دستگیری هفت حفار غیر مجاز قلعه تاریخی دم‌دم ارومیه

نادر نینوایی
نادر نینوایی سه شنبه، ۳۰ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۴۱
دستگیری هفت حفار غیر مجاز قلعه تاریخی دم‌دم ارومیه

هفت حفار غیرمجاز که در اطراف ارومیه حفاری غیرمجاز داشتند، دستگیر شدند.

به گفته فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی،هفت حفار غیرمجاز قلعه تاریخی «دم دم» در ارومیه دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.

بهزاد حجابی در این خصوص اظهار کرد:

این افراد طی یک عملیات منسجم و هماهنگ با مشارکت پاسگاه انتظامی بالانج در ارتفاعات صعب‌العبور قلعه باستانی «دم دم» ارومیه دستگیر شدند.

وی افزود:

همچنین در این عملیات تعدادی آلات و ادوات حفاری غیرمجاز از قبیل موتور برق، بتن کن و دینامیت از متهمان کشف و ضبط شد.

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی اضافه کرد:

طبق بررسی‌های انجام شده متهمان در این حفاری غیرمجاز از مواد منفجره استفاده کرده و خسارت زیادی را به بخشی از عرصه قلعه وارد کرده‌اند.

قلعه باستانی سه هزارساله "دم دم" یکی از قلعه های تاریخی و مهم جنوب شهر ارومیه است که زمان احداث آن به هزاره اول قبل از میلاد باز می‌گردد، این قلعه در زمان صفویه توسط حاکم ارومیه، امیرخان برادوست، بازسازی و مورد استفاده قرار گرفته و پس از آن متروک و به دست فراموشی سپرده می‌شود.

این قلعه تاریخی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین قلعه‌های نظامی تاریخی به‌ویژه در دوران صفوی در منطقه ارومیه دارای اهمیت خاصی بود و ارتباط آن با قلعه های هم‌دوره اطراف از جمله قلعه‌بردوک، باش‌قلعه، میرداوود، قلعه‌بانی و قلعه‌کنه‌مش بر کسی پوشیده نیست؛ گرچه امروزه آثار بسیار اندکی از قلعه به‌جای مانده و این آثار اندک نیز به‌شدت تخریب شده است، ولی با انجام یک سری کاوش‌های منظم باستان‌شناسی می‌توان آثار حصارهای دفاعی قلعه، اتاق‌های محل اسکان ساکنان قلعه، برج‌های پنج‌گانه، آب‌انبارها و سایر بناها را تا حدودی مشخص کرد.

مطالب مرتبط:

منبع ایرنا

دیدگاه