افتتاح نمایشگاه صنعت غذا و گردشگری در مشهد

نادر نینوایی
نادر نینوایی چهار شنبه، ۸ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۲۴
افتتاح نمایشگاه صنعت غذا و گردشگری در مشهد

چهارمین نمایشگاه ملی ستاره‌های صنعت غذا و گردشگری در مشهد گشایش یافت.

چهارمین نمایشگاه ملی ستاره‌های صنعت غذا و گردشگری طی مراسمی با حضور مسئولان و فعالان اقتصادی کشور و استان خراسان رضوی در مرکز خرید "ستاره شهر" منطقه گردشگری سپاد مشهد گشایش یافت.

مجری برگزاری چهارمین نمایشگاه ملی ستاره‌های صنعت غذا و گردشگری مشهد در این مراسم گفت:

این نمایشگاه فرصتی ارزشمند برای معرفی توانمندی های اقتصادی و صنعتی ایران، استان خراسان رضوی و مشهد مقدس به سرمایه‌گذاران و بازدیدکنندگان داخلی و خارجی و فرصتی برای برندسازی هدفمند این صنایع است.

آرزو رجب پور افزود:

در این نمایشگاه حدود یکصد شرکت و سازمان از برندهای شناخته شده صنعت غذا و گردشگری از سراسر کشور، محصولات و خدمات خود را در زمینه های گردشگری، غذا، صنایع دستی و آثار هنری، تجهیزات و صنایع ساختمانی وابسته به نمایش خواهند گذاشت.

وی حضور سفارت مالزی و کنسول گری‌ها، هیئت‌های تجاری کشورهای عراق، عربستان، ترکمنستان، ترکیه، پاکستان، افغانستان، تاجیکستان و مهمانانی در سطح بین‌المللی را از ویژگی‌های این رویداد نمایشگاهی برشمرد و اظهار امیدواری کرد این نمایشگاه زمینه‌ساز توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان خراسان رضوی و شهر امام رضا(ع) و مرکز تبادلات بین‌المللی در شرق کشور باشد.

رجب پور گفت:

ستاره‌ها فارغ از یک نمایشگاه هر ساله و همیشه با اندیشه‌ای توسعه محور در تمامی ابعاد اقتصادی، فرهنگی و حتی مسئولیت‌های اجتماعی ایفای نقش کرده است و امسال نیز در بخش مسئولیتهای اجتماعی با در اختیار گذاشتن فرصت‌های معرفی به مجموعه های فعال در این زمینه بنا دارد تا بستری برای هم افزایی در مسیر آبادانی بیشتر ایران رقم بزند.

وی اجرای آسمان نما ستاره‌ها برای آشنایی مدعوین با نجوم و دنیای ستارگان و رونمایی از انگشتر "مرغ باغ ملکوت" استاد علی گنجی از جواهرسازان معروف کشور را از برنامه‌های جنبی چهارمین نمایشگاه ستاره‌های صنعت غذا و گردشگری مشهد برشمرد.

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این مراسم با تاکید بر فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر همگرایی مردم و بخش خصوصی برای رونق اقتصادی اظهار کرد:

اینکه فردی همه ستاره‌های حوزه اقتصادی را در یک محفلی مانند مراسم امروز گرد هم آورد، بسیار ارزشمند است، این دورهمی ها و نمایشگاه‌ها باعث همدلی و همگرایی بخش خصوصی می‌شود.

علی رسولیان گفت:

اگر امروز اشتغالی ایجاد شده یا توسعه اقتصادی و رفاهی برای مردم به وجود آمده است، نتیجه فعالیت بخش خصوصی است و تاکید رهبر معظم انقلاب نیز مردمی شدن اقتصاد بوده که امید است نمایشگاه ستاره‌های صنعت غذا و گردشگری بتواند وضعیت بهتری را برای فعالان صنایع مزبور در مشهد که مهد این دو صنعت است، به وجود آورد.

مدیر دفتر هماهنگی امور سرمایه‌گذاری و اشتغال استانداری خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت:

برگزاری چنین نمایشگاهی بخش برون سپاری شده از ماموریت‌های دولت بوده که در سطح کیفی بالایی برپا شده است، در جریان برگزاری آن نیز نمایندگان دفتر سرمایه‌گذاری و اشتغال استانداری حضور خواهند داشت تا مشکلات و مسائل فعالان اقتصادی را در حوزه سرمایه‌گذاری برطرف کنند.

هادی توانا افزود:

چهارمین نمایشگاه ستاره‌های صنعت غذا و گردشگری امسال با نمایشگاه‌های مشابه دیگر تفاوت دارد زیرا صرفا محلی برای به نمایش گذاشتن محصولات تولیدکنندگان نیست بلکه فرایند تولید کالا را به نمایش می گذارد و نشان می‌دهد تا زمانی که فعالان بخش خصوصی توانمندی خود را برای ارتقای کیفی محصول بکار گیرند، تولید و عرضه کالا رونق می گیرد و وضعیت اشتغال نیز در جامعه بهبود پیدا می‌کند، دولت نیز در این بخش همراه آنان خواهد بود.

کیوان ساکت از هنرمندان برجسته موسیقی کشور نیز در این مراسم گفت:

گمان نکنید که تنها در عرصه اقتصاد، بخش خصوصی تلاش می‌کند که توسعه اقتصادی را رقم بزند، در هنر هم بخش خصوصی حامی هنرمندان بزرگ بوده و هست و نمونه های زیادی در این زمینه وجود دارد، بخش خصوصی در ایران برای همه کارهای زیربنایی نقش مهمی ایفا کرده است .

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت:

هرچند خراسان رضوی در حوزه تولیدات غذایی با مشکلی مواجه نیست اما در حوزه گردشگری با وجود سالانه ۳۳ میلیون زائر و گردشگر با چالش‌هایی مواجه بوده به طوری با در نظر گرفتن میانگین هزینه هزار دلار هر گردشگر در یک شهر باید آورده بالایی از وجود این تعداد گردشگر در خراسان رضوی به‌دست آید اما شاخص‌های اقتصادی آن از جنس دیگری است به‌طوری که رتبه ۲۳ کشور را در سرانه درآمدی خانوار و رتبه ۲۷ را در وضعیت محیط کسب و کار کشور دارد.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت:

بر اساس آخرین آمار، این استان در زمره استان‌های با میزان بالای تورم قرار دارد به‌طوری که رتبه هجدهم را در کشور داشته، این در حالی است که ۶ هزار واحد صنعتی، حدود ۹۰۰ معدن و عسلویه معدنی در خواف، بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ واحد فنی و مهندسی یا تحقیق و توسعه در این استان فعال هستند، در بسیاری از محصولات کشاورزی و باغی سرآمد است و ظرفیت‌های گردشگری مذهبی مانند حرم امام رضا(ع) و مفاخر زیادی را در اختیار دارد.

ابراهیمی اظهار کرد:

اگر ۳۳ میلیون زائر و گردشگر سالانه خراسان رضوی هر یک ۵۰۰ دلار در استان هزینه کنند، هزینه آنان در سال باید به ۱۷ میلیارد دلار برسد در حالی که کل ارزش سالانه تولیدات صنعتی و معدنی در استان ۳۵۰ هزار میلیارد تومان است.

وی ادامه داد:

آمار میزان تورم سالانه و درآمد حقوق بگیران کشور طی ۱۱ سال گذشته (۱۳۹۰ تا ۱۴۰۱) مبین آن است که در این مدت میانگین افزایش حقوق در کشور ۱۵.۵ درصد بوده در حالی که میانگین نرخ تورم کشور ۲۹.۱ درصد بوده بنابراین فاصله ۱۴ درصدی بین حقوق و تورم وجود داشته و هر ساله سفره مردم ۱۴ درصد کوچکتر شده است.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت:

۲۲ میلیون حقوق بگیر در کشور وجود دارد که میانگین افراد خانواده آنان ۳.۵ نفر است، اگر ۷۰ درصد از این تعداد متاهل باشند، درمجموع معیشت ۵۵ درصد از مردم ایران متاثر از حقوق است، بنابراین زائران و گردشگرانی که مشهد می آیند در زمره کسانی هستند که به‌صورت مستمر در طول ۱۱ سال سفره آنان در برابر تورم کوچک شده است.

ابراهیمی اظهار کرد:

در صورتی می‌توان شاخص های اقتصادی خراسان رضوی را متناسب با صنعت گردشگری رونق داد که سفره مردم بزرگ‌تر شود، زمانی که سفره مردم کوچک می‌شود، قدرت خرید آنان نیز کاهش یافته و کالای کمتری خریداری می‌کنند بنابراین بخش تولید نیز بی‌تاثیر نمی ماند و کالاها در انبارها دپو شده یا واحدهای صنعتی کمتر از ظرفیت اسمی خود تولید می‌کنند.

چهارمین نمایشگاه ستاره‌های صنعت غذا و گردشگری از هفتم تا دهم آذرماه در محل مرکز خرید "ستاره شهر" مشهد دایر است.

مطالب مرتبط:

منبع ایرنا

دیدگاه