تملک آثار ساخته شده در حریم تاق بستان نیازمند تامین بودجه

نادر نینوایی
نادر نینوایی سه شنبه، ۷ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۵۵
تملک آثار ساخته شده در حریم تاق بستان نیازمند تامین بودجه

میراث فرهنگی برای تملک آثار ساخته شده در حریم تاق‌بستان نیازمند بودجه سه هزار و ۶۸۰ میلیارد تومانی است.

به گفته مدیر مجموعه تاق‌بستان کرمانشاه برای تملک عرصه و حریم آثار تاق‌بستان و املاک ساخته شده در شکارگاه خسروپرویز سه هزار و ۶۸۰ میلیارد تومان بودجه نیاز است.

محمدمهدی فیض‌آقایی بیان کرد:

حریم تاق بستان هزارو ۱۱۴ هکتار است و از زمین های شکارگاه خسرو پرویز نیز حدود ۶ هکتار در مالکیت میراث فرهنگی قرار دارد.

وی افزود:

حتی حوزه علمیه ساخته شده در بلوار تاق بستان نیز جزو حریم آثار محسوب می‌شود ضمن اینکه در زمین های شکارگاه خسروپرویز با ضوابط سخت‌گیرانه فقط اجازه کشاورزی کشت های کوتاه ریشه داده می‌شود تا خاک آنجا مردم را اذیت نکند.

فیض‌آقایی در خصوص فعالیت کبابی‌های اطراف آثار تاق‌بستان نیز گفت:

وجود جوامع محلی از نقاط قوت یک اثر تاریخی است و وجود بخش های اقتصادی، فرهنگی و مردمی مفید است اما نوع فعالیتشان قطعا باید هماهنگ باشد.

وی افزود:

نمی‌توانیم نادیده بگیریم که بخشی از کسانی که به تاق بستان می آیند به خاطر کبابی‌های آنجا است که این موضوع خودش یک پتانسیل محسوب می‌شود در نتیجه باید روشی را به کار برد که نه سیخ بسوزد نه کباب و به نفع هر دو طرف باشد.

مدیر مجموعه تاق بستان در ادامه گفت:

طرح ما این است که کبابی های اطراف آثار به‌نحوی فعالیت کنند که دود نداشته باشند به‌عنوان مثال از منقل هایی استفاده کنند که از بالای کباب گرما داشته باشد تا تولید دود نکند چراکه دود کباب جلوی منظر تاق بستان را در شب‌ها می گیرد ضمن اینکه حداقل در مدت ۵۰ سال اخیر این دود کباب باعث ایجاد رسوب روی آثار شده است.

فیض‌آقایی در ادامه اشاره‌ای به امنیت اجتماعی تاق بستان کرد و گفت:

متاسفانه سلامت اجتماعی تاق بستان پایین است که باید به آن توجه ویژه شود.

به گفته وی از زمانی که درب ورودی آثار تاق بستان از پیاده راه کبابی ها به میدان تاق بستان جابه‌جا شده نوع گردشگرها هم تغییر کرده است.

فیض‌آقایی افزود:

الان بسیاری از بازدیدکنندگان ما نوجوانان و بانوان تنها هستند چراکه می‌توانند به‌تنهایی با خودرو تا درب ورودی آثار بیایند و وارد محوطه شوند در حالی که این افراد در گذشته از تنهایی راه رفتن در مسیر کبابی ها احساس امنیت نمی‌کردند.

مطالب مرتبط:

منبع ایرنا

دیدگاه