغات در استان فارس است که به ثبت ملی هم رسیده است. ثبت ملی جشنواره حلوا مسقطی لاری شروع کار است و انتظار داریم مسئولان استانی به‌ویژه استاندار و مدیرکل گردشگری استان به یاری ما بشتابند تا جشنواره حلوا مسقطی لاری هرساله باشکوه‌تر از قبل برگزار شود. بی‌شک، این اقدام باعث تثبیت جایگاه لارستان در نقشه گردشگری کشور و معرفی لارستان به‌عنوان یک مقصد سفر زیبا و جذاب می‌شود.

او ادامه داد:

با هماهنگی انجام‌شده سند رسمی ثبت جشنواره حلوا مسقطی لاری با حضور مدیرکل میراث فرهنگی استان و مدیران استانی هم‌زمان با سومین دوره جشنواره رونمایی خواهد شد. در ضمن با همکاری اتحادیه قنادان لارستان نشان اصالت حلوا مسقطی لاری طراحی و رونمایی می‌شود. هدف از این اقدام کمک به مصرف‌کنندگان در انتخاب مسقطی باکیفیت و اصیل لاری و جلوگیری از تقلب‌های رایج و سوءاستفاده از برند حلوا مسقطی لاری است.

جمشیدی همچنین گفت:

نشان جغرافیایی انحصاری حلوا مسقطی لاری در سال ۱۳۹۲ در سازمان ثبت اسناد قوه قضاییه، مهارت پخت حلوا مسقطی لاری در سال ۱۳۹۸ به شماره ۲۰۰۳ در فهرست میراث ناملموس کشور و جشنواره حلوا مسقطی لاری در سال ۱۴۰۲ به شماره ۳۰۲۱۶۲۴۵ در فهرست رویدادهای گردشگری ایران به ثبت رسیده است.

مطالب مرتبط:

دیدگاه