مرمت نقاشی قاجاری مسجدجامع سمنان

نادر نینوایی
نادر نینوایی سه شنبه، ۷ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۳۴
مرمت نقاشی قاجاری مسجدجامع سمنان

نقاشی قاجاری مسجدجامع سمنان مرمت شد.

به گفته سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان،نقاشی قاجاری مسجدجامع سمنان مرمت شد.

سروش هاشمی اظهار کرد:

با توجه به اهمیت و قدمت مسجدجامع سمنان، مرمت تخصصی نقاشی قاجاری این مسجد که براثر آتش‌سوزی آسیب‌ دیده بود، انجام شد. در این مرحله از مرمت، لایه‌برداری دوده و آلودگی، تثبیت لایه‌های نقاشی، تصویرسازی موضعی و خواناسازی نقوش با رنگ‌های طبیعی و بر اساس مستندات موجود دهه ۵۰ در مرکز اسناد اداره‌کل میراث فرهنگی استان سمنان انجام شد.

وی با اشاره به اینکه این نقاشی متعلق به دوران قاجار و جزو نقاشی‌های قهوه‌خانه‌ای است، افزود:

مسجدجامع سمنان آثاری از دوره سلجوقی، ایلخانی، تیموری تا دوره قاجار دارد و به شماره ۱۶۳ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان مهدی‌شهر نیز از پایان یافتن کف‌سازی و سنگ‌فرش محور گردشگری خیل خان در این شهرستان خبر داد.

 مهدی متقی اظهار کرد:

با هدف توسعه زیرساخت‌های گردشگری در شهر مهدی‌شهر، محور گردشگری خیل خان از حسینیه اعظم تا خانه تاریخی کیپور (عمارت خیل خان) سنگ‌فرش شد. این عملیات با اعتباری حدود ۵۷۰ میلیون تومان با هدف ایجاد زیرساخت گردشگری در مهدی‌شهر انجام شد.

وی گفت:

گردشگری یکی از پویاترین بخش‌های اقتصادی جهان است و توسعه زیرساخت در توسعه گردشگری پایدار نقش اساسی دارد.

مهدی‌شهر که محلی‌ها آن را به نام قدیمی‌اش «سنگسر» می‌شناسند، در ۱۵ کیلومتری شمال شهر سمنان واقع‌ شده و از شهرهای مهم گردشگری استان سمنان است.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه