بالا گرفتن تنش‌ها بر سر جزیره آشوراده

نادر نینوایی
نادر نینوایی یکشنبه، ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۱۸
بالا گرفتن تنش‌ها بر سر جزیره آشوراده

انتشار گسترده فیلم مشاجره مدیرکل میراث فرهنگی گلستان و ورود استاندار به موضوع، تنش‌های آشوراده را به اوج خود رسانده است.

انتشار گسترده فیلم کوتاهی از مشاجره لفظی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گلستان با محیط بانان منطقه آشوراده در فضای مجازی و رسانه‌های داخلی و خارجی خبرساز شد. در این فیلم مدیرکل با مسئول پناهگاه حیات وحش میانکاله که ماموریت حفاظت از منطقه آشوراده را نیز بر عهده دارد، با فریاد و عصبانیت، مشاجره می‌کند.

در این خصوص مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در دیدار با محمود تقی‌پور، محیط‌بان و مسئول پناهگاه حیات وحش میانکاله و مسعود راهدار محیط‌بان پناهگاه حیات وحش میانکاله، ضمن حمایت قاطع و دلجویی از این دو محیط‌بان وظیفه‌شناس، به تشریح اتفاقات روز گذشته در منطقه آشوراده پرداخت و گفت:

ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه روز جمعه ۱۰ آذرماه سال جاری، مسئول پناهگاه حیات وحش میانکاله به‌همراه محیط بانان این پناهگاه، به هنگام گشت و کنترل منطقه مشاهده کردند که نمایندگان ادارات بنیاد مسکن، راه و شهرسازی و میراث فرهنگی و گردشگری استان گلستان بدون هماهنگی با اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران به‌عنوان مدیریت یک‌پارچه پناهگاه حیلت وحش میانکاله، با وارد کردن ادوات و تجهیزات راهسازی به جزیره آشوراده، قصد آغاز عملیات عمرانی را دارند.

عطاالله کاویان اداد:

ماموران محیط زیست نیز ضمن رعایت ادب، متانت و شئونات اداری و با معرفی خود از آنان در خواست کردند تا قبل از ورود به منطقه و عملیات عمرانی مجوزهای لازم را ارائه کنند که این درخواست قانونی محیط بانان منطقه، مورد پذیرش مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان گلستان قرار نگرفت و نامبرده با تعرض به دو نفر از ماموران و گرفتن لباس آنان، با داد و فریاد و توهین به محیط بانان، جو پرتنش و ملتهبی را ایجاد کرد.

وی، ضمن محکوم کردن این رفتار از سوی مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگردی استان گلستان ، افزود:

در شرایط کنونی، که کشور بیش از پیش نیاز به همدلی و همراهی تمامی ارکان خود، اعم از دولت و مردم دارد، انجام چنین واکنش های منفی آنهم از سوی یک مقام رسمی دولتی، یقینا به جایگاه نظام لطمه و موجب ایجاد تفرقه میان دو استان همجوار و همسایه می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در پایان تصریح کرد:

قطعا اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران با جدیت، پیگیری های لازم از مبادی ذی‌ربط را برای حمایت از شأن، جایگاه و حقوق محیط‌بانان در دستور کار قرار داد.

از سوی مقابل اما استاندار گلستان با یادآوری تاکید رئیس‌جمهوری در احیای خلیج گرگان و اجرای طرح گردشگری در جزیره آشوراده گفت:

اجازه نمی‌دهیم جلوی دستور رئیس‌جمهوری در اجرای این طرح‌ها به‌عنوان آرزوی دیرینه مردم استان گرفته شود.

علی‌محمد زنگانه اظهار کرد:

برخی‌ها به بهانه حفظ محیط زیست، مخالف اجرای این طرح هستند؛ اما نمی‌دانند که ما برخلاف آن‌ها، نه فقط حفظ محیط زیست را مورد توجه جدی قرار می‌دهیم بلکه چند گام جلوتر از آنان حرکت کرده و در مسیر اجرای طرح‌ها به تبعات اجتماعی و سلامت آن هم فکر و عمل می‌کنیم.

شایان ذکر است پیش از این تصمیم رئیس‌جمهوری برای تبدیل جزیره آشوراده به جزیره‌ای گردشگری با مخالفت برخی فعالان محیط زیستی مواجه شده بود. خطر آسیب دیدن طبیعت، گونه‌های نادر گیاهی و محیط زیست منطقه از جمله دلایل مخالفت با راه‌اندازی پروژه گردشگری در این جزیره کوچک دریای خزر است. 

مطالب مرتبط:

دیدگاه