نمایش آثار نقاش مجسمه‌ساز اسپانیایی در تهران

نادر نینوایی
نادر نینوایی شنبه، ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۴۵
نمایش آثار نقاش مجسمه‌ساز اسپانیایی در تهران

مجموعه آثار آنتونی تاپیس، نقاش و مجسمه ساز اسپانیایی در کاخ نیاوران به نمایش در می‌آید.

به مناسبت یکصدمین سال تولد آنتونی تاپیس، نقاش، مجسمه ساز و نظریه پرداز اسپانیایی، مجموعه آثار این هنرمند متعلق به گنجینه موزه‌های کاخ نیاوران با عنوان «صد سالگی تاپیس» به نمایش گذاشته شد.

در این نمایشگاه ۶ اثر که با تکنیک «لیتوگرافی» و «مداد و آبرنگ» خلق شده‌اند به نمایش گذاشته شده است.

این آثار متعلق به گنجینه موزه کتابخانه اختصاصی نیاوران و موزه جهان نما هستند.

آنتونی تاپیس ۱۳ دسامبر ۱۹۲۳ در کاتالان به دنیا آمد و در ۶ فوریه ۲۰۱۲ از دنیا رفت. نقاش، مجسمه ساز نظریه‌پرداز اهل هنر بود که به یکی از مشهورترین هنرمندان اروپایی نسل خود تبدیل شد.

تاپیس هنرمندی خودساخته، خودآموخته و از برجسته‌ترین هنرمندان انتزاع گرا به شمار می‌آید. او پس از مدتی تحصیل در رشته حقوق، نقاشی را از سال ۱۹۴۶ در حالی که ۲۳ سال داشت آغاز کرد.

تاپیس در سال ۱۹۴۸ در بارسلون جنبش هنری سال‌های پس از جنگ را پایه گذاری کرد که این جنبش ارتباطی تنگاتنگ با سورئالیسم و داداییسم داشت. در همین سال‌ها به گروه «هفتمین وجه طاس» پیوست و در انتشار مجله‌ای با همین عنوان همکاری کرد.

او با استفاده از تکه‌هایی از مبلمان خانه و ترکیب هوشمندانه آن‌ها با رنگ و بوم، مجسمه سازی و لیتوگرافی را هم تجربه کرد، آثاری که امروز منتقدان آن‌ها را در گروه آثار اکسپرسیونیستی انتزاعی هم قرار می‌دهند.

او در دهه ۱۹۷۰ تحت تاثیر هنر پاپ قرار گرفت و در همین سال‌ها اشیای زندگی روزمره انسان را به آثارش وارد کرد. او غالباً زمینه‌ای از رنگ ماده غلیظ و آمیخته با ماسه می‌سازد و با اسلوب خراش‌کاری بر آن نقش می‌اندازد.

از میان موتیف‌های تکراری در آثار تاپیس می‌توان به‌شکل صلیب در اندازه‌ها و نسبت‌های متفاوت، حرف A و حرف T اشاره کرد که البته هرکدام از این تکرارها مفهوم خاص خود را دارند.

علاقه‌مندان برای بازدید از نمایشگاه «صدسالگی تاپیس» می‌توانند از ۱۸ آذر تا پایان دی ماه ۱۴۰۲ همه‌روزه به موزه جهان نما مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند.

مطالب مرتبط:

منبع مهر

دیدگاه