۲ اثر تاریخی شاهرود در فهرست میراث ملی غیرمنقول ثبت شد

پوریا  محمدی پیوند
پوریا محمدی پیوند سه شنبه، ۸ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۰۴
۲ اثر تاریخی شاهرود در فهرست میراث ملی غیرمنقول ثبت شد

مطابق گفته رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شاهرود، دو اثر تاریخی این شهرستان در فهرست میراث ملی غیرمنقول ایران  ثبت شد.

«مرتضی نظری»، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شاهرود، روز سه‌شنبه ۸ اسفندماه ۱۴۰۲، از ثبت دو اثر تاریخی این شهرستان در فهرست میراث ملی غیرمنقول ایران خبر داد. وی در این رابطه گفت:

با برگزاری جلسه ثبت آثار کشور در روز دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ و پس از بررسی‌های انجام‌شده، دو اثر غیرمنقول تاریخی شهرستان شاهرود در فهرست میراث ملی غیرمنقول ایران به ثبت رسید.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شاهرود افزود:

میل کوره آجرپزی (کوره آجرپزی اردکانی) در شهر شاهرود و گرمابه شهر رویان از آثار تاریخی تازه ثبت‌شده شهرستان شاهرود در فهرست میراث ملی غیرمنقول است.

مرتضی نظری با اشاره به اینکه کوره آجرپزی شهر شاهرود به‌عنوان اولین اثر میراث صنعتی در شهرستان شاهرود به ثبت رسیده است، گفت:

میراث صنعتی به آثار برجای‌مانده از یک فرهنگ صنعتی گفته می‌شود که ارزش تاریخ فناوری را از حیث اجتماعی، علمی و معماری نشان می‌دهد در واقع، این مواریث تمامی ابنیه فیزیکی برجای‌مانده از جمله فناوری‌ها، معادن، صنایع و زیرساخت‌های حمل‌ونقل، انرژی یا فضاهای مسکونی، مذهبی و آموزشی مرتبط با تأسیسات صنعتی را شامل می‌شود.

او افزود:

با ثبت این بناهای تاریخی و نیز معرفی هرچه‌بهتر آن‌ها، می‌توان گام‌های ارزنده‌ای در راستای حفظ و احیای این مواریث ارزشمند و انتقال آن به‌ نسل‌های آینده برداشت.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شاهرود گفت:

با ثبت این آثار تاریخی از شهرستان شاهرود، تعداد آثار تاریخی ثبت‌شده این شهرستان، به ۱۳۷ اثر افزایش یافت.

مطالب مرتبط:

دیدگاه