ضرغامی: بلیط موزه‌های ایران در دنیا ارزان‌ترین است

تیم  کجارو
تیم کجارو چهار شنبه، ۸ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۱۲:۳۰
ضرغامی: بلیط موزه‌های ایران در دنیا ارزان‌ترین است

وزیر میراث فرهنگی بالاخره به افزایش قیمت موزه‌ها واکنش نشان داد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به بالا بودن نرخ بلیط موزه‌ها در دنیا گفت:

قیمت ورودی موزه‌های ایران پایین‌ترین نرخ در دنیاست.

سید عزت‌الله ضرغامی در حاشیه نشست هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره آخرین آمار بازدید از موزه‌ها از ابتدای تعطیلات نوروزی تاکنون این تعداد را بیش از ۳ میلیون بازدید ذکر کرد و اظهار داشت:

فارس با ۷۴۰ هزار نفر بالاترین تعداد بازدید از موزه ها را به خود اختصاص داده و اصفهان و تهران در ردیف‌های بعدی قرار دارند.

او با اشاره به اینکه مردم ما فرهنگی هستند و توجه زیادی به اماکن باستانی دارند و به هر کجا سفر می‌کنند، حتما از مراکز فرهنگی بازدید می‌کنند، ادامه داد:

تحویل سال نو در حافظیه مانور فرهنگی خیلی خوبی بود و بازدید ۳۰ هزار نفر از حافظیه بدون اینکه به فضای سبز آسیبی وارد شود نشان‌دهنده فرهنگ بالای مردم ایران است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود:

وقتی این جمعیت عظیم از مراکز فرهنگی و باستانی بازدید می‌کنند و کوچکترین حاشیه ای هم ایجاد نشده است، این موضوع موجب ناراحتی رسانه‌های ضد انقلاب شده است و آن‌ها پیش داوری کرده بودند مبنی بر اینکه با بازدید جمعیت زیاد از تخت جمشید، این اثر تاریخی آسیب می بیند که البته این حرف خنده‌داری است.

ضرغامی تصریح کرد:

در کنار بازدیدهای فرهنگی، زیارت مذهبی هم داریم که نشان می‌دهد این دو مکمل همدیگر هستند.

او درباره قطع نهال در منطقه گردشگری نور هم توضیح داد: ا

ین موضوع هیچ ارتباطی به وزارت گردشگری ندارد این اتفاقی که افتاده و دادستان مازندران ورود کرده مشخص شد که ممکن است ناهماهنگی بین چند دستگاه باشد که قوه قضائیه آن را بررسی می‌کند.

ضرغامی یادآورشد:

وزارت میراث فرهنگی به‌طور جدی طرفدار محیط زیست است و مدیران ما در کنار میرات فرهنگی موظف به حفظ محیط زیست هستند و در مراکز فرهنگی درختکاری انجام می‌شود.

ضرغامی درباره قیمت بلیط موزه ها و مراکز فرهنگی تاریخی نیز اظهار کرد:

چند سال این رقم بدون تغییر مانده بود. ورودی موزه لوور پاریس یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است. وضعیت را با موزه‌های جهان حتی با موزه چین که قیمت بلیط آن ۶۰ یوآن بوده و بالغ بر ۵۵۰ هزار تومان می‌شود، مقایسه نمی کنیم در دنیا یک درصد هزینه‌ها، ورودی موزه‌هاست که اگر این نرخ را ملاک قرار دهیم، از مبلغ فعلی بسیار بالاتر است.

او خاطرنشان کرد:

در حال حاضر قیمت ۳۰ هزار تومان برای بازدید از موزه ها در ایران پایین ترین رقم ورودی موزه ها در دنیا به شمار می‌رود و این رقم منطقی است و بلیط سینما هم ۶۰ تا ۸۰ هزار تومان است.

ضرغامی با بیان اینکه بعد از تعطیلات رقم دقیق گردشگر خارجی را اعلام می‌کنم به این موضوع هم اشاره کرد که در خصوص لغو یک طرفه روادید با ۳۲ کشور هم مصوبه قبلی دولت به قوت خود باقی است.

مطالب مرتبط:

دیدگاه